online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> z- Misafir Yazar >> Ömer ADAR: Najıka Nure’nin Kötü Kaderi
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
okkucuk.gif Köylerimiz
okkucuk.gif Yüzenada
okkucuk.gif Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
okkucuk.gif Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Nov 23, 2017azytapu Nov 23, 2017opora Nov 23, 2017umekedem Nov 23, 2017avehesin Nov 23, 2017oxulug  Bugün: 23
Dün: 26
Bekleyen Üyeler :161
Toplam: 13997

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 115
Üye: 0
Toplam: 115

İstatistikler
 Bugün   :29689
 Dün      :41857
 Toplam :48244752
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
azytapu: 1 saat, 3 dakika önce
opora: 1 saat, 5 dakika önce
umekedem: 1 saat, 18 dakika önce
avehesin: 1 saat, 21 dakika önce
oxulug: 1 saat, 41 dakika önce
ulohasis: 1 saat, 43 dakika önce
emorud: 2 saat, 29 dakika önce
ykyxyg: 3 saat, 12 dakika önce
yjewo: 6 saat, 8 dakika önce
aluxiti: 6 saat, 9 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64374

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 492]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 418]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 639]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 441]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 778]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1235]

· 7: By Elcewad
[Hit: 630]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 529]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 804]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 837]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2450]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2373]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1936]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1926]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1755]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1679]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1667]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1608]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1549]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1525]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
z- Misafir Yazar
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Sınıf Başkanlığının Yeğenden Amcaya Geçmesi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Asimilasyon mu, Öze Dönüş mü?
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Najıka Nure’nin Kötü Kaderi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Yüzenada’nın İnanılmaz Hikâyesi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Solhan YİBO'da Horoz Dövüşü


Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu:13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  Ömer ADAR: Najıka Nure’nin Kötü Kaderi  


Kendimi bildim bileli herkes ona “Nure” diye hitap etmiştir. Bazen de gıyabında argo ifade ile “Nuke” de diyen olmuştur. Gerçek adı Nurten mi Nuriye mi bilmiyorum. Yaşı da adı gibi meçhuldür bizim için. Kime sorarsanız birbirini tutmayan rakamlar duyarsınız. Gerçi kendisi de bu uğultu korosuna dahil olmuştur hep. Hangi tarihte dünyaya geldiği; bugün kaç yaşında olduğu suali sorulduğunda doğru dürüst cevap alınmaz kendisinden. Ama çevresindeki herkes, onun en azından doksanlı yaşları devirdiğinden emindir. Aslında o, ne yaşını ne de çile dolu ömrünü hiç hatırlamak istemez. Galiba sorulan sorulara geçiştirmeli cevap vermesi bu nedenledir.

 Geçen ay köyüme yolum düşünce elini öpme imkânı bulduğum Nure’nin acıklı hikâyesini şöyle kıyısından kenarından bir kez daha hatırlama fırsatını buldum. Hatırlamaz olaydım; beni bir kez daha acılara gark eden bu hikâyeden duyduğum üzüntü, hipertansiyonumu bir kere daha depreştirdi.

 Aslında, öyle her soranla paylaşmaz o acıklı hayat hikâyesini. Bir başka amaçla sorduğum soruma verdiği cevabın içindeydi Nure’nin acıklı serüveni. Eminim ki sorumu cevaplarken farkında olmayarak bir daha asla hatırlamak istemediği acılarla dolu geçmişini özetliyordu.

 Ona sadece “Nure Teyze, devletten maaş alıyor musun?” diye bir soru sormam Nure’nin acılı enstantanelerle dolu hayatını bir kez daha gözler önüne sermeye yetmişti. Biraz mahcup bir edayla cevap vermişti bana. Sesi her zamanki gibi gür çıkmamıştı. Utangaçlığının sebebi; muhtaçlığını ve çaresizliğini dile getirmek zorunda kalmış olması mıydı yoksa komşusu olan amcamın bu konuşmaya şahit olması mıydı bilemiyorum. Bildiğim tek şey o anlamsız cevabı verirken hiç birimizin yüzüne bakmadan konuşmasıydı. Devam ediyordu sözlerine Nure; bu kez biraz daha gür çıkıyordu sesi. Sanki konuştukça o mahcubiyeti atıyordu üzerinden.

“Ben devletin kayıtlarına göre hiç evlenmemişim ve hiç çocuk doğurmamışım; babamın evinde bekâr duran kız kurusuyum hala.”

Çevremizdekiler biraz gülümseyerek dinliyorlardı kendisini; belli ki yürekleri alışkındı Nure’nin bu acıklı olduğu kadar da komik olan durumuna.
 
Bense sormaya devam ediyordum.
“Nure Yenge, şimdi sen yaşlılık maaşı, dulluk maaşı ya da bakım parası adı altında devletimizin verdiği yardımların hiç birinden yararlanmıyor musun?”

Ayda sadece yüz liracık olan yaşlılık maaşı aldığını söylüyordu bize. Diğer ödemelerden neden yararlanmadığını biraz önce anlatmıştı kendince.
 
Nure Yengenin geçmişini çok iyi bildiğim için yeni sorular sorarak onu daha fazla rencide etmek istememiştim. Geçmişi şöyle bir aklımdan geçirmek, durumu anlamam için yeterli olmuştu. 1950’li yıllarda Murat Nehrinin karşı tarafındaki bir köyden bizim köye gelin olarak gelmişti Nure Hanım. Severek ve isteyerek mi evlenmişti yoksa o yıllarda kız çocuklar için genel bir uygulama olan “Fikrini sormadan görmediği, tanımadığı birisine eş olarak verilmesi” felaketine mi maruz kalmıştı; bilemiyorum. Bildiğim tek şey; ben daha dünyaya gelmeden önce bizim köye gelin olarak gelmiş olduğuydu. Daha geldiğinin ikinci yılında bir erkek çocuk dünyaya getirmişti. Kucağına aldığı o erkek çocuğu daha biricik eşiyle birlikte sevmeye vakit bulamadan amansız bir hastalık onları ebediyen ayırmıştı. Zamansız bir ayrılık getirmişti o ölüm. Artık o, çocuk denilecek yaşta dul kalan genç bir anneydi. Ağlamalarla sızlanmalarla geçen kısa bir süreden sonra asıl can alıcı darbeyi töre diye bilinen o melanetten yemişti Nure Hanım.
 
Kahrolası kötü töreleri kim icat etmişti acaba? Neden birileri çıkıp da isyan etmiyordu sanki. Üzerine türküler ağıtlar yakılıyor, ama kimse çıkıp da insanlara sadece mutsuzluk ve acı veren bu acımasız töreleri uygulamayalım, onlardan vazgeçelim demiyordu nedense. Nure de bu kahrolası töreye teslim olmuş ve küçük kayınbiraderine “kocam” demek zorunda bırakılmıştı. Sözüm ona gerekçeler hazırdı her zamanki gibi; “Gelin namusmuş, dışarı atılmazmış; baba evine giderse başka birisiyle evlendirilme ihtimali varmış; ayrıca yetim çocuk da anasız mı alıkonurmuş. Bir de sonunda ele güne karşı mahcup olmak var ki onun kabullenmesi dahi düşünülemezmiş.” Bunlardı eşi ölen gelinin baba evine dönmesine izin verilmeyerek kocasının kardeşlerinden birisiyle evlendirilmesinin gerekçeleri.
 
Yani anlayacağınız; Nure, ölen eşinin arkasından tuttuğu yası henüz bitirmeden bir başka yasa bürünüyordu. Bu kez dayanılamayacak bir ızdırabın içinde buluyordu kendini. O güne kadar küçük kardeşi gibi gördüğü kayınbiraderine kocası gözüyle bakması çelimsiz omuzlarına yüklenmiş en ağır yüktü. Yeni koca durumundaki küçük kayınbiraderin durumunu ne siz sorun ne de ben anlatayım. İki gözü iki çeşmeydi sabinin. Bütün hayalleri alt üst olmuş yenge ve kayınbirader çiftinin. Ne yapsın garibanlarım? Törelere öyle karşı çıkmak ne mümkün o yıllarda. Yenge ve küçük kayınbirader kötü kaderlerine küsmüşler ve çaresizce teslim olmuşlardı  acımasız törelere.
 
Nure’nin bu esrarengiz yeni evliliğinden de bir kız çocuğu olmuş, ama onların içine bir türlü sinmemiş bu evlilik. Birbirlerinden sürekli kaçar olmuşlar; yatak odalarıda giderek ayrılır olmuş. Bu tedbir bile küçük kayınbiraderin içini rahatlatmamış; abisinin mezarına doğru her baktığında büyük bir mahcubiyet duymuş. Sonunda çareyi başını alıp o memleketten kaçıp gitmekte bulmuş. Bilinmedik memleketlere gitmiş, yıllarca gelmemiş bir daha. Ses seda çıkmamış kendisinden. Öldü mü kaldı mı kimse bilememiş. Israrlı ve kararlı aramalardan sonra onu İstanbul’da bulan abisi kendisini baba evine getirmişse de o, yine ilk fırsatta kendi kendisini sürgüne yollamış. Defalarca bulup getirmelerine rağmen talihsiz genç adam bir kere daha kaçmış… kaçmış… kaçmış. Onu o memlekette tutabilene aşk olsun.

İkide bir firar edip oralardan uzaklaşmanın çözüm olmadığını gören zoraki koca, Nure’den doğma öz çocuğuyla yeğeninin annesiz büyüyecek olmasını göze almış ve üçtaş atarak yengesi Nure’yi boşayıvermiş. Yörede “Talak” derler bu garip boşama şekline. Üçtaş atarak “boşsun” denince yapılacak hiçbir şey kalmıyor. Medrese eğitimli din adamları, bu uygulamayı Allah'ın emri olarak anlatmışlar yıllar boyu yöre insanına.
 
Nure’ye üçüncü şok olmuş bu beklenmedik talak işi. Bu garip tedbir o yıllarda yalnızca eşini aldatmış ya da o derecede kötülük yapmış kadınlara uygulanırdı. Kadına tek taraflı uygulanan ağır bir cezaya dönüşmüştü bu müeyyide. Talak’a maruz kalmış kadınların toplum nezdinde itibarları yok oluyordu. Bu yüzden kimsenin yüzüne bakamazdı talakla boşamaya maruz bırakılmış kadınlar. Bu sebeple, bu haksız boşanma işi Nure için rencide edici yeni bir darbe olmuştu. Bunda garibimin hiçbir kusuru ve günahı yoktu. Törelerin gereğine boyun eğmişti çaresizce. Şimdi artık iki kardeşten olma iki yetim çocuk bırakarak baba evine gitmekten başka hiçbir seçenek bırakılmamıştı ona. O da öyle yapmıştı.

Ancak baba evine bir türlü sığamamış Nure Hanım; bir taraftan yetim bıraktığı iki çocuğuna yanıp tutuşuyor, diğer taraftan da hiç hak etmediği üçtaş, talak gibi statülere maruz kalmanın ezikliğini üzerinden atmaya çalışıyordu. Daha otuzlu yaşlarda genç bir kadın iken yaşadığı bunca şokların etkisinden kurtulamayan Nure, baba evine bir türlü sığamamış, günlerce uyuyamamış, yemeden içmeden kesilmiş, iki gözü iki çeşme olmuştu adeta.
 
Bir gün hiç aklından geçmeyen bir teklif alınca bir kere daha şoka girmişti Nure Hanım. Müstakbel eşlerinin köyünde oturan seksenli yaşlarda Hasan isimli bir bey, kendisine izdivaç teklifinde bulunuyordu. Yaşlı bir kadınla evli ancak erkek çocuğu olmayan o muhterem zat, kendisine bir erkek çocuk verebilir düşüncesiyle Nure’yi ikinci zevce olarak almak istiyordu. Cehalet ve eğitimsizliğin had safhada olduğu bir dönemde kız çocukları nesebin devamı için yeterli görülmüyordu. Bu nedenle adı geçen yaşlı zat, ikinci bir evliliğe müstahak görüyordu kendini.
 
Evlilik teklifini alan Nure, bir kez daha kaderine küsmüş ancak çocuklarıyla aynı köyde bulunmanın cazibesine kapılarak kerhen de olsa bu izdivaca evet demişti. Buna mecbur ve mahkûmdu adeta. Akraba çevresini oluşturan küçücük köyündeki baba evinde kendisine yer olmadığını görmüştü o kısacık dönemde. Toplumun dışlamasından kurtulmak için kendisinden elli yaş büyük olan bir adama evet demek zorundaydı.

Daha önce iki şanssız evlilik yaptığı o köye bir kez daha gelin olarak geliyordu Nure. Geçmişte yaşadığı bütün olumsuzlukları bilen köyün tanındık insanından kabul görebilmişti. Yeni yaşlı eşinden saygı görmüş ve karşılığında ona bir erkek bir de kız olmak üzere iki evlat vermişti. Fakat yaşı hayli ileri olan Hasan Bey de çok geçmeden hakkın rahmetine kavuşmuştu ilk eşi gibi. Nure’nin acılarla dolu yolculuk serüveni yeni bir boyut kazanıyordu. Artık yaşlı bir kuma ile iki küçük çocuğun yükünü yalnız başına omuzlamak zorundaydı. Üstelik bir birleriyle kardeş olan eski iki eşinden olma iki çocuğu da ondan ilgi ve alaka bekliyordu.
 
Yılmadan iki yetim çocuğunu komşu ve akrabanın zekât ve sadakasını toplayarak bakmış, beslemiş ve büyütmüştü. Yıllar yılları kovalamış, küçük yetimler büyümüş, evlenmiş ve kendi hayatlarını kurmak ve idame ettirmek için köyden göçüp gitmişlerdi. Nure şimdi Merhum Hasan Bey'in iki odalı toprak dam evinde 100 liralık yaşlılık maaşıyla yalnız başına oturuyor ve ölümün gelmesini bekliyor.
 
Nure, geçmişte kalmış o acıklı ve meşakkatli hayatında uğradığı onca haksızlıklara kalın bir çizgi çizmiş, ancak onu bugün hala mağdur eden geçmişteki bazı ihmallere isyan etmeden duramıyor. Nasıl isyan etmesin ki? Daha genç kızlığa henüz adım attığı bir dönemde yaptığı ilk evliliği imam nikâhı ile icra edilmişti. Resmi nikâh için acele edilmemiş, “ihtiyaç duyulduğunda o da yapılır” denmişti. Ama kocasının beklenmedik ölümünden sonra kayınbiraderi ile yapılan zoraki evlilik de imam nikâhı ile sonuçlandırılmıştı. Boşanma da yine dini usulle yani “talak” denilen usulle gerçekleşmişti. Maalesef üçüncü evliliğini yaptığı yaşlı adam zaten evli olduğundan dolayı bu evliliği de resmi kayıtlara göre evlilik dışı beraberlik olarak görünmekteydi.

İnsan hayatında birer dönüm noktası sayılabilecek bu işlerin hiç birisi resmi kayıtlara geçirilmemişti. Çocukların nüfusa tescil edilmesinde de hülle sayılabilecek bir yola başvurulmuştu. İlk iki çocuğu eltisinin üzerinden nüfusa kaydedilmişti. Nure, son evliliğini yaparken kuma üstüne gitmişti, o nedenle hukuki bir statü kazanmamıştı evlilikleri. Yaşlı yeni kocanın yapacağı tek şey doğan iki çocuğunu yaşlı eski eşinden doğmuş gibi tescil ettirmekti. O da aynen öyle yapmıştı. Nure, hâlâ hiç evlenmemiş ve dünyaya çocuk getirmemiş bekâr bir kız olarak görünmektedir. Yani, Nure’nin doğurduğu, bakıp büyüttüğü onca çocuk başka başka kadınların çocukları olarak bilinmektedir Devlet-i Aliyye’ce. Tam bir bilmece-bulmaca anlattığımın farkındayım, ama bu garip durumu anlatmak için deneyimli ve usta bir yazar olmak gerekiyor galiba; bense bu beceriden mahrumum maalesef.

Halen onun kamu nezdinde görmekte olduğu muamele gerçekte yaşadığı durumla örtüşmemektedir. O, devletin eşi ölmüş dul kadınlar için ayda 250 TL olan dul aylığı almak için müracaat ettiğinde “sen bekârsın, hiç evlenmedin ki, eşin ölmüş olsun” cevabıyla karşılaşmaktadır. “Ben üç kez evlendim, dört çocuk doğurdum” diyorsa da dinleyen yok. İstediği tek şey toplumca meşru kabul edilmiş her üç evliliğinin de resmi mercilerce kabul edilmesidir. Nure Teyzemiz, yaşadıklarıyla mevcut fiili durumunun uyuşmadığını rahatlıkla görebilmekte, ama bunun düzeltilmesi için hiçbir şey yapamadığına için için yanıp tutuşmaktadır. Haklı olarak yeni bir düzenleme yapılmasını, bu yolla mağduriyetinin giderilmesini gözlerimizin içine bakarak haykırmaktadır. Çünkü hükümetin çok iyi niyetlerle yürürlüğe koyduğu “eşi ölmüş dul kadınlara muhtaç olmaları ve herhangi bir gelir elde etmemeleri halinde ayda 250 TL miktarında ödeme yapılması” şeklindeki uygulama çok olumlu olmakla birlikte eksik ve yetersiz kalmaktadır.
 
Bütün bu yanlış uygulamalar, medrese eğitimli yarı cahil din adamlarının, gelecek için her türlü öngörüden uzak, maksatlı ve yanlış bilgilendirme ve telkinlerin sonucunda oluşmuştur. O cahil din adamları, ilahi bir emir olan dini nikâhın esas olduğunu, hükümet nikahı denilen resmi nikahın ise Allah'ın emrine karşı gelmeyle eş olduğunu söylemişlerdir hep. Bu yanlış telkinler sonucu vatandaşımız sadece askerlik çağına gelmiş çocuklarının işlemleri için resmi nikâh yapmak zorunda hissetmiştir kendisini.
 
Bugün var olan pek çok sosyal yardım ve hakların o yıllarda olmaması nedeniyle resmi nikâhın ne anlama geldiğini fark etmeyen eğitimsiz insanlarımız hocaların tavsiye ve telkinlerine değer vermişlerdir. Bu nedenledir ki, Nure’nin halen yaşamakta olduğu mağduriyette bu cahil din adamların büyük payı ve vebali bulunduğu hususu yadsınamayacak bir gerçektir.
 
Son dönemde geçmişimizle hesaplaşıyor, orada inançları gereği mağdur olmuş insanlarımız için iade-i itibar ediyoruz. İyi de yapıyoruz bana göre, ancak bu kesimin yarattığı tahribatı temizlemeyi de düşünmeliyiz. Onlar, yüzlerce yıl yüce dinimizin emir ve buyruklarını bilerek ya da bilmeyerek yanlış yorumlamış, bu şekilde ciddi boyutlara varan bir mağduriyet alanı oluşturmuşlardır. Nure gibilerin yaşadığı mağduriyetin cahil din adamlarımızın bu denli yanlış bilgilendirmelerine dayanmadığını kim söyleyebilir?
 
Yukarıda hayat hikâyesini anlattığım Nure, münferit bir örnek değildir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde binlerce Nure bulunmaktadır. Esasen, yasa koyucu pozisyonunda olan TBMM, çıkardığı bu yasa ile bir mağduriyeti önlemek istemiştir. Fakat bu irade yasa metnine doğru şekilde yansıtılamadığından bu hikâyemizde konu edilen Nure gibi on binlerce kadının mağduriyeti giderilememiştir. Örneğimizde olduğu gibi yanlış gelenek ve törelerin uygulanması sonucu yapılan evliliklerin tescil dışı kalmasıyla doğan mağduriyetlerin giderilmesi büyük önem ve ehemmiyet arz etmektedir. Ayrıca hiç evlenmemiş ve yalnız yaşamaya mahkûm olmuş, yakın akrabaları tarafından bakılmayan on binlerce kadının sorunudur bu. Sözü edilen Yasanın, sorunu çözecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.
 
Sayın Milletvekillerimiz; bire bir yaşanmış bu hikâyemizdeki Nure gibi binlerce mağdur insan sizden ilgi ve alaka beklemektedir. Lütfen TBMM’ye bir kanun değişikliği teklifini vererek mevcut yasanın yalnız dul kadınları kapsamış olan sınırlamasını kaldırarak, yalnız yaşayan tüm muhtaç kadınların bu hizmetten yararlanmasını sağlayınız; bu yol ve yöntem ile Nuke’lerin, Nure’lerin, Nuriye’lerin ve Nuran’ların mağduriyetine çare olur; hayır dualarını alırsınız…

 

Ömer ADAR
Solhan-Yenidal Köyü

  

Bu yazı 2013-11-16 saat 19:57:19 eklendi ve 1342 defa okundu

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Ekle Yorum Ekle

Gönderen cheap jordans | Tarih 2017-06-28 10:00:51 | Puan:
 cheap jordans
cheap yeezy shoes
Cheap yeezys
wholesale yeezys online
fake yeezys
replica yeezys
cheap jordans online
cheap air jordans for sale
Cheap yeezys for sale
Cheap Jordan 11
wholesale jordan shoes
yeezy boost
cheap yeezys
cheap yeezy 350
Cheap yeezy 750
Cheap yeezy 950
cheap nmd shoes
cheap nmd
Cheap Ultra Boost
cheap jordans
cheap jordans 1
cheap jordans 2
cheap jordans 3
cheap jordans 4
cheap jordans 5
cheap jordans 6
cheap jordans 7
cheap jordans 8
cheap jordans 9
cheap jordans 10
cheap jordans 11
cheap jordans 12
cheap jordans 13
cheap jordans 14
cheap jordans 15
cheap jordans 17
cheap jordans 18
cheap jordans 20
cheap jordans 23
cheap air max
cheap air max 2017
cheap air max 2016
cheap air max 2015
cheap air max 90

http://www.topsneakerwholesale.com/


cheap hats
cheap NFL Snapback Hats
cheap NBA Snapback Hats
cheap MLB Snapback Hats
cheap NHL Snapback Hats
cheap Adidas Snapbacks hats
cheap TMT Snapback hats
cheap Under Armour Hats
cheap Vans Snapbacks Hats
cheap Yeezus Caps
Gönderen kellychen | Tarih 2017-03-14 06:20:46 | Puan:
 
Cheap MLB Snapback hats Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Hats Cheap NBA hats Cheap NFL hats cheap nba caps tisa snapback Cheap MLB Snapback Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Hats Cheap NBA Snapback Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback Cheap MLB Snapback Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Hats Cheap NBA hats Cheap NFL hats cheap nba caps tisa snapback Cheap MLB Snapback Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Snapback Cheap NBA Snapback Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 5 Cheap MLB hats Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport hats Cheap NCAA College hats Cheap NBA hats Cheap NFL Snapback hats cheap nba caps tisa snapback 6 Cheap MLB Snapbacks Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 7Cheap MLB hats Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport hats Cheap NCAA College hats Cheap NBA hats Cheap NFL hats cheap nba caps tisa snapback 8 Cheap MLB SnapbacksCheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 9 Cheap MLB Snapbacks Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 10 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan12 Cheap Air Jordan 11 11 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 12 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 13 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 14 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 15 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 16 Cheap MLB Snapbacks Cheap Snapback hats Cheap SnapbacksCheap NHL Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 17 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordanscheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 18 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 19 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 20 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 21 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 22 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11wholesale jordan shoes 23 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 24 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shippingcheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 25 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 27cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes adidas ultra boost adidas ultra boost uncaged adidas ultra boost white adidas ultra boost black adidas yeezy adidas uk adidas yeezy boost adidas yeezy boost 350 yeezy boost 350 yeezy ultra boost Adidas Yeezy 350 Boost Yeezy 350 Yeezy Boost 350 V2 Yeezy Boost 350 Cheap Yeezys yeezy boost 350 cheap adidas yeezys cheap yeezys uk cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK Cheap Yeezys yeezy boost 350 cheap adidas yeezys cheap yeezys V2 cheap yeezy boost Adidas Yeezys Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Yeezy Boost 350 For Sale Yeezy Boost 350 For Sale Yeezy For Sale Yeezy 350 Boost v2 Yeezy Sale yeezy boost 350yeezy boost 750 adidas yeezy boost yeezy boost cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK yeezy boost 350 yeezy boost 750 adidas yeezy boost yeezy boost cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Boost V2 Yeezy 350 V2 Yeezy V2 For Sale adidas ultra boost adidas ultra boost uncaged adidas ultra boost white adidas ultra boost black Cheap Adidas Yeezy Cheap Adidas NMD Shoes Discount Adidas YeezyDiscount Adidas NMD Shoes Adidas Yeezy Shoes Adidas NMD Shoes Cheap Adidas NMD Cheap Adidas Yeezy Boost Cheap Adidas Stan Smith Discount Adidas Yeezy Boost Discount Adidas NMDAdidas Yeezy US Adidas Yeezy 350 Boost Yeezy 350 Yeezy Boost 350 V2 Yeezy Boost 350 Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Cheap Yeezys yeezy boost 350 cheap adidas yeezys cheap yeezy boost Adidas Yeezy Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Yeezy Boost Adidas Yeezy Boost Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Yeezy Boost 750 Yeezy Boost Sale Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Yeezy Boost 350 For Sale Yeezy Boost For Sale Yeezy For Sale Yeezy 350 Boost v2 Yeezy Sale yeezy boost 350 yeezy boost 750 adidas yeezy boost yeezy boost cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes saleYeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Boost 350 V2 Yeezy V2 Yeezy V2 Boost
Gönderen M.ÇEÇEN | Tarih 2014-01-20 20:16:56 | Puan:
 Aklıbaşında, dramatik bir yaşam öyküsü... Ömer Bey siz tanımıyorum; fakat anlaşılan oldukça donanımlı, yerel kültüre duyarlı bir insansınız. ayrıca üslubunuzdan bu işi ciddiye aldığınız çok iyi anlaşılıyor. Nice yazılara...

Gönderen NURR | Tarih 2014-01-19 20:57:03 | Puan:
 HARİKA...
Gönderen Z.BOLAT | Tarih 2013-11-28 18:54:01 | Puan:
   Ö.ADAR hemşehrimin Nuke, Nure, Nuran, Nuran vb ile yazdığın ve ilgilierce acilen müdahale edilmesi inancını aynen paylaşmak istiyor,bu konudaki duyarlılığınıza teşekkür etmek istiyorum. Elinize, yüreğinize sağlık.Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.