online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> z- Misafir Yazar >> Ömer ADAR: Solhan YİBO'da Horoz Dövüşü
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
okkucuk.gif Köylerimiz
okkucuk.gif Yüzenada
okkucuk.gif Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
okkucuk.gif Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Nov 20, 2018apovan Nov 19, 2018earthydad67 Nov 19, 2018tranquiloptimis Nov 19, 2018abedav Nov 19, 2018ogabibajy  Bugün: 1
Dün: 11
Bekleyen Üyeler :249
Toplam: 15888

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 73
Üye: 0
Toplam: 73

İstatistikler
 Bugün   :18517
 Dün      :24733
 Toplam :53681639
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
apovan: 4 saat, 36 dakika önce
wangkiky: 6 saat, 49 dakika önce
earthydad67: 14 saat, 48 dakika önce
tranquiloptimis: 14 saat, 52 dakika önce
abedav: 17 saat, 44 dakika önce
ogabibajy: 23 saat, 45 dakika önce
imymypat: 1 gün, 1 saat, 52 dakika önce
habitface2: 1 gün, 2 saat, 6 dakika önce
ameqa: 1 gün, 2 saat, 59 dakika önce
clericpermit3: 1 gün, 3 saat, 22 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 65852

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 519]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 457]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 671]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 470]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 811]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1268]

· 7: By Elcewad
[Hit: 658]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 558]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 841]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 862]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2495]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2414]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1984]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1967]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1793]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1738]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1709]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1653]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1592]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1559]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
z- Misafir Yazar
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Sınıf Başkanlığının Yeğenden Amcaya Geçmesi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Asimilasyon mu, Öze Dönüş mü?
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Najıka Nure’nin Kötü Kaderi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Yüzenada’nın İnanılmaz Hikâyesi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Solhan YİBO'da Horoz Dövüşü


Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu:13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  Ömer ADAR: Solhan YİBO''da Horoz Dövüşü  


Solhan Yatılı Bölge İlköğretim Okulu, altmışlı yıllarda Murat Nehri’nin ikiye böldüğü geniş bir alandaki köy ve mezralardaki yüzlerce mini öğrenciye kapılarını açmıştı. Ancak, fiziksel koşullar başta olmak üzere pek çok alanda henüz organize olamamış bu okulda mini minnacık öğrenciler, mevcut kötü koşullarla mücadele ederek hayata tutunmaya çalışırken, öğretmen ve idareciler bambaşka bir havadaydı. Onlar, okulun oldukça elverişli bir köşesine inşa edilmiş tek katlı şirin lojmanlarda keyif sürüyorlardı. O mütevazı ancak şirin binalara yaklaşmak bizim için yasaklar listesinin en tepesiydi. Uzaktan bakmakla yetiniyorduk sadece.

Rengârenk açmış çiçekler arasındaki villa benzeri tek katlı evlerin yan taraflarında küçük kümeslere girip çıkan tavuklar bize köyümüzü hatırlatırdı. Orayı sık aralıklarla dikizlememiz bu yüzdendi.
 
Okul Müdürümüz Necmi Bey, tam bir horoz dövüşü meraklısıydı. Siyah horozu şampiyonluğunu ilan etmişti lojmanlar mahallesinde. Her kim horozuna güvenip rakip olmaya kalkışmışsa başı önde oradan ayrılmıştır. Rakip horozlar ilk gaga darbesini alır almaz sahiplerini mahcup etmiştir hep. Bunu gördüğümüzden değil, öğretmenler arasındaki konuşmalardan öğreniyorduk.

Köy Enstitüsü mezunu Turgut Poyraz isimli öğretmenimiz de aynı hobiye sahipti. Ancak onun şansı yaver gitmemiş, müdürün horozu ile başa çıkacak bir horoz bulamamıştı. Elindeki mevcut horozu müdürün horozuna yeniliyordu her karşılaşmasında. Duruma içerlenen Turgut Bey, sürekli bir arayış içindeydi. Ne yapıp ne edip iyi dövüşecek bir horoz bulacaktı, bunun için her yola başvurmakta kararlıydı.
            
Okuldaki ilk günümden itibaren okul ile ilişkilerini oldukça sıkılaştırmıştı babam. Neredeyse her hafta geliyor, kimi gelişlerinde de okulun misafirhanesinde konuk ediliyordu. Hem Okul Müdürü Necmi Bey, hem de sınıf öğretmenimle sıkı bir dostluk kurmayı başarabilmişti. Dördüncü sınıfa devam ettiğim yılda sınıf öğretmenimiz olan Turgut Bey’i de bu kervana katmak onun için zor olmamıştı. Turgut Bey’in horoz dövüşüne olan merakını fırsat bilen babam, sınıf öğretmenime bir iyilik yapmak istemiş ve ona: “Benim çok iyi dövüşen bir horozum var, ilk gelişimde sana getiririm” demişti.
Bunu duyan Turgut Bey babamın okula tekrar gelişini beklemiş, ama nasıl olmuşsa babamın o dönem okula gelişi gecikmeye uğramıştı. Ancak, Turgut Bey, sabırsız mı sabırsızdı. Kendisini bir türlü dizginleyemiyordu. Bana her bakışında babamın kendisine vereceği horozu hatırlıyor, içi içini yiyordu o zaman. Kendini tutamayan Turgut Öğretmen, babamın ne zaman geleceğini soruyorsa da telefon da dahil hiçbir iletişimin olmadığı o dönemde benden de sağlıklı bir cevap alamıyordu doğal olarak.
            
Sonunda sabırsızlığına yenilerek horozu getirtmeye karar vermişti. Karar vermek kolay da kararı uygulamaya koymada ciddi bir sorun vardı. Kalkıp gitse yol, iz bilmezdi. Telefon, telgraf, mektup gibi haberleşme araçlarının hiç biri kullanılamıyordu bizim mezramızda. Geriye tek bir yol kalıyordu. O da benim bu iş için görevlendirilmemdi. Aynen öyle yapmıştı Turgut Öğretmen. İlkokul dördüncü sınıfa devam eden bir çocuğun bırakın otuz kilometre uzaktaki köye gitmesini, çarşı merkezine gitmesi bile ciddi manada riskliydi. Ama ne yapıp ne edip göndermenin bir yolunu bulmalıydı beni.

Önce bir soruyla beni sınamıştı. Annesini, kardeşlerini, akrabalarını, köyünü aylardır görmeyen bir çocuktan başka bir cevap beklenir mi? Hemen yapıştırıvermiştim cevabımı: “Hazırım gitmek için, öğretmenim.” Bu kez de köyümüzde başka birisinin sınıfımızda olup olmadığını sormuştu. O sorusuna da anında cevap almıştı. Ali Rıza Uğur isimli bir arkadaştı gönüllü olan. Ancak Ali Rıza bizim köyden değildi. Ailesi kısa bir süre için Karan Düzlüğüne yerleşmişti. Bir nevi yayladaydılar. Fakat esas sorun Karan’ın bizim köyden bir saatlik bir yaya yolu uzakta olmasıydı. Yalnızca uzak olsa ne ala. Oradan köyümüze gidebilmek için bir kaç dere, tepe, dağ, uçurum geçmek gerekiyordu. Ama bu güçlüklerin hiçbirisini düşünecek durumda değildim. Öyle ya; köyüme gidecektim, anama kavuşarak hasret giderecektim. O çetin yolda karşılaşacağım güçlükler vız gelirdi bana. Arkadaşım Ali Rıza da öyle düşünmüş olacak ki, öğretmenimizin kararının değişebileceği endişesiyle köylerimizin uzaklığından hiç söz etmemişti.
            
Beklediğimiz gün gelmiş ve iki kafadar yola koyulmuştuk. Fakat öğretmenimiz, yarın dönmemiz gerektiği hususunu bize hatırlatma dışında hiçbir telkin ya da tavsiyede bulunmamıştı. Hatta yol paramızın olup olmadığını bile düşünmemişti. Sabırsızlıkla beklediğimiz yolculuğumuz, bir kamyonun kasasında başlamıştı. Yarım saati aşan bir yolculuktan sonra Karan Düzlüğündeydik. İner inmez istikametimiz Ali Rıza’ların Çardağı olmuştu. Geçici bir süreliğine yapılan o tür çardaklar, etrafının kuru ve ince kavak dallarıyla çevrilmesi ve üstünün ise meşe ağaçlarının dal ve yapraklarıyla örtülmesinden oluşan ilkel gölgeliklerdi. Sert esen bahar rüzgârlarının etkisiyle yüzü ve teni kararan Ali Rıza’nın Annesi yememiz için önümüze koyduğu yoğurt, ekmek ve kaymaktan oluşan yemeğimizi büyük bir iştahla midemize indirdikten sonra benim ikinci ve zor olan yolculuğum başlıyordu. Bana: “yalnız gidebilirsin, değil mi?” diye sordukları soruya hiç tereddüt etmeden “evet” cevabını vermiştim. Eeee! Yiğit bir delikanlıya yakışacak cevap böyle olmalıydı.
            
Elime bir küçük değnek alıp koyulmuştum yoluma. Köyümüze giden o uzunca yolda iki büyük dere geçiyordu. Gür ormanları aşarak yürümek gerekiyordu. Çocuk aklı işte, yolda beni türlü türlü canavarların beklediğini, kurtların, ayıların beni parçalayarak yemeği beklediğini hayal ederek yürüyüşümü sürdürüyordum. Yola devam ederken, büyüklerimizin bilmem hangi tarihte birisinin meşe ormanlarının içinden yürürken domuzlar tarafından, bir başkasının ise ayılar tarafından parçalanarak öldürüldüklerini anlattıkları aklıma geliyordu; o zaman da, yüreğim güm güm atıyor, adımlarım yavaşlıyordu. Küçük yaşlarımda dinlediğim bu denli doğru ya da yanlış hikâyeler, şimdi aklımdan bir film şeridi gibi geçiyor ve beni korkutuyordu. İşte o zaman bu yolculuğa yalnız başıma çıkmaktan pişmanlık duyuyordum.
            
Yiğit delikanlı olan bendenizin gözüne takılan kara taşlar uzaktan canavar gibi gözükür olmuştu. Korkuyu yenmek için avazım çıktığı kadar yüksek sesle bildiğim türkülerimi dinletmeye başlamıştım dağlara, kayalara derelere. Derelerin su sesine karışıyordu türkülerim. Havada uçuşan kuşların bana eşlik etmesiyle cesaretimi topluyor, o yolculukta yalnız olmadığımı düşünüyordum.
            
Yolun üçte birini geride bırakıp Köy Muhtarımızın yaylasından geçerken ilk tehlikeyi atlatmıştım. Dört beş haneli o küçük yaylalıktaki birkaç iri çoban köpeği hücuma geçmişlerdi bana doğru. Allah'tan ki, oradaki kadınlar köpekleri geri çağırmış ve ben de parçalanmaktan kurtularak meşakkatli yolculuğuma devam edebilmiştim. Tehlikenin birini savuşturuyor, diğeriyle yüz yüze kalıyordum bu macera dolu yolculuğumda. Bu defa da bahar aylarında coşan iki dereden ilkini geçecektim. İlk dereden fazla zorlanmadan geçebilmiştim. Derenin üzerine muntazam şekilde konan kuru ağaç dallarını biraz dikkatli geçmek yeterli olmuştu. Buna şükür demiştim, ama geçmeyi başardığım dere ile ikinci derenin arasındaki yol oldukça ormanlık ve tenhaydı. O ürkütücü yolu korkmadan geçmek, benim yaşımdaki bir çocuk için çok da kolay olmayacaktı. Yine kahramanlık türküleri imdadıma yetişmişti.
 
Nihayet ikinci dereye ulaşmıştım. Bu dere köyümüze yakın bir mevkideydi, ancak suyu oldukça boldu. Gürül gürül akıyordu o mevsimde. İlk deredeki gibi üzerinden yürüyerek geçmek için ağaç dallarını koyan olmamıştı. Derenin dar bir kesiminde bazı taşlara basarak atlamak ve o şekilde karşı tarafa geçmekten başka çare yoktu. Murat Nehrinde kazandığım yüzme becerime güveniyordum. Kayarak suya düşsem de boğulma tehlikesi yoktu benim için. Sadece üstüm başım ıslanacaktı. Dere boyunu biraz gezinince atlamaya uygun olan dar bir yer bulmuş ve yaydan çıkan bir ok gibi fırlatmıştım kendimi. Ancak derenin karşı tarafına bir ayağımı bastırabilmiş, ikinci ayağım su içinde kalmıştı. O esnada ilk ayağıma da hâkim olamamış o ayağım da ıslanmıştı. Fakat ellerimi de kullanarak yalnızca belime kadar ıslanma pahasına da olsa bu dereyi de geçebilmiştim.
            
Artık dereleri, ormanlıklardan geçen kuytu yolları, uçurumları geçmeyi başarmış, çoban köpeklerini de atlatmıştım. Bundan sonrası köyümüzün hudutlarıydı. Artık gezdiğim, oyunlar oynadığım, oğlak güttüğüm yerlerdeydim. Her karışında acı ve tatlı anılarım vardı. Şimdi hasret gidere gidere bu yolculuğa devam ediyordum. Köyümüzün her elli metresinde mola veriyor, taşını, toprağını, çimenlerini, çiçeklerini, ağaçlarını, derelerini, tepelerini seyrediyor; yolculuğumun bu kısmının keyfini çıkarıyordum.
 
Meşakkatli bir yolculuktan sonra evimizdeydim. Anama kavuşmuştum; kardeşlerimi sevmiştim. Köyümde geçireceğim bir günlük kısa tatilin tadını çıkarıyordum. Çevrede dolaşan danaları, oğlak ve keçileri, köpek ve kedilerin cümlesini sevmek, kucaklamak büyük haz veriyordu bana.
            
Ertesi gün kısa tatilim bitmiş ve okula dönmüştüm, ama bu kez yolculuğumda korku ve endişeden eser yoktu. Bana babam refakat etmişti. Yaşadığım korkular benim için bir sırdı. Babam dahil kimseyle paylaşmamıştım. Herkes beni korkusuz bir yiğit olarak bilmeliydi.
            
Çil horozu da unutmamıştık tabi ki, bu seyahatimin sebebiydi çil horoz; onu unutmak ne mümkün. Ertesi gün çalan okul ziliyle birlikte sınıfa gelen Turgut Öğretmen yine sinirli, yine mutsuzdu. Anlaşılan bizim horoz da yenilmişti. Nemci Bey'in horozunu şampiyonluk kürsüsünden biz de indirememiştik. Onca sıkıntı ve stresi boşuna yaşamıştım anlaşılan.

Ömer ADAR
Ordu Vali Yardımcısı


  

Bu yazı 2013-03-05 saat 14:00:47 eklendi ve 1715 defa okundu

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Ekle Yorum Ekle

Gönderen chenxin | Tarih 2018-09-11 12:51:23 | Puan:
 chenxin20180911coach outlet onlinetrue religion jeanscheap oakley sunglassesadidas shoesnike blazer pas chernorth face outletdenver broncos jerseymichael kors outlet clearancefitflopsuggs outletcoach outlet onlinepandora charmskate spade handbagsnorth face outlet2018 world cup jerseyschristian louboutin shoescoach handbags outletpandora outletcheap jordan shoescoach factory outletadidas yeezy boostcheap football shirtschristian louboutin shoesralph lauren shirtsswarovski outlet storebottega veneta outlet onlinesoccer jerseys wholesalesupreme t shirtskate spadetrue religion outletcheap soccer jerseyschristian louboutin shoescoach outlet onlineecco outletchristian louboutin outletnike shoes outletmichael kors handbagsnike roshe runralph lauren polomoncler outlet storeralph lauren polocoach outletchristian louboutin shoesravens jerseysadidas y3 shoesfila sneakersmichael korslebron shoestrue religion uksuicoke sandalslongchamp handbags salemichael kors outletgucci outlet onlinecanada goose jacketsed hardy outletkate spade handbagscanada goose outlet storemalone soulierscoach outlet onlinecanada goose jacketscoach outlet clearanceralph lauren outletair jordan shoesralph lauren shirtskate spade saleadidas storenobis jacketscanada goose outlet storeuggs outletcanada goose outlet storeprada outlet onlinecanada goose outlettoms outletmbtcanada goose jacketsysl outlet onlinenike factory storelongchamp outlet storetrue religion jeansnike shoes outletoakley sunglasses wholesalemulberry handbagscanada goose outletugg outletmoncler outlet onlinetrue religion outletswarovski jewelryair jordan retromichael kors outlet onlineair max 2015pandora jewelryfred perry poloralph lauren polotory burch outlet onlineuggs outletcanada goose outlettoms outletchristian louboutin shoesugg boots clearancemichael kors outlet onlinenike air max 97canada goosefoamposite shoescheap nba jerseyschristian louboutin shoeshermes beltspandora charms sale clearancecanada goose jacketsprada sunglasses for womenadidas outlet onlinejordan shoescheap oakley sunglasseskd shoesfitflops sale clearanceuggs outletmichael kors outlet onlineuggs outletundefeated shoesgiuseppe zanotti shoesmichael kors handbags outletralph lauren outletcartier braceletwellensteyn outletcanada goose jacketsjordan shoescanada goose coatsmichael kors outlet clearanceair jordan shoescoach outletcoach outlet onlinecheap jerseys wholesalejordan shoescoach canadagivenchy handbagsnew york knicksuggs outletlongchamp soldecheap jordan shoesbirkenstock shoescoach outletmichael kors outlet clearancepolo ralph laurenpolo ralph lauren shirtscheap nhl jerseysair jordan shoesray ban sunglasses outletmoncler jacketschristian louboutin shoesugg outletlongchamp outlet onlinecoach outletburberry outlet onlinecanada goose outlet storenfl jerseysralph lauren polochristian louboutin pas chercoach outlet onlineadidas yeezy boostralph lauren outletfitflops sale clearancekobe shoescoach outlet store onlineuggs outletprada bagscheap nba jerseysuggs outlettods outlet onlinemichael kors bagscoach factory storemulberry outlet,mulberry handbags outletcheap jordans for salecanada goose outletfitflops shoesfitflopschristian louboutin shoestrue religion jeanschristian louboutin outletpandora charms sale clearancemoncler coatscanada goose outlet onlinebvlgari outletpolo ralph laurenpandora charms sale clearancecoach factory outletmichael kors outlet onlinecanada goose jackets outletswarovski ukcoach outlet onlinecoach outlettrue religion outlet ukugg outletcoach outlet storejordan 12ugg boots clearancenorth face denail jacket clearancefitflopstory burch outlet onlinechristian louboutin shoesunder armour outletcoach factory outletoakley sunglasses wholesalepolo ralph lauren outletcheap jordan shoescoach factory outletjordan shoesferragamo shoesugg outletchristian louboutin shoesralph lauren outletnike shoes outletcanada goose outlet storehermes birkin bagcoach factory outletray ban sunglasses outletcoach outlet onlinechristian louboutin shoescheap jordan shoesjordan 3cheap ray ban sunglassesmichael kors wallets for womenmichael kors outlet onlinemichael kors outlet clearancegucci outlet onlineuggs outletmulberry bagschristian louboutin shoesreebok shoessoccer cleatsfitflops sale clearancemichael kors outlet onlineferragamo shoes salecheap ray ban sunglassespolo ralph laurenmichael kors outlet onlineblackhawks jerseysuggs outletmichael kors outletmichael kors outlet clearancenike air max 1true religion outletnike air huaracheoakley sunglasses wholesaletexans jerseysmulberry bagsbarbour women jacketsugg canadasalomon outletcheap jordansair max 90true religion jeans salembtlongchamp outletnike shoes outletpandora outletmbt outletnike air max 90christian louboutin shoesmichael kors outlet clearancechrome hearts outlet storetoms outletnike air force 1coach outlet onlinemarc jacobs salecamisetas futbol baratasmichael kors outlet onlinemichael kors outletnike outlet storecanada goose jacketskate spade salecheap ugg bootspolo ralph lauren outletmichael kors outlet onlinemanolo blahnik outletpuma shoespandora charms sale clearancecanada goose jacketscoach factory outletcheap oakley sunglassesugg outlet storesferragamo shoeslongchamp pliagecoach outletpolo ralph lauren outletmichael kors outlet onlinejordan retrocoach outlet onlinepandora charms sale clearancemichael kors outlet onlinecheap nba jerseyscanada goose outlet storevalentino shoeslinks of london jewellerycanada goose jacketsugg bootsair jordan shoespolo ralph lauren outlettory burch outlet onlinereebok shoeslouboutin outletmoncler jacketsugg outletcanada goose outlet storemichael kors outlet onlinelos angeles lakers jerseysnew balance outletmont blanc pensmichael kors ukmizuno shoesugg boots on salecanada goose coatsugg outletair jordan shoesferragamo outletcheap jerseys wholesaletrue religion jeanstory burch outlet onlineray ban sunglasses49ers jerseycoach outlet storemiu miu shoeslongchamp bagsadidas outlet onlinecheap oakley sunglassescoach outletcheap oakley sunglassescheap oakley sunglassesnike uk storecanada goose jacketscanada goose jacketstrue religion outletyeezy boostuggs outletbroncos jerseysmbtcanada goose jacketsferragamo shoesmoncler outlet onlineugg boots clearancecoach outlet onlinemichael kors outlet onlinemichael kors outlet onlinehermes outlet storechrome hearts online storetory burch outlet storeschristian louboutin shoeschrome hearts online storemichael kors outlet clearanceswarovski jewelleryair force 1 shoespolo ralph lauren shirtscoach outletkate spade handbagskate spade outlet onlinecanada goose jackets salemulberry ukugg boots clearancetrue religion outletnike air huaracheadidas crazycoach outlet onlineray banpolo ralph lauren outletcoach outlet onlinekate spade handbagsugg outletlongchamp handbagsmulberry handbags salecleveland cavaliers jerseysgolden state warriorslongchamp handbagsuggs outletprada shoes for menmoncler jacketscoach outlet onlinebalenciaga shoestory burch outlet onlinecheap oakley sunglasseskate spade salenfl jerseyspolo ralph lauren shirtscheap oakley sunglassesburberry outlet salemulberry handbagsoff-white clothingcoach outlet onlinechristian louboutin shoesfitflops shoesyeezy boost 350gucci outlet storepandora charmscheap jordan shoesmichael?kors?outlet?onlinecanada goose outlet storemichael kors outletcanada goose outletlight up shoesoakley sunglasses wholesaleugg bootsconverse shoes salejordan 4cheap oakley sunglassesmichael kors outlet clearancecoach outlet onlinenike air max 2017coach outletjames harden shoesgucci outlet onlinemcm backpackscoach outlet onlinemlb jerseysstussy hoodienfl jersey wholesalemichael kors ukkate spade salepandora charms sale clearancechristian louboutin shoesmulberry ukoff white clothingmichael kors handbagstrue religion outlet storecoach handbags on salemishka snapbacksnike outlet onlinenike air maxgucci bagscanada goose jacketstory burch outlet onlineray ban sunglasses outlethermes outlet storeugg boots clearancemichael kors outletmichael kors outlet onlinecheap ray ban sunglassesmichael kors canadatrue religion outletmichael kors outlet onlinekate spade salecanada goose outlet storeugg boots clearancecheap ray ban sunglassescanada goose jacketscanada goose jackets outletcoach outletpandora charms sale clearancejordan shoeslacoste poloray ban sunglasses outletlouboutin shoescheap ray ban sunglassesfitflops sale clearancecheap nhl jerseyschristian louboutin shoescanada goose outlet storeralph lauren ukcheap ugg bootscheap basketball shoesmlb jerseysmichael kors outlet onlinecolts jerseyssupreme clothing uksan antonio spursmont blanc outletsupreme t shirtspolo outlet onlinered bottomskate spade outlet onlinecanada goose outletuggs outletadidas nmd r1nike air max 90jimmy choo shoesair jordan shoesfootball shirtscoach outlet store onlinecoach factory outletugg bootsmichael kors outlet clearancekobe bryants shoesugg outletmichael kors outlet onlinemichael kors outlet onlinemichael kors outlet onlinecoach outletuggs outletnhl jerseyspolo ralph laurenburberry outlet storecanada goose jacketsmichael kors outlet onlinecanada goose outlet storecoach outlet onlineswarovski outlet storecazal outletpolo outlet factory storekobe 9 elitetrue religion outletcheap jordansmoncler outlet onlinesnapbacks wholesaleralph lauren outletcheap ugg bootsasics running shoesferragamo shoestrue religion outletlouboutin shoescheap jordan shoesvan cleef arpels jewelrysupra shoes saletory burch outlet onlinecoach outletmichael kors factory outletuggs clearanceugg outletadidas wings shoesadidas nmd runnerlacoste shirtsmichael kors outletferragamo shoesnike revolutionralph lauren poloswarovski outlet storejordan retrocheap jordans free shippingmulberry handbagscheap jordan shoesburberry canadabirkenstock shoescheap ray ban sunglassespandora outletpandora outletherve leger dressescanada goose outletuggs outletcheap ray ban sunglassesugg outletlongchamp pliagecheap jordansralph lauren femmepandora jewelrylongchamp pas chercanada goose jackets outletpandora outletpandora charms sale clearancejordan 4canada goose outlet storeralph lauren outletchristian louboutin shoesvans sneakers
Gönderen cheap jordans | Tarih 2017-06-28 10:09:04 | Puan:
 cheap jordans
cheap yeezy shoes
Cheap yeezys
wholesale yeezys online
fake yeezys
replica yeezys
cheap jordans online
cheap air jordans for sale
Cheap yeezys for sale
Cheap Jordan 11
wholesale jordan shoes
yeezy boost
cheap yeezys
cheap yeezy 350
Cheap yeezy 750
Cheap yeezy 950
cheap nmd shoes
cheap nmd
Cheap Ultra Boost
cheap jordans
cheap jordans 1
cheap jordans 2
cheap jordans 3
cheap jordans 4
cheap jordans 5
cheap jordans 6
cheap jordans 7
cheap jordans 8
cheap jordans 9
cheap jordans 10
cheap jordans 11
cheap jordans 12
cheap jordans 13
cheap jordans 14
cheap jordans 15
cheap jordans 17
cheap jordans 18
cheap jordans 20
cheap jordans 23
cheap air max
cheap air max 2017
cheap air max 2016
cheap air max 2015
cheap air max 90

http://www.topsneakerwholesale.com/


cheap hats
cheap NFL Snapback Hats
cheap NBA Snapback Hats
cheap MLB Snapback Hats
cheap NHL Snapback Hats
cheap Adidas Snapbacks hats
cheap TMT Snapback hats
cheap Under Armour Hats
cheap Vans Snapbacks Hats
cheap Yeezus Caps
Gönderen kellychen | Tarih 2017-03-14 06:24:18 | Puan:
 
Cheap MLB Snapback hats Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Hats Cheap NBA hats Cheap NFL hats cheap nba caps tisa snapback Cheap MLB Snapback Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Hats Cheap NBA Snapback Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback Cheap MLB Snapback Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Hats Cheap NBA hats Cheap NFL hats cheap nba caps tisa snapback Cheap MLB Snapback Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Snapback Cheap NBA Snapback Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 5 Cheap MLB hats Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport hats Cheap NCAA College hats Cheap NBA hats Cheap NFL Snapback hats cheap nba caps tisa snapback 6 Cheap MLB Snapbacks Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 7Cheap MLB hats Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport hats Cheap NCAA College hats Cheap NBA hats Cheap NFL hats cheap nba caps tisa snapback 8 Cheap MLB SnapbacksCheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 9 Cheap MLB Snapbacks Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 10 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan12 Cheap Air Jordan 11 11 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 12 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 13 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 14 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 15 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 16 Cheap MLB Snapbacks Cheap Snapback hats Cheap SnapbacksCheap NHL Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 17 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordanscheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 18 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 19 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 20 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 21 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 22 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11wholesale jordan shoes 23 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 24 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shippingcheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 25 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 27cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes adidas ultra boost adidas ultra boost uncaged adidas ultra boost white adidas ultra boost black adidas yeezy adidas uk adidas yeezy boost adidas yeezy boost 350 yeezy boost 350 yeezy ultra boost Adidas Yeezy 350 Boost Yeezy 350 Yeezy Boost 350 V2 Yeezy Boost 350 Cheap Yeezys yeezy boost 350 cheap adidas yeezys cheap yeezys uk cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK Cheap Yeezys yeezy boost 350 cheap adidas yeezys cheap yeezys V2 cheap yeezy boost Adidas Yeezys Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Yeezy Boost 350 For Sale Yeezy Boost 350 For Sale Yeezy For Sale Yeezy 350 Boost v2 Yeezy Sale yeezy boost 350yeezy boost 750 adidas yeezy boost yeezy boost cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK yeezy boost 350 yeezy boost 750 adidas yeezy boost yeezy boost cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Boost V2 Yeezy 350 V2 Yeezy V2 For Sale adidas ultra boost adidas ultra boost uncaged adidas ultra boost white adidas ultra boost black Cheap Adidas Yeezy Cheap Adidas NMD Shoes Discount Adidas YeezyDiscount Adidas NMD Shoes Adidas Yeezy Shoes Adidas NMD Shoes Cheap Adidas NMD Cheap Adidas Yeezy Boost Cheap Adidas Stan Smith Discount Adidas Yeezy Boost Discount Adidas NMDAdidas Yeezy US Adidas Yeezy 350 Boost Yeezy 350 Yeezy Boost 350 V2 Yeezy Boost 350 Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Cheap Yeezys yeezy boost 350 cheap adidas yeezys cheap yeezy boost Adidas Yeezy Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Yeezy Boost Adidas Yeezy Boost Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Yeezy Boost 750 Yeezy Boost Sale Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Yeezy Boost 350 For Sale Yeezy Boost For Sale Yeezy For Sale Yeezy 350 Boost v2 Yeezy Sale yeezy boost 350 yeezy boost 750 adidas yeezy boost yeezy boost cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes saleYeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Boost 350 V2 Yeezy V2 Yeezy V2 Boost
Gönderen xudada | Tarih 2016-10-26 12:21:47 | Puan:
 michael kors handbagsrolex replica watchesreplica watchesfitflops sale clearanceinstyler max 2omega watchestrue religion jeanssaics running shoesnike huarachesupra shoes saleversace shoescheap jordansnike blazeradidas nmdsalvatore ferragamonike air max 90true religion jeans salered valentinoskechers shoesjimmy choo shoesmichael kors handbags wholesalereebok outletnike roshe runnike blazermichael kors handbags outletcheap nike shoes salelongchamp bagsnike huarache trainersralph lauren outletpandora jewelrylouis vuitton sacscheap oakley sunglassesadidas nmd r1ghd flat ironmichael kors handbags outletasics shoesnike blazer lowmichael kors ukarmani exchange outletralph lauren outlet onlinecheap nba jerseysmichael kors handbagsmichael kors handbagsed hardy ukpolo ralph laurenyeezy boost 350nba jerseyscheap mlb jerseysmoncler outletchristian louboutin shoespandora charmsmichael kors handbags onlinejordan shoesmlb jerseyssalomon bootsfitflopsnike roshenike trainers ukjimmy choonike store ukmichael kors handbagsecco shoes outletcheap oakley sunglassesnike trainers uktoms outletgucci borseed hardy clothingmichael kors handbags clearancemont blanc pens outletsupra shoesyeezy boost 350 whiteunder armour outletbirkenstock sandalsnike tnnike trainersmichael kors handbagsgucci sito ufficialeabercrombie and fitchpolo ralph lauren outletabercrombie and fitch kidsnew balance outletmichael kors handbagsmichael kors outleted hardymichael kors handbags wholesaleed hardy outletcheap oakley sunglassessac longchamphugo boss outletcheap basketball shoesmichael kors handbagsmichael kors ukunder armour shoesmichael kors handbags outletmichael kors handbagsmichael kors outletnike storemichael kors outletskechers outletnike trainersbasketball shoesmichael kors handbagskobe 9 eliteray ban sunglassesreebok shoesecco shoespandora outletmichael kors outletmichael kors handbags wholesalecheap nike shoesmichael kors outletchristian louboutin outletkobe 9converse shoescheap nhl jerseyscheap jordansomega watches for saletoms shoesmichael kors outletpandora jewelrymichael kors handbagsfitflops shoesmichael kors handbagsnike outlet storeadidas nmdoakley sunglassesmichael kors outletlebron james shoesmichael kors handbagsinstyler maxcheap michael kors handbagsair force 1 shoesmont blanc pensthe north facesalomon shoesnike huarachemichael korslebron shoeslongchamp le pliagemichael kors handbags saleoakley sunglassesferragamo shoesmichael kors outlet clearancemichael kors handbagsmichael kors handbagschaussure louboutin pas chermichael kors handbagsarmani exchangemichael kors outlet onlinecheap nfl jerseys wholesaledolce and gabbana outletnike blazer pas chercheap michael kors handbagsmichael kors handbags wholesalecheap ray ban sunglassesdolce and gabbana shoesmichael kors outletnhl jerseysmichael kors handbagsbirkenstocksdolce and gabbanacheap nfl jerseysmichael kors handbagsair max 90tiffany and conike huaracheversacetiffany and co outletnike air force 1michael kors outlet storecheap michael kors handbagshugo boss salechaussure louboutinmichael kors handbagsnike blazer pas chervalentino shoesralph lauren pas chernike free 5nike air huarachelongchampslouis vuitton pas chernike freemoncler jacketsconverse trainersair jordan ukmichael kors handbags wholesalenike tn pas chermichael kors handbagsnew balance shoesadidas nmd runnerghd hair straightenersthe north face outletmichael kors outlet storeray ban sunglassesjordan shoesnike outletoakley sunglassesmichael kors outletyeezy boost 350 blacknike air huarachecheap michael kors handbagsmichael kors outlet onlinecheap jordan shoesralph laurenmichael kors handbagsmichael kors handbags salecheap ray bansfitflops sale clearancemichael kors handbags
Gönderen 21mart | Tarih 2013-03-18 14:54:22 | Puan:
                  Yazınızı içtenlikle okuyorken o anı sizin bakışınızla yaşadım diyebilirim.
                 Bence o dönem daha masumdu,şimdi Solhan da insanlar Siyaseti büyük bir marifetmiş gibi geliştirip Horoz dövüşünden daha ileri getirdiler.Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.