online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> Köy Haberleri >> Karanlık Çağı Yaşayan Tek Köy
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
okkucuk.gif Köylerimiz
okkucuk.gif Yüzenada
okkucuk.gif Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
okkucuk.gif Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Nov 24, 2017eqelasyp Nov 24, 2017ikoqon Nov 24, 2017epofypovi Nov 24, 2017awulenot Nov 24, 2017mattbrown  Bugün: 17
Dün: 25
Bekleyen Üyeler :227
Toplam: 14016

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 77
Üye: 1
Toplam: 78

Kayıtlı Üyeler

İstatistikler
 Bugün   :43368
 Dün      :46368
 Toplam :48304799
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
eqelasyp: 14 dakika önce
ikoqon: 1 saat, 25 dakika önce
epofypovi: 2 saat, 4 dakika önce
awulenot: 4 saat, 26 dakika önce
mattbrown: 6 saat, 25 dakika önce
iqebaluv: 8 saat, 36 dakika önce
ahotucyf: 8 saat, 40 dakika önce
uduli: 8 saat, 50 dakika önce
yqexug: 9 saat, 54 dakika önce
imojot: 12 saat, 28 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64377

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 492]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 418]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 639]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 441]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 778]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1235]

· 7: By Elcewad
[Hit: 630]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 529]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 804]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 837]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2450]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2373]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1936]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1926]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1755]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1679]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1667]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1608]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1549]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1525]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
Karanlık Çağı Yaşayan Tek Köy
Tarih: 10.06.2010 Saat: 00:56 Gönderen: Murat-Bayar

Köy Haberleri Birçok hizmetten yoksun Doğuyeli (Tütel) Köyü sakinleri devlete karşı vatandaşlık görevini yapıyor ancak hizmete gelince iskâna tabi gerekçesi ile hizmet edilmiyor.

Karanlık çağı yaşayan tek köy…
İlçede merkezi ve tüm mezralarıyla elektrik bulunmayan tek köy olan Doğuyeli’nin mağduriyetini kamuoyuna duyurmak için defalarca dile getirdiklerini ifade eden köylüler, Mağduriyetlerinin gerekçesi olarak köyün iskana tabi olmasının ise ne kadar büyük bir garabet olduğunu şu sözlerle açıklıyorlar: “Köye elektrik getirilmesi talebimiz köyün iskana tabi olduğu gerekçesi ile sonuçsuz kalıyor. Yetkililerimiz elektriksiz köyümüz yok derken bizim köyü herhalde köyden saymıyorlar. Normalde köy olarak sayılmayan bir yerleşim yeri, seçim zamanında köy statüsündedir. Bu çelişkiyi açıklayabilecek yetkili var mıdır, merak ediyoruz. Köyümüzde 2009 yerel seçimlerinde sandık kurulup 120’yi aşkın seçmen oy kullandı. Bizler vatandaşlık hakkımız olan seçme ve seçilme hakkımızı kullanıyoruz. Askerlik görevimizi yapıyoruz. Buna karşı hizmet istiyoruz.”

“Suyu olmayan köy yoksa, Doğuyeli köy değildir”

Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun ‘tüm köylere su götürdüklerinin ve neredeyse susuz mezraların bile kalmadığı’ sözünü hatırlatan köy sakinleri, “Sayın valimiz söz arasında bizim köyü köy statüsünde görmediğini açıklıyor. Suyu olmayan köy yoksa, Doğuyeli köy değildir. Doğuyeli Köyü hariç ibaresi de kullanılsa tam anlamıyla söz yerini bulmuş olacak. Tüm köylere hizmet gidiyor da Doğuyeli’ne gitmemesi revamıdır. İskâna tabi gerekçesi ile köye hizmet edilmiyormuş, köyün yıkılması gerekiyormuş… Bu söylemler doğru ise, iskâna tabi olan köyde 720 kişi adına tapu vardır. Devletin iskân gerekçesi ile verildiği konut ise 70’dir. İskân gerekçesi ile köyün yıkılması gerektiği söyleniyor ancak köyün %10’una konut veriliyor da geriye kalan %90 için ne tür çözümler getirilmiş bunu düşünen kaç yetkili vardır?”

“Kışın kar eritip su içiyoruz”

“Bu köyde yaşamaktan başka çaresi olmayan bunca insan ne yapacağı konusunda yardımcı olan kimse yok; fakat hizmet gelmemesi için mazeret üretenlerin ise haddi hesabı yok” diyen köylüler sözlerine şöyle devam ettiler: “Yolu olan, çeşmesinden suyu akan, günün her anında elektrik ihtiyacını karşılayanların sadece bir akşam köyümüze misafir olmalarını istiyoruz. Bizim ömrümüzü geçirdiğimiz bir yerde onların sadece bir gününü geçirmelerini istiyoruz. Bu davetimize icabet edecek kaç kişi var? Tüm ihtiyaçlarını istedikleri gibi karşılayanlar bizim sıkıntımızı anlayamaz. Anlamak için düşünmek lazım, yaşamak lazım. Ne bizim halimizi düşünen var ne de yaşadıklarımızı yaşamak isteyen. Kışın çığdan dolayı derelerden aldığımız su tahrip oluyor. Daha sonra da çığ tehlikesi ile su sorunu çözemiyoruz.” İfadelerini kullandılar.

Köy sakinlerinden Cevdet Yıldız, “Geçen kış, çığ nedeniyle suyumuz kesildi. Çığ tehlikesi ile su sorununu çözemediğimiz için 15 gün kar eritip içme ve kullanma su ihtiyacımızı karşıladığımız gibi hayvanlarımıza da kar eritip su verdik. Su kaynaklarımız çoktur. Bunları bir depoda toplayıp köye getirmek gerekir. Ancak bu konuda da herhangi bir hizmet göremiyoruz.” şeklinde konuştu.

İhtiyaçlar insan gücü ile karşılanıyor

Köy merkezine 1986 yılında yol yapıldığını ve daha sonra bu konuda herhangi bir çalışmanın olmadığını söyleyen Doğuyeli sakinleri, son iki-üç yılda yol ile ilgili bazı çalışmaların olduğunu ve Canut Deresi üstünde bir köprünün yapıldığını, toprak kayması ve çok virajlı olan bir bölümünde Solhan Kaymakamlığınca yeni yol yapılacağını söyleyen köylüler şunları söylediler:
“Köy merkezine kadar yol yapılmış ancak bu yol, Kasım ayında kapanıyor, Mayıs veya Haziran aylarında açılıyor. Bu köye ilk kez 26 Mayıs günü köye minibüs geldi. Köyde birçok arazimiz engebeli olduğu için öküzler ile çift sürüyoruz. Bazı mevkiler de traktör ile sürülebiliyor. Yollar geç açıldığı için bu hizmetten de faydalanamıyoruz. Teknolojinin devri olarak bilinen bu çağda hala öküzler ile çift sürüyoruz. Mezralardaki vatandaşlarımız unu, şekeri, yağı sırtla taşıyıp tüm ihtiyacını karşılıyor. Köye dönmek için uğraşlar veriliyor ancak bu uğraşların sonucunda ev yapan köylülerimiz tüm malzemesini yük hayvanı varsa yük hayvan ile yük hayvanı olmayan da kendi taşıyor. Sarp kayalardan ve kilometrelerce yoldan malzeme taşıyan vatandaşlar vardır. Devletimizin bu sorunları bilmelerini ve gerekli desteği vermelerini istiyoruz. Kış aylarında gıda veya aydınlatma lambaları için, gaz alımı için saatlerce yol yürüyüp çığ tehlikesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Biz de bu ülkenin vatandaşları olarak diğer vatandaşların faydalandıkları haklardan faydalanmak istiyoruz.”

Eğitime önem veriyorlar ancak imkânlar yok…

Doğuyeli’nden bir çok kamu kuruluşunda görevlinin bulunduğunu hatırlatan köy sakinleri, köy halkı olarak eğitime çok önem verdiklerini ancak imkânlar kısıtlı olduğu için istedikleri anlamda eğitimlerini sürdüremediklerine dikkat çektiler.
Köy sakinleri, “köyümüzde hiçbir zaman ilkokul bile açılmadı. Okuyan tüm köylü yatılı okullarda eğitimini sürdürdü. Şimdi de çocuklarımız Yatılı okullarda eğitimlerini sürdürüyorlar. Köylerinde 10-15 öğrenci bulunan birçok köyde okullar açık olduğu halde bizim ilköğretimin ilk kademesi olan 1-5 sınıfları arasında 60-70 öğrencimiz yatılı okullarda okumaktadır. Bazı çocuklarımız da okul çağına geldiği halde imkânsızlıktan gönderemiyoruz. Yatılı okullarda okuyan çocuklarımız tatil günlerinde kimi zaman haberimiz olmadan köye gelmek için yola koyuluyorlar. Bazen köye direk gelebiliyorlar bazen de hava şartlarından dolayı köy yolu güzergâhındaki mezralardaki vatandaşların evlerinde konaklıyorlar. Bu sıkıntılardan dolayı bazı çocuklarımızı okula gönderemiyoruz. Kışın gelip yolda kalmalarından korkuyoruz. En azından ilköğretimin ilk kademesi olan 1-5 sınıfları eğitimi de köyde verilebilir. Yetkililerimizden bu konuyu gündemlerine almalarını istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

“Dini eğitimden yoksunuz”

Doğuyeli Köyü’nde 1975 yılında cami yapıldığını söyleyen köyün eski muhtarlarından Aziz Yıldız, köyde cami yapıldığında imam-hatip verildiğini ve 1990’lı yıllarda terör nedeniyle köylerin boşaldığını ve daha sonra herhangi din görevlisinin gelmediğini söylerken, sonraki yıllarda imam kadrosunun da köyden alındığını aktardı.
Köy sakinleri, yıllardır köyde imam olmadığı için birçok dini bilgi konusunda da yetersizliğin oluştuğuna dikkat çekerek şöyle konuştular: “Yıllardır köyde cami olmasına rağmen imam-hatip verilmedi. Köyde dini bilgisi olan vatandaşlar çocuklarına din konusunda bilgi verip Kur’an-ı Kerim okumalarını sağlıyorlar ama bu imkanı olmayanlar ise ne kendisi ne de çocukları dini bilgi konusunda yeterli değiller. Sadece 120’yi aşkın seçmeni bile göz önünde bulundurduğumuzda kaç kişinin bu alanda mağdur olduğunu düşünmek için yeterli olacaktır. Yetkililerimizin bu kadar insanın sesine kulak vermelerini istiyoruz.”

SOLHAN HABER
________________________

İlgili Haberler:
Aksanyar’dan Doğuyeli’ne Müjde
Teknolojik Çağda Ortaçağı Yaşıyorlar
Aksanyar, Tütel Köyüne Konuk Oldu


Bu Haberi Paylaş
 
Google Reklamları

Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Re: Karanlık Çağı Yaşayan Tek Köy (Puan: 1)
Gönderen: atlas Tarih: 13.06.2010 Saat: 00:54
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
GEÇENLER DE KAYKAMAKAM BEY EYLOKA GİTMİŞTİ .EYLOK TUTELİN TAM KARŞISNDA .ACABA MERAK EDİP ORDA YAŞAYAN İNSANLARIN HİÇ Mİ SORUNU YOK İNSAN SORMAZ MI ?PEKİ KAYMAKAM VE VALİ BEYLER SÜREKLİ KÖYLERİ MEZRALARI GEZİYORLAR DOLAŞIYORLAR ŞUNU BUNU YAPACAZ DİYORLAR.KÖYDEN AYRILDIKLARINDA GEĞİŞEN HİÇ BİR ŞEY OLMUYOR ESKİ TAS ESKİ HAMAM DEVAM EDİYOR ..................................................
PEKİ İSKAN A TABİ OLAYAMAYAN BİR KÖY İÇİN (BUVUKA DERESİ)KÖPRÜ İHALESİ YAPILIP YANDAŞLARINA İHALELER VERİLİYOR.MUHTARLIK SEÇİMİ YAPILIYOR...KÖYE YOL GÖTÜRÜLÜYOR ...... KÖY MUHTARLARI KÖY ADİNA ÇEŞİTLİ ÖDENEKLER ALIYORLAR ........PEKİ SORARIM SİZLERE BU YAPILANLAR KAMU HİZMETİ DEĞİL DE NE?SADECE ELEKTİRİK Mİ KAMU HİZMETİ? BAKANIN KÖYÜ OLSAYDI ELEKTİRİK DE GİDER Dİ YOLLAR DA KALİTELİ ASFALTAN YAPILIRDI...PEKİ BU KÖYDEKİ İNSANLAR DA MEVCUT  HÜKÜMETE OY VERMEDİ LER Mİ.... BUNLAR SADECE KENDİ ADAMLARINA YARDIM EDİYORLAR.....TABİ BU KÖYDE YAŞAYAN İNSANLAR DA DA SUÇ VAR İNSAN HAKKINI ARAR...GERKTİĞİNDE TÜRKİYE ÇAPINDA HABER BİLE OLUR....
ALIN SİZE İHMARKARLIĞIN DANİSKASI

TABİ BAŞKA İŞLERDEN VAKİT KALMIYOR ..VATANDAŞLARA HİZMET ETMEYERe: Karanlık Çağı Yaşayan Tek Köy (Puan: 1)
Gönderen: zazazistanli Tarih: 17.06.2010 Saat: 20:00
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
madem ki ali devletimiz muhterem kaymakamımız  ali cenap valimizden bihaber hayatını devam ettiren bir köy var...!!! ...madem ortada kuş uçmaz kervan geçmez bir durum var o halde yapılacak en mantıklı iş o lahza orda bağımsızlığını ilan edip göndere kendi bayrağını çekmek en akıllı iş olur...madem ki devletin, valinin, kaymakamın ilgisinin dışında bi durum var ; o halde kim takar devleti kim takar valiyi kim takar kaymakamı moduna geçmek artık farz oldu ve nihayetinde  en haysiyetli iş olur...de hadi devletiniz hayırlı olsun...Re: Karanlık Çağı Yaşayan Tek Köy (Puan: 1)
Gönderen: zaza_20 Tarih: 11.06.2010 Saat: 19:17
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
sistemin işe yaramazlığı yerlilerin sorumsuzluğu ve yöneticilerin  tembelliği birleşmiş sonuç bu işte, alın size nur topu gibi sorun.  olanlar zaten hepimizin sorunu ama ben hala yöneticilerin ne yüzle sokaklarda dolaştığını anlayamıyorum kaymakam ya da valli dikkat çekmiyor çünkü koltuk kaybetme korkusu yok peki şu seçilenler neyine güveniyor onuda anlamış değilim nasıl yarın gidip ordan oy isteyecekler hiç utanmaları yok mu merak ediyorum. düşünün 21 yy dayız hala elektrik yok yol yok..
küzey kutup gibi 6 ay yollar kapalı sosyal dayanışma vakfında yöneticiler çıkarmış o köy veli tuğaya yibo ya müdür çıkarmış o köy diğerlerini anladımda bu göreve gelmiş o köylüler niye hala böyle kayıtsız onuda anlamaya kapasitem yetmiyorKARANLIK ÇAĞIN AYDIN KESİMLERİ HAKKINDA BİR BİLGİ (Puan: 1)
Gönderen: kuveys Tarih: 21.06.2010 Saat: 16:22
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
        KARANLIK ÇAĞIN AYDIN KESİMLERİ HAKKINDA BİR BİLGİ
    Slm.Görmeyen gözlerin duymak istemeyen kulakların güzelim kokunu hissetmeyen sözüm onlara koltuk sevdalısı insanlara.Yazıklar olsun demiyorum size.Çünkü sizler görevlerini layığıyla yerine getiren devlet memurlarısınız.Köye elektiriğin yolun  gitmemesi için gösterdiğiniz çabalardan dolayı sizleri kutluyorum.Kimliğimde doğuyeli köyü yazıyor.Böyle bir köyün iskana tabi tutulduğunu öne sürüp hizmetlerin götürülmemesi için bahanelerle masum köy halkının duygularıyla oynuyorlar.İskana tabi tutulan bir köyün sakinlerine nasıl oluyorda devlet çiftçiye katkı parası olarak yardımda bulunuyor.Soruyorum size sizler ev yapılamayacak denilen yere tarla sürülüyor diye hangi yetkiyle yardımda bulunuyorsunuz.Her halde o tarlayı süren bir insan vardır.Madem ki insanlar yaşıyor o bölgede ne hakla onları  hizmetleri götürme konusunda yoksun bırakıyorsunuz.Bizim hırsıza dolandırıcıya ihtiyacımız yok.onlar zaten  mevcut olan şeyler.Bize bunları ortadan kaldırabilecek deneyime sahip insanlar lazım sizin gibi beyinleri pas tutmuş yosunları akıntılı sularla bile temizlenemeyen inlarlar  gerekli değil.Bizler bu konuyla alakalı  hükümetimizin uyguladığı politikaları beğeniyoruz ama il veya ilçe teşkilatlarının yapmış olduğu politikalar kendi menfaatleri ötesinde bir şey olmamakla beraber halka zarar vermektedir.Bunun için köy halkı olarak somut adımların atılmasını  canı gönülden bekliyoruz.
   Yerel gazetede sürekli olarak orta çağdan bahsediyorlar.Sorarım kendilerine acaba onlar hangi çağda yaşıyorlar.Ampul çağımı  yoksa tezek çağımı.Bu konuda samimi olarak hareket ediyorlarsa başımızın üstünde yerleri var ama rant sağlamak istiyorlarsa eline alacakları tezek barçarı tanınması yeterli olur sanırım.
  Değerli köyümüzün önde gelen insanlarının seçim gecelerinde  yaptıkları koşuşturmaları köye hizmet  götürme konusunda aynı duyarlılığı göstermemesine akıl sıra erdiremiyorum.Bu ne lahana turşusu ki bize söylesinlerde bizimde midemiz bayram etsin  ağzımız sulana sulana vucudumuzun tuzu ortaya çıktı nerdeyse.
  Köy muhtarı garibim köyün önde gelen insanlarının bir sağa bir sola çekiştirmesi sonucunda iskelet sistemi bozulmuş bir hal almış.Garibim daha ilk yılda bu hale geldiyse önümüzdeki seçimdeki halini düşünemiyorum artık.Aslında kendi bildiklerini yaparsa başarılı olacağını düşünüyorum ama oyle davranmayacak gibi görünüyor.
  Köyümüzde bir çok devlet memuru var.Kahvede evlerde ki gece sohbetlerinde sürekli fikirlerini ortaya atarlar.Ama iş icraate gelince koyun sürüsü gibi gitmedikleri gibi başkasınında gitmesine izin vermezler.Şimdi diyecekler ki ne hakla yazıyorsun bunu ben bu sözü bütün memurlarımıza söylemiyorum üstüne alan gocunsun.D    Ğ      L         İ 
                                                       E       İ      M
   Sözün özü devletin memuruyla köyde ki halkın isteğiyle bu köy ne köy olur nede yerleşim yeri.Olsa olsa dedikoduların rekortmen konusu olur.


Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.