online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - || Tarihi ve Doğal Turizm || Mizgeft Camisi / Meneşkurd Camisi


Mizgeft Camisi / Meneşkurd Camisi
Tarihi Harabe

 


1590'lı yıllarda yapımına başlanan ve Bitlis Beyi Şerefhan Bitlisi’nin Şerefname eserinde “Yapımı bitirilememiş, Meneşkurd Camisi” olarak geçen Mizgeft camisi, tek partili hükümet döneminde taşlarından oldu. İsmini köye veren tarihi Mizgeft Camii, ilgisizlik yüzünden harabeye döndü.

Solhan Yeşilova Mahallesi Mizgeft mevkiinde bulunan tarihi caminin, Süveydi Beyleri tarafından yapıldığı biliniyor. Tarihi Cami, Bitlis Beyi Şerefhan Bitlisi’nin Şerefname eserinde “Yapımı bitirilememiş, Meneşkurd Camisi” olarak geçiyor.

Meneşkurd veya Meleşkurd diye bilinen ve bugün Solhan ilçesine bağlı Yeşilova Mahallesi adını alan yerleşim yerinin eski bir şehir olduğu belirtiliyor. 1469 yılı Ağustos ayında Meleşkurd’a gelen İbn Aca isimli gezgin, Meleşkurd’u geniş bir düzlükte kurulmuş bir yer olarak tarif eder. Meleşkurd en önemli günlerini ise asırlarca Bingöl’e hakim olan Süveydî Beyleri döneminde yaşamıştır. Süveydî Beylerinin en meşhuru olan Süleyman Bey, beyliğin merkezini Genç’ten Meneşkurd’a taşıdı. Geniş olan Meneşkurd Ovası’nda büyük bir şehir kurdu. Bu amaçla yüksek kubbeli bir cami inşa ettirdi. 1597 yılı Haziran ayında da henüz tamamlanmamıştı.

Caminin giriş kapısına ait taşlar üzerinde geometrik süslemeler olduğu, içten moloz örgülü dıştan ise yörede yaygın olarak bulunan bir sıra kahverengi ve bir sıra gri volkanik kesme taşlarla kaplanmış duvarı ve giriş kapısının bulunduğu duvarların sağ ve solundaki istinat duvarlarının benzerine az rastlanır cinsten olduğu belirtiliyor.

Camii’yi Mimar bir kadın yapmış
Camiinin özel yapılmış taşları Tek Partili hükümet döneminde sökülerek, eski hükümet konağı binasında kullanıldığı iddia ediliyor. Yetkililerin görmezlikten geldiği Caminin o dönemde kadın bir mimar tarafından yapıldığını belirtilen bölge halkı, Camiyi yapan kadının şu ifadeleri kullandığını belirtiyor: ‘Batman Köprüsü, Sivan Kalesi ve Solhan Çayının Camisini ben yaptım. Bu yapıtlar yıllar ve mevsimlerce, Allah yıkmadıkça yıkılmayacaktır. Bu yapıtlar kıyamet gününe kadar ayakta kalacaktır."

Definecileri halk engelliyor
Meneşkurd Camisi büyük oranda tahrip edilmiş durumda. İl sınırları içerisindeki önemli eserlerden biri olan bu Cami mimari sanatı açısından da dikkat çekiyor.
Tek Partili hükümet döneminde, cami taşlarının söküldüğünü iddia eden bölge halkı, “Biz bu camiyi yörenin tarihi bir mirası olarak görüyoruz. Defineciler geceleri bu camiyi kazmak için buraya geliyor, biz engel oluyoruz. Aslında cami en çok tek partili dönmede tahrip edildi. Biz o döneme tanık olduk. Caminin özel yapılan taşları Solhan Eski hükümet konağı yapımında kullanıldı. Tarihi ve eski olan bu caminin, restore edilmesini istiyoruz. Yetkilileri bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz” şeklinde konuştular.
Bu Sayfanın Geldiği Adres
Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu Sayfanın Adresi:
http://www.solhan.net/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=99