online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> Bingöl Haberleri >> Bingöl'ün güzellikleri Zaman Gazetesi'nde
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
okkucuk.gif Köylerimiz
okkucuk.gif Yüzenada
okkucuk.gif Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
okkucuk.gif Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Dec 13, 2017ohugajuz Dec 13, 2017ynovihu Dec 13, 2017ebahegavu Dec 13, 2017ywajav Dec 13, 2017oxalehy  Bugün: 15
Dün: 25
Bekleyen Üyeler :173
Toplam: 14406

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 108
Üye: 2
Toplam: 110

Kayıtlı Üyeler

İstatistikler
 Bugün   :30490
 Dün      :51643
 Toplam :49149779
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
ohugajuz: 1 dakika önce
ynovihu: 10 dakika önce
ebahegavu: 55 dakika önce
ywajav: 1 saat, 46 dakika önce
oxalehy: 1 saat, 57 dakika önce
yfybede: 8 saat, 8 dakika önce
ebutif: 10 saat, 14 dakika önce
yxidyp: 12 saat, 26 dakika önce
yrovafa: 14 saat, 9 dakika önce
itycogah: 17 saat, 5 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64504

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 494]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 420]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 643]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 445]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 780]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1238]

· 7: By Elcewad
[Hit: 631]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 530]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 807]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 839]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2452]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2375]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1941]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1930]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1757]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1685]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1669]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1610]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1551]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1526]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
Bingöl'ün güzellikleri Zaman Gazetesi'nde
Tarih: 08.08.2007 Saat: 19:48 Gönderen: Murat-Bayar

Bingöl Haberleri
Geçen hafta yapılan Güneş'in Doğuşu festivaline katılan basın mensupları ve seyahat acenteleri izlenimlerini birer birer yansıtmaya devam ediyor.


Cumartesi günü Yüzenadalar'a genişçe yer veren Zaman Gazetesi dün de M.Yaşar Durukan ve Sevinç Özarslan'ın kaleminden festival coşkusuna 1 sayfa yer ayırdı. Zaman Gazetesi'nde yer alan yazının içeriği şöyle:

Gece yarısı Bingöl dağları şiddetli patlamalarla yankılanıyor. Keleşlerden çıkan izli mermileri andıran kesik kesik kırmızı çizgiler, alev toplarına dönüşüyor. Bu sefer durum farklı. Bölgede ne bir terörist ne de asker var. Atılanlar işaret fişeği değil, havai fişek. 3 bin 250'nci metredeki 'terörist kampı'nın yerinde artık 'turist kampı' var. Keleşler susmuş, havai fişekler patlıyor.
22 Temmuz akşamı Türkiye gündemine oturan Bingöl, tercihini çoktan yapmış. Teröre karşı duran kent, yarınlara umutla bakıyor. İstihdam için bölgeye fabrikalar kurulmasını beklemeyen Bingöl, bacasız sanayisini görücüye çıkarmış bile. AB'den turizm fonu kapan Yaşam İçin Sivil Toplum Derneği terör yüzünden gölgede kalan tarihini ve doğasını pazarlıyor. Mehmet, Mahmut, İbrahim, Fatih Büyankara ile Erdal Sürmeli ve arkeolog Zeki Bürkük'ten oluşan bir avuç insan depremlerden ve terörden bitap düşen şehrin imajını yeniliyor. Unutulmuş coğrafyanın kaplıcasını, camisini, kilisesini, doğasını dünyaya tanıtıyorlar. Vali Vehbi Avuç, "Bingöl'e bir gelirken bir de giderken ağlanırmış." diyor. Şimdi kimsenin ağlamasına gerek yok. Yollarda güvenlik kontrolü bile yapılmıyor. İstanbul temmuz sıcaklarıyla kavrulurken her anlamda daha sıcak bir bölgeden; Bingöl'den bir e-mail düştü posta kutumuza. Yaşam İçin Sivil Toplum Derneği "Bingöl'ün Tanıtım Projesi" kapsamında bizi üç günlüğüne misafir etmek istiyordu. 22 Temmuz seçimleriyle birlikte Türkiye gündemine oturan bu ili merak etmiyor değildik. Güvenlik endişesi sebebiyle biraz tedirgin de olsak Bingöl'e gitmeye karar verdik. İstanbul'dan kalkan Diyarbakır uçağındaki 30 kişilik gazeteci ve turizmci kafilesindeki herkesin bilinçaltında da aynı tedirginlik vardı. Almanca, İngilizce, Fransızca ve Kürtçe konuşan Doğu ve Güneydoğulu vatandaşların doldurduğu uçak alana indiğinde en son 1993 yılında gittiğimiz Diyarbakır'ın olağanüstü halinden eser kalmadığını gördük. İki saatlik otobüs yolculuğu da rahat geçti. Yolda güvenlik kontrolü bile yapılmadı. 140 kilometrelik yolda iki karakolun dışında asker yoktu. Eskiden buralarda otobüsler yakılırdı.
Proje sorumlusu H. İbrahim Buyankara ve dernek yetkililerinin sıcak karşılamasının ardından iki yıldızlı Hotel Sarıoğlu'na yerleştik. Vakit kaybetmeden Solhan'ın Hanzarşah köyündeki Yüzen Adalar'ı görmeye gittik. Akşam yemeğini Bingöl'de Sarar, Pierre Cardin, Dockers, Levi's gibi ünlü markaların mağazalarının bulunduğu alışveriş merkezindeki Saklıkent Restaurant'ta yeni vekiller Kazım Ataoğlu, Yusuf Coşkun, Cevdet Yılmaz, Vali Vehbi Avuç, Belediye Başkanı Hacı Ketenalp ve meslek odası başkanlarıyla yedik. Bingöl'e gelmek isteyenlere "Gidersen orada seni öldürürler" diyerek vazgeçirildiğini anlatan Vali Avuç, "Buraya gelmek isteyenlerin can güvenliğinin garantisi benim." dedi.
Ertesi gün erkenden Karlıova Belediyesi'nin düzenlediği 4. Güneş'in Doğuşu Festivali için Bingöl dağlarına doğru yola koyulduk. Bin bir türlü hastalığa iyi gelen kaplıcaların bulunduğu meşhur Ilıcalar mevkiine gelince Ilıcalar Belediye Başkanı Maruf Günerigök yorgunluk kahvesi içmeye davet ediyor. Başkan Günerigök, 20 tesise yetecek kadar sıcak su potansiyellerinin olduğunu belirterek yatırımcıları Ilıca'ya çağırıyor. Bir zamanlar baskın yeri olarak adı çıkan Bingöl Kaplıcaları dolup taşıyor. Bin-Kap Termal Hotel'in rezervasyonları 6 ay önceden dolmuş bile.
Saat 03.00'te tırmanış
Öğle yemeği için bir sonraki durağımız Karlıova. Doğu ve Kuzey Anadolu fay hatlarının kesiştiği Karlıova'nın orta yerinde Belediye Başkanı Muzaffer Gölen ile sohbet ediyoruz. Kenger bitkisinden yapılan dirar çorbasını yudumlayıp alabalık ziyafetine geçiyoruz. Vaktimiz daraldığı için cirit oyunları ve at yarışlarını izleyemeden yollara düşüyoruz. Minibüslerle iki saat süren tırmanışın ardından Beritan aşiretinin kampına gelince mola veriyoruz. 2003 depreminden kalma Kızılay çadırlarında barınan çobanlarla sohbet edip göçebe hayatları fotoğraflıyoruz. Söz dönüp dolaşıp siyasete geliyor. Hükümetlerin hayvancılık politikaları yüzünden sürülerini kaybettiklerini anlatıyor çobanlar. Bir çoban "Tayyip bizi..." diyor. Diğeri ise, Başbakan Erdoğan'ın "Ben Doğu'yu ekonomi ile terbiye ediyorum." dediğini iddia ediyor. Beritanların ikramlarını kabul ettikten sonra yeniden tırmanışa geçiyoruz. Volkanik kayalar ve kurumuş lav kalıntıları arasındaki toprak yolda tozu dumana katarak ilerliyoruz. Yolda ab-ı hayat hikâyeleri anlatılıyor. Bir süre sonra Kemalettin Kamu'nun meşhur şiirindeki Bingöl çobanlarını selamladıktan sonra güneş batarken kampa ulaşıyoruz. 3 bin 250 metre yükseklikteyiz. Vodafone ve Turkcell full çekiyor. Çadırlar kurulmuş, kamp ateşleri yakılmış.
Bingöl yaylalarının mavi dumanları arasından batıp giden güneşi görüntüledikten sonra, www.haber7.com'um editörü Yaşar İliksiz ile birlikte ertesi günün provasını yapmak üzere zirveye tırmanıyoruz. Pişman olsak da geri dönmüyoruz. Kan ter içinde zirveye ulaşıyoruz. Sıcaklık sıfırın altında. Buz kesmeden geriye dönüyoruz. Adım başı ayağımızın altından pırrr diye uçan kuşlar ödümüzü patlatıyor. 3 saatlik macera kampta son buluyor. Ateşin başına üşüşüp ısınmaya çalışıyoruz. Beritan çobanlarının getirdiği tulum peynirinden yapılmış dürüm ve çay ikram ediliyor. Kavurmalar pişene kadar açlığımızı yatıştırıyoruz.
Yer sofrasında yemekler yendikten sonra en hareketli Kürtçe şarkılardan oluşan müzik şöleni başlıyor. Halaylar çekiliyor... Saatler gece yarısını gösterirken keleşlerden çıkan izli mermileri andıran kesik kesik kırmızı çizgiler, dolunayı gölgede bırakan alev toplarına dönüşüyor. Gecenin karanlığı bin bir renge boyanıyor. Bingöl dağlarında keleşler susmuş havai fişekler patlıyor. 'Terörist kampı'nın yerinde 'turist kampı' var.
Eğlence devam ederken 02.30'da uykusuzluğa dayanamayıp kestiriyoruz. Saat 03.00'te görevliler bütün kampı ayağa kaldırıyor: "Tırmanış başlıyooooor." Battaniyelere sarılıp tırmanışa geçiyoruz. Uzak tepelerde güneşin doğuşuna yetişmeye çalışan konvoylar beliriyor. Gece serinliğinde otlayan koyun sürüsünün arasından zirveye doğru ilerliyoruz. Dolunayın ışığında 45 dakikalık tırmanıştan sonra zirvedeyiz. ...Ve tanyeri ağarmaya başlıyor. Renkler ufukta koşuşturmaya başlıyor. Mavi dumanlı, lacivert dağlar art arda sıralanıyor. Birdenbire ufukta bir parça ışık yanıveriyor. Sanki birileri düğmeye dokunup bir ışık yakıvermiş gibi. Lacivert dağlar ve ucundaki altın küre bu gezegene ait değilmiş gibi görünüyor. O an başka bir seremoni başlıyor. Kraterin içindeki yüzlerce göl birdenbire parlamaya başlıyor. Lacivert dağlara doğru uzanan gölleri seyrederken bu şehre neden Bingöl denildiğini anlıyoruz...
Kamptaki müthiş kahvaltıdan sonra çadırları toplayıp, eşsiz güzelliği geride bırakarak dönüşe geçiyoruz. Bir zamanlar terk edilen tarlaların ekilip biçildiğine, insanların harıl harıl topraklarında çalıştığına şahit oluyoruz. Terörden yorgun ve bitap düşmüş bir şehir kendini toparlıyor. Büyük küçük herkes şehri kalkındırmak için bir işin ucundan tutuvermiş burada. Gözlerinin içi pırıl pırıl parlayan çocuklar ise Bingöl'ün umudu. Dönüş zamanı geldiğinde Bingöl'ün samimi insanlarından ayrılmak zor geliyor. Vali Vehbi Avuç'un sözleri aklımıza geliyor: "Bingöl'e bir gelirken bir de giderken ağlanırmış."

ZAZA DEVRİMİ

22 Temmuz akşamı AKP, yüzde 71 ile Türkiye rekorunu Bingöl'de kırdı. 1982 Anayasası'na Türkiye'nin yüzde 97'si 'evet' derken, yüzde 92 'hayır' oyu atan Bingöl, ANAP ve RP'ye de rekor kırdırmıştı. Kamu görevlisi bir sosyolog fotoğrafı şöyle yorumluyor: "Buranın en eski yerleşik unsurları olan Zazaların bir kısmı kendini Kürt olarak kabul etmiyor. İslam üst kimliği altında davranışları söz konusu. Bu yüzden Bingöl eskiden beri sağ eğilimli. Bir Kürt hegemonyası altında yaşamaktansa şu anki devlet onların ihtiyaçlarını daha çok karşılıyor. PKK sempatizanları Bingöl'ün bu duruşundan hiç hoşnut olmadı. Zazaların duruşu Doğu ve Güneydoğu illerinde çok etkili olacak. PKK'yı aşırı derecede savunmayanlar üzerinde olumlu etki yapacak. Eğitim ve sağlık politikaları da çok etkili oldu. Seçim günü oyunu bağımsızlara vermesini isteyen kocasına kolundaki bileziği gösteren bir kadın 'Bu bileziği kızımı okula gönderdiğim için devletin verdiği paralarla aldım.' diyordu." 

Bingöl Olay Gazetesi

Bu Haberi Paylaş
 
Google Reklamları

Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Re: Bingöl'ün güzellikleri Zaman Gazetesi'nde (Puan: 0)
Gönderen: Misafir Tarih: 09.08.2007 Saat: 17:47
zazalar ayrimcilik yapmaz.insan insandir.Re: Bingöl'ün güzellikleri Zaman Gazetesi'nde (Puan: 1)
Gönderen: efcider (efcider@hotmail.com) Tarih: 16.08.2007 Saat: 09:50
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
zaman yine hayran olduğum hasarımı şlle haber yapmis..iste ben bu yuzden bu gazteyi seviyomRe: Bingöl'ün güzellikleri Zaman Gazetesi'nde (Puan: 1)
Gönderen: gece_sairi_mahfuz Tarih: 19.08.2007 Saat: 13:48
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
arkadaslar zaza lar zaten kürt degil 
sadece gelenek ve goreneklerımızın aynı olması bazılar tarafından kürt olarak kabul edılıyo
zazalar kürt degilllllllllllllllll

gece_sairi_m@hotmail.com


Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.