online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> Bingöl Haberleri >> "Üniversite, Bingöl'ün Gecikmiş Hakkı"
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
okkucuk.gif Köylerimiz
okkucuk.gif Yüzenada
okkucuk.gif Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
okkucuk.gif Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Dec 13, 2017ohugajuz Dec 13, 2017ynovihu Dec 13, 2017ebahegavu Dec 13, 2017ywajav Dec 13, 2017oxalehy  Bugün: 0
Dün: 15
Bekleyen Üyeler :191
Toplam: 14406

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 97
Üye: 0
Toplam: 97

İstatistikler
 Bugün   :1971
 Dün      :30692
 Toplam :49151952
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
ohugajuz: 1 saat, 36 dakika önce
ynovihu: 1 saat, 46 dakika önce
ebahegavu: 2 saat, 30 dakika önce
ywajav: 3 saat, 21 dakika önce
oxalehy: 3 saat, 32 dakika önce
yfybede: 9 saat, 43 dakika önce
ebutif: 11 saat, 50 dakika önce
yxidyp: 14 saat, 1 dakika önce
yrovafa: 15 saat, 45 dakika önce
itycogah: 18 saat, 40 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64505

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 494]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 420]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 643]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 445]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 780]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1238]

· 7: By Elcewad
[Hit: 631]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 530]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 807]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 839]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2452]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2375]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1941]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1930]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1757]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1685]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1669]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1610]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1551]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1526]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
"Üniversite, Bingöl'ün Gecikmiş Hakkı"
Tarih: 11.01.2008 Saat: 00:16 Gönderen: Murat-Bayar

Bingöl Haberleri
Solhan Haber Gazetesi, hemşehrimiz Yard. Doç. Dr. Abdulhakim KOÇİN ile yaptığı söyleşide Bingöl Üniveristesi, siyaset ve edebiyat konuşuldu.


Solhan Haber olarak, gazetemizin Ankara temsilcisi Fatih Gülçiçek’in hazırladığı başkentte hemşehrilerimizin memlekete dair görüşlerini içeren söyleyişlere zaman zaman yer vereceğiz. Bu sayıda ilk söyleyişimizi Yard. Doç. Dr. Abdulhakim KOÇİN ile başlatıyoruz.

Fatih    - Merhaba hocam! Aramızda sizi tanıyanlar olduğu gibi tanımayanlarda vardır. Bu vesileyle bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

A. KOÇİN - Merhaba Fatih Bey.  Ben 1965'te Bingölümüzün Sancak Nahiyesine bağlı Yeşilova Köyünde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bingöl'de tamamladıktan sonra 1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve  Edebiyatı Bölümü'nü kazandım ve 1987'de mezun oldum. Aynı yıl Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu(TÜBİTAK)'ta göreve başladım. Burada çalışırken Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 1991'de Yüksek Lisans, 1998'de Doktoramı tamamladım. Nisan 2000'de Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'nde Öğretim Üyesi (Yard.Doç.Dr.) olarak göreve başladım. Mayıs 2007'de de TBMM Kütüphane Dokümantasyon ve Tercüme Bölümü'nde Müdür Yardımcısı olarak göreve başladım ve halen bu görevi yürütmekteyim

Fatih    - Hocam Bingöl Üniversitesi nihayet kuruldu bu konudaki düşünceleriniz ne?

A. KOÇİN - Milletimize, memleketimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Doğrusu Bingöl bir üniversiteyi çoktandır hak etmişti ama maalesef bu hizmet alımında bir hayli gecikti. Bu gecikmenin nedenlerine girmek istemiyorum. Ama şunu söylememe müsaade buyurun. 1978'de ben daha ortaokulda iken Bingöl'de Eğitim Enstitüsü vardı. Ondan önce de var mıydı bilemiyorum. O gün Enstitü olarak kurulan bütün eğitim kurumları bugün Türkiye'nin en önemli üniversiteleridir. Bingölümüzün Eğitim Enstitüsü ise, maalesef üniversite olamadı yıllar sonra kapandı. Bingöl'ün il oluşundan 70 yıl sonra il olan yerlerde bile üniversiteler kuruldu burada bir türlü kurulamadı. Bu yüzden çok geç de olsa üniversitenin kurulması beni oldukça sevindirdi

Fatih    - Siz mecliste vekil olarak olmazsa bile yönetici olarak bu çatı altında bulunuyorsunuz. Bu bağlamda sizden de beklentileri olan varmı ?

A. KOÇİN - Sadece benden değil, Ankara'daki bütün bürokrat hemşehrilerimizden beklentilerin olması kaçınılmaz. Benim bir de üniversitede yedi yıllık öğretim üyeliği hizmetim var. Ben bu beklentilerin farkındayım. Zaman zaman bu konuda makaleler yazarak, çeşitli ortamlarda konunun uzmanları ya da ilgilileri ile konuşarak üniversitemizin kurulmasında katkıda bulunmaya çalıştım. Şimdi de üniversitemizin eğitime başlaması, gelişmesi ve kaliteli bir eğitimin verilmesi için elimizden geleni yapmak mecburiyetinde olduğumu biliyorum.

 Fatih   -  Şahsım adına Bingöl'ü siyasi alanda hep yetersiz bulmuşumdur. Acaba üniversitemiz siyasi anlayışımıza nasıl bir yön verecek?

A. KOÇİN - Umarım siyaset anlayışımıza da bilimsel bir bakış açısı getirir. Bingöl'de halk arasında "Bir komşu ilimizin (ismini vermeyelim) ibadetine, Bingöl'ün siyasetine güven olmaz" diye bir söz var. Gerçekten de başka illerde görmediğimiz bir siyasi anlayış var Bingöl'de ve maalesef pek de tasvip edilmeyecek bir anlayış. Öyle sanıyorum ki, Bingöl Üniversitesi'nin bu kadar gecikmesinin altında yatan asıl neden de bu şekildeki bir siyasi anlayıştır.

            Siyasete bilimsel bakıştan kastım, insanların kendilerini temsil edenleri seçerken akrabalık ya da bölgecilik bağlarına takılmadan hakkedeni seçebilme becerisini göstermeleridir.

            Çünkü liyakata önem verilmeden yapılan seçimler sonucu milletvekili seçilenlerden fazla bir şey beklememek gerekir.  Bu dönem için söylemiyorum ama, bu güne kadar maalesef bu inceliğe ve liyakata gereği gibi dikkat edilmedi.

Fatih    - Siz edebiyatçısınız. Bu alanda roman ve şiir kitaplarınızı da biliyoruz. (Yusuf ve Züleyha, Yüreğim Ellerinde) bunları okuyucularımız için biraz açar mısınız?

A. KOÇİN -Bingöl'de okuduğum yıllarda iki alanda sürekli birincilikler alırdım. Bu alanlardan biri güreşti. Hatta 1983'te Erzurum'da yapılan karakucak yarışmasında Türkiye Üçüncülüğünü, Elazığ'da yapılan serbest güreşte ise Doğu Anadolu Bölge Birinciliğini almıştım. Derece aldığım diğer alan ise edebiyattı. İlk şiirim BİNGÖL GAZETESİ'nde yayımlanmıştı. Hem bu çalışmalarım hem de o zamanki Edebiyat öğretmenim saygıdeğer Celal Cavga Bey'in tavsiyeleri sonucu edebiyat bölümünü tercih ettim. Edebiyata olan bu ilgim ve bir şeyler yazma hevesim Hacettepe'de okurken daha da arttı. Ulusal basındaki ilk şiirlerim de bu dönemde yayımlanmaya başladı.

            Kitap konusuna gelince, bu güne kadar 6 kitabım basıldı, iki tanesi de baskı aşamasında. Yukarıda ismini verdiğiniz YUSUF VE ZÜLEYHA adlı romanım,  Hz. Yusuf'un hayatını konu olan ve Kur'an-ı Kerim'de de "ahsenü'l-kasas" (hikayelerin en güzeli) diye tarif edilen bir hikayedir. Özellikle gençlerimiz okusun diye sade bir üslupla roman tarzında yazdım. Doğrusu Hz. Yusuf'un güzelliği sinsin diye çok emek vererek yazmaya çalıştım ve Allah'a çok şükür özellikle üniversite çevresinde çok tutuldu. Diğeri (YÜREĞİM ELLERİNDE) de üçüncü şiir kitabımdır. Allah'a hamd olsun bu kitap için de oldukça olumlu tepkiler alıyorum. Özellikle bütün gençlerin okumalarını hararetle tavsiye ediyorum. Kitaplarımı bulamayanlar bu şiirlerimin bir kısmına internetten ismimi yazıp ulaşabiliyor. Ya da www.abdulhakimkocin.com adresinden okunabiliyor.

Fatih    -  "İnsana özgü kutsal bir duygu olan aşka dünyada kayıtsız kalmış kimse yoktur. Bütün gönüller onun tatlı acısını mutlaka tatmıştır." Sizin bir makalenizden aldım bu satırları. Bizim doğu yaşantımızda aşk nasıl bir olgudur? Kısaca aşk Bingöllüler için ne ifade ediyor son olarak söyleşimizi bu güzel tarif ile kapatmak istiyorum.

A. KOÇİN - Şiirlerimin önemli bir kısmı aşk üzerinedir. Yusuf ve Züleyha romanı da en güzel aşklardan birini hatta birincisini konu ediniyor. Ayrıca hakemli dergilerde aşk üzerine iki makale yayımladım. Bunlardan biri "AŞK VE AKIL İLİŞKİSİ" diğeri ise " DİVAN ŞAİRLERİNİN AŞKA YAKLAŞIM BİÇİMLERİ" başlığını taşır. Ama buna rağmen aşkın nasıl bir olgu olduğunu tarif etmem mümkün değil. Çünkü daha aşkın tanımı yapılmış değildir. Mevlana'ya "aşk nedir?" diye sormuşlar; "Sen de benim gibi aşık ol da bil!" diye cevap vermiş. Aşk gerçekten kaleme gelmez, tanımı yapılmaz ancak yaşanır. Buna rağmen bir tanım getirmek gerekirse Yusuf ve Züleyha adlı romanımın sonunda yer alan ve tarafımdan yazılan şu beyti söyleyebilirim:

*** Bir ömür geçti en son anladım aşk ne imiş...

*** Canı canan uğruna bırakıp gitme imiş...

Öyle sanıyorum ki, Bingöllü hemşehrilerim için de aşk böyle bir şeydir. Yoksa karşı cinsi sevmek aşk olarak tanımlanırsa da aşk değil, geçici bir hevestir bence.

Fatih    - Söyleyişi için, bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

A . KOÇİN - Asıl ben teşekkür ederim. Bu vesile ile bütün hemşehrilerime selamlarımı ve en derin saygılarımı sunuyorum.

Solhan Haber Gazetesi - Solhan.Net


Bu Haberi Paylaş
 
Google Reklamları

Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Re: (Puan: 0)
Gönderen: Misafir Tarih: 11.01.2008 Saat: 22:30
SOLHAN HABER GAZETESİNİN HEMŞEHRİLERİMİZİ TANITMASI AÇISINDAN GÜZEL BİR ÇALIŞMA.DEVAMINI BEKLERİZ


Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.