online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> Bingöl Haberleri >> Baluken: “Mezar Yerleri Açıklansın”
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
okkucuk.gif Köylerimiz
okkucuk.gif Yüzenada
okkucuk.gif Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
okkucuk.gif Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Nov 24, 2017eqelasyp Nov 24, 2017ikoqon Nov 24, 2017epofypovi Nov 24, 2017awulenot Nov 24, 2017mattbrown  Bugün: 17
Dün: 25
Bekleyen Üyeler :227
Toplam: 14016

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 77
Üye: 1
Toplam: 78

Kayıtlı Üyeler

İstatistikler
 Bugün   :43328
 Dün      :46368
 Toplam :48304759
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
eqelasyp: 13 dakika önce
ikoqon: 1 saat, 23 dakika önce
epofypovi: 2 saat, 3 dakika önce
awulenot: 4 saat, 24 dakika önce
mattbrown: 6 saat, 23 dakika önce
iqebaluv: 8 saat, 35 dakika önce
ahotucyf: 8 saat, 38 dakika önce
uduli: 8 saat, 48 dakika önce
yqexug: 9 saat, 53 dakika önce
imojot: 12 saat, 27 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64377

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 492]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 418]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 639]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 441]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 778]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1235]

· 7: By Elcewad
[Hit: 630]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 529]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 804]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 837]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2450]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2373]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1936]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1926]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1755]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1679]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1667]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1608]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1549]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1525]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
Baluken: “Mezar Yerleri Açıklansın”
Tarih: 21.12.2011 Saat: 21:38 Gönderen: Editor

Bingöl Haberleri BDP Bingöl Milletvekili Dr. Baluken, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Bingöl’de hizmet alamayan köylerden bahsederken, Şeyh Sait ve Seyit Rıza’nın mezar yerlerinin belirlenmesi ve 100. Yıl İlköğretim Okulu’nda yaşanan sıkıntılara da değindi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bingöl Milletvekili Dr. İdris Baluken TBMM Genel Kurulu’nda Bingöl’ün sıkıntıları dile getirdi. Köylerin sıkıntılarını dile getirerek çözülmesi yönünde duyarlılık yaratmak istediklerini belirten Bingöl Milletvekili Dr. Baluken: “Dün (önceki gün) burada yapmış olduğum bir konuşmada, Bingöl'de seçmen davranışı üzerinden hizmet almayan köylerden bahsetmiştim. Bu köylerden bahsederken tek bir amacımız vardı; seçimde oy davranışı üzerinden gösterdikleri yaklaşım nedeniyle hizmet gitmeyen köylerin mağduriyetini burada dile getirip, bu mağduriyetin giderilmesi noktasında bir duyarlılık yaratmak istemiştik.

Ancak, saydığımız köylerden Gökdere, Erdemli, Bahçeli, Dışbudak, Yumaklı, Kiran, Suveren, Dallıtepe, Çiriş ve Alıncık köylerin isimleri yazılmasına rağmen "….." (x) (Paymerk) köyünün ismi yazılmamış. "…."(x) (Paymerk) köyünün bulunduğu yere (…x) (Paymerk) işareti konmuş. Aynı şekilde yine Solhan'ın "…." (x) (Hobit) köyünde birtakım hizmet aksaklıklarından bahsetmiştik. Bu köy de yine (…x) (Hobit) olarak geçmiş. Türkçe adı da "İnandık" olan bu köylerin durumuyla ilgili temel yaklaşımımızın, bu köylerin Kürtçe adının burada dile getirilmesiyle ilgili bir sorunu masaya yatırma değil, bu köylerin almış olduğu hizmet noksanlığının giderilmesiyle ilgili bir noktaya dikkat çekme olduğunu belirtmek istiyorum ancak hâlâ buradan Kürtlerin temsilcisi olduğunu söyleyen bölge milletvekili arkadaşlarıma da buradan duyarlılık çağrısı yapıyorum.

Bakınız, burada, ana dilimizde Zazaca olan bir iki köyün ismini bile buraya hâlâ yazamayan bir anlayış var. Siz, eğer bu anlayışla mücadele ederseniz, en başta sizleri biz alkışlayacağız. Ana dilde eğitimle ilgili anayasal güvence altına alan çalışmaları yapın, en önce biz sizi destekleyelim. Mahkemelerde hâlâ ana dilinde savunma yapamayan arkadaşlarımızın durumunu siz burada gündemleştirin. "Bu konuyla ilgili benim ana dilimde savunma yapma hakkım vardır." deyin, en başta biz sizi alkışlayalım ama bununla ilgili, bakın Türkiye'nin, örneğin ana dilde savunmayla ilgili bağlı bulunduğu uluslararası anlaşmalara da aykırı bir davranışı var. Bakın, Lozan Anlaşması'nda 39/5'inci maddede, Türkçeden başka dil konuşan Türk uyruklarının mahkemelerde kendi dillerini sözlü olarak kullanabilme hakkı, madde 39/5 tarafından devletin bir resmî dilinin mevcut olduğu hususu dikkate alınarak düzenlenmiştir. Yine, Lozan'ın 37'nci maddesinde de, bu 39'un arasında bulunan maddelerin hiçbir şekilde Türkiye tarafından değiştirilemeyeceğinin de altı çizilmiştir” dedi.

ŞEYH SAİT'İN VE SEYİT RIZA'NIN MEZAR YERLERİNİN AÇIKLANMALI
Şeyh Sait ve Seyit Rıza’nın mezar yerlerinin belirlenmesi gerektiğini ifade eden Baluken: “Bingöl Milletvekili olduğum için söyleyeyim, sizin sıralarınızda da var, Şeyh Sait'in ailesinden milletvekili arkadaşlarımız var, Bingöl'de Şeyh Sait'in ailesinden olan insanların bizden Şeyh Sait'in mezarıyla ilgili talebi var. Bu konuyla ilgili gerçekten duyarlıysanız bunu takdirle karşılarız. Bir an önce gelin bu işe Şeyh Sait'in ve Seyit Rıza'nın mezar yerlerinin belirlenmesiyle, mezarlarının, cenazelerinin ailelerine ve halklarına verilmesiyle başlayalım, gerisini hakikatleri araştırma komisyonunu kurarak bir tarihî yüzleşmeyle sonlandırırız, devam ettiririz. Bakın, Meclis Albümü'nde Kürtçe bilen milletvekili sayısı 37'dir arkadaşlar. Bu arkadaşlarımız Meclis Albümü'ne Kürtçe yani kendi ana dillerini bildiklerini bile yazmadan buraya gelip farklı şeyler söylerlerse o zaman tabii ki bizim de bu konuyla ilgili söyleyecek sözlerimiz olur” ifadelerini kullandı.

100. YIL İLKÖĞRETİM OKULU İÇİN DUYARSIZLIK VAR
Konuşmasında hasarlı olan 100. Yıl İlköğretim Okulu’ndan da bahseden Baluken: “Özellikle yoksul olan illerin sıralamasının sürekli olarak aynı olduğunu, son on sırada olan illerin Şırnak, Hakkâri, Bitlis, Bingöl, Muş, Gümüşhane, Bartın ve Bayburt olduğunu, Tunceli olduğunu, yıllarca bu işleyişin aynı şekilde devam ettiğini buradan belirtelim. Sayın Bakanımız, bütün ekonomik politikaların bölgeler arası eşitsizliği gidermeye yönelik olduğunu söylüyor. Şimdi, sizin uyguladığınız bu bölgeler arası eşitsizliğe yönelik acaba çalışmalar mı başarısız, yoksa bu konuda gerçekten ciddi bir çalışma mı yok? Bakın, burada bir durum tespiti yapayım: Uzun süredir Bingöl'de "100. Yıl İlköğretim Okulu" diye bir okulumuz var. 2003 yılı depreminden itibaren hasarlı ve aslında öğrencilerin eğitim görmesine uygun bir okul değil. Ancak bu okulun durumuyla ilgili, gerek bu kürsüde gerekse soru önergeleriyle gündemleştirilen bir duruma karşı müthiş bir duyarsızlık var. Bingöllü Bakan arkadaşımız olan Sayın Cevdet Yılmaz'ın kendi bakanlığıyla ilgili makam odasına aktardığı paranın 2,5 trilyon -eski miktarla söyleyeyim- olduğu söyleniyor. Müsteşarına almış olduğu lojmanın değerinin 1,2 trilyon, içine yapılan masrafın da 350 milyarın üzerinde olduğu söyleniyor. Şimdi, bir tarafta yüzlerce öğrencimizin gittiği bir okula ödenek ayrılmadığı için can güvenliğinin tehlikede olma durumu var, diğer taraftan Bakanımızın ve Müsteşarımızın elitist bir konfor arayışlarının getirmiş olduğu bir yaklaşım var. Buradan genel olarak bu tarzın sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. 2003'te Bingöl depreminden sonra TOKİ tarafından yapılan konutların maliyetlerinin çok üzerinde halkımıza fatura edildiği ve bu faturaların sonra bankalardan, TOKİ tarafından tahsil edildiği, vatandaşlarımızın, halkımızın çok yüksek gecikme faizleriyle de bir şekilde bankalara borçlandırıldığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Maliye Bakanlığından bu konuyla ilgili, özellikle Bingöl depremiyle ilgili düzenlemesi varsa açıklamasını istiyorum” şeklinde konuştu.

Solhan Haber


Bu Haberi Paylaş
 
Google Reklamları

Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.