online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> Bingöl Haberleri >> Üniversite'nin Yol Haritası
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
okkucuk.gif Köylerimiz
okkucuk.gif Yüzenada
okkucuk.gif Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
okkucuk.gif Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Dec 13, 2017ohugajuz Dec 13, 2017ynovihu Dec 13, 2017ebahegavu Dec 13, 2017ywajav Dec 13, 2017oxalehy  Bugün: 0
Dün: 15
Bekleyen Üyeler :192
Toplam: 14406

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 87
Üye: 0
Toplam: 87

İstatistikler
 Bugün   :2053
 Dün      :30692
 Toplam :49152034
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
ohugajuz: 1 saat, 40 dakika önce
ynovihu: 1 saat, 50 dakika önce
ebahegavu: 2 saat, 34 dakika önce
ywajav: 3 saat, 25 dakika önce
oxalehy: 3 saat, 36 dakika önce
yfybede: 9 saat, 47 dakika önce
ebutif: 11 saat, 54 dakika önce
yxidyp: 14 saat, 5 dakika önce
yrovafa: 15 saat, 49 dakika önce
itycogah: 18 saat, 44 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64505

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 494]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 420]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 643]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 445]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 780]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1238]

· 7: By Elcewad
[Hit: 631]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 530]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 807]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 839]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2452]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2375]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1941]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1930]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1757]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1685]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1669]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1610]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1551]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1526]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
Üniversite'nin Yol Haritası
Tarih: 16.01.2008 Saat: 00:01 Gönderen: Murat-Bayar

Bingöl Haberleri
Bingöl Üniversitesi'ne Rektör Yardımcısı görevlendirilmesi ve 2008-2009 eğitim yılında öğrenci alımı ilk hedef olarak açıklandı.


Bingöl Üniversitesi Paneli Organizasyon Komitesi adına yazılı basın açıklaması yapan Fatih Atalay, sonuç bildirgesini açıkladı. 15-16 Aralık 2007 tarihlerinde yapılan panelin Bingöl'de ve Ankara'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde düzenlendiğini hatırlatan Atalay,  sunumlarda ve değerlendirmelere genel olarak bakıldığında şu hususların öne çıktığını ifade etti: "Bingöl Üniversitesi hukuki olarak kurulmuştur. Yıllardır halkımızın özlemle beklediği bu gelişme, Bingöl ilimizin tarihinde bir dönüm noktasıdır. Ekonomik ve sosyal kalkınma sürecimizde Üniversite kritik bir rol oynayacak olup, makus talihimizin değişmesinde lokomotif görevi ifa edecektir. Öncelikle bu gelişmenin sağlanmasında emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız."

GÖREVLENDİRMELER YAPILMALIDIR

Gerçek anlamda gelişmiş bir üniversitenin, çok boyutlu ve uzun soluklu olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Atalay, Bingöl'ün ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesinde üniversitenin önemli katkıları olacağını vurguladı. Atalay, açıklamasına şöyle devam etti: "Önceki yıllarda kurulan üniversitelerin bugün geldiği nokta bizim de geleceğe umutla bakmamıza somut bir destek vermektedir. Üniversitemize bakış; Kısa vadeli somut adımlar ve uzun vadeli hedefler şeklinde iki aşamalı olarak değerlendirilmiştir. Kısa vadede yerine getirilmesi önerilen somut eylemler şunlardır. Herşeyden önce Bingöl Üniversitesi ile tam zamanlı olarak ilgilenecek bir rektör yardımcısının görevlendirilmesi sağlanmalıdır.
Üniversitelerin aktif hale gelmesinin en belirgin göstergesi, fakültelerin ilgili bölümlerine öğrenci alımının sağlanmasıdır. Bu amaçla açılacak olan fakültelerimize dekan olarak görevlendirmeler yapılmalı, 2008-2009 öğrenim  yılında öğrenci alımı sağlanmalı ve idari birimler ile sekreterya kurulmalıdır."

KAMPUS ALANI TAMAMLANMALI

Uygun bir konuma sahip olan kampüs alanı ile ilgili çalışmaların hızlandırılmasını isteyen Atalay, "Bu amaçla inşaatı bitmek üzere olan Ziraat Fakültesi binası tamamlanmalı, çevre düzenlemesi yapılmalı, kampüsün ana giriş bölümü çevre yola cephe oluşturacak şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca üniversitemizin geleceği düşünülerek yapılacak çalışmalarda, üniversiteye sınır teşkil eden ve değişik kurumların kullanımında olan arazilerin üniversite kampüs alanı içerisine katılımının sağlanması öncelikli amaçlardan olmalıdır. Fiziki şartlardan daha önemli olan beşeri kaynaklardır." ifadelerini kullandı.

AKADEMİSYENLERE GÖREV DÜŞÜYOR

Bingöl Üniversitesi'ne gerçek anlamda ruh ve canlılık verecek olanların akademisyenler ve nitelikli öğrenciler olacağına işaret eden Atalay, Bingöllü tüm akademisyenlerin bu sorumluluk bilinci içinde hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. Akademisyenlerin kendilerinin ya da akademik çevreleri ile birlikte bu sürece aktif destek vermelerin önemli olduğunu hatırlatan Atalay, açıklamasına şöyle devam etti: "Özellikle akademisyen temininde bizzat görev almaları olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Belli bir düzeye gelinceye kadar muhtelif üniversitelerden etkin bir şekilde yararlanılmalı, özellikle akademik personel açığını giderme noktasında destek sağlanmalıdır. Bingöl Üniversite Senatosu'nun oluşturulması için gerekli sayıda akademik personel bulunmalıdır. Üniversitenin akademik temelleri sağlam oluşturulmalı ve üniversite için azami 4 yıllık bir gelişim planı hazırlanmalıdır. Bu plan çerçevesinde kurumlar arası koordinasyon sağlanmalı, yapılan görüşmeler belirli bir takvim aralığında tekrarlanmalı ve bilgi paylaşımı sağlanmalıdır. Açılacak fakültelerimizin ilgili bölümlerine yüksek lisans ve doktora öğrencileri alınmalı, bunların yurtiçi ve yurt dışındaki muhtelif üniversitelerde misafir öğrenci olarak eğitimlerini  tamamlamaları için gerekli çalışmalar yapılmalıdır."

YENİ FAKÜLTELER KURULMALIDIR

Kısa dönemde yapılacak bu çalışmaların uzun vadede stratejik plan veya yol haritası oluşturularak sürdürülmesi gerektiğine işaret eden Atalay, "Hedeflerimize uzun vadeli bakıldığında, Bingöl'ün sosyal ve ekonomik gelişme sürecine destek olabilecek yeni fakülteler kurulmalıdır. Bu kapsamda Tıp Fakültesi,  Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Orman Fakültesi gibi alanlar gerçekçi bir şekilde değerlendirilmelidir. Öğrenci  potansiyeli de göz önüne alınarak, nitelikli ara insan gücü oluşturmak için önem taşıyan yeni yüksek okullar ve meslek yüksek okulları açılmalı, meslek yüksek okulları potansiyellerine uygun olarak ilçelerimize de yaygınlaştırılmalıdır. Üniversite binalarının sayısı artırılmalı, özgün mimari kullanılarak güçlü bir üniversite altyapısı kurulmalıdır. rektörlük binası, öğrenci yurtları, sosyal donatılar, lojmanlar, misafirhane, kütüphane, laboratuar gibi çeşitli imkanlar arttırılmalı, çevre düzenleme ve benzeri çalışmalarla gerçek bir üniversite kampüsüne yaraşır bir görünüme zemin hazırlanmalı, üniversitemizin öğrenci tercihlerinde etkili olabilecek gerekli donanımlara sahip olması sağlanmalıdır." görüşlerine yer verildiğini bildirdi. 

BİNGÖL'ÜN GELİŞİM SÜRECİ

Bingöl'ün gelişim süreci bir üniversite şehri anlayışını yansıtacak tarzda yeniden değerlendirilmesi gerektiği yönünde görüş bildiren Atalay, "Yerel yönetimler geleceğe dönük planlamalarını bu vizyon ışığında revize etmeli; ulaşım, altyapı, çevre ve trafik düzenleme, imar ve benzeri çalışmalara hemen başlanmalıdır. Bilgiyi katma değere dönüştüren, projeci, yörenin potansiyellerini ve kaynaklarını harekete geçiren bir yaklaşım, gerek ilin kalkınmasına gerekse üniversitemizin daha fazla kaynak bulmasına önemli ölçekte destek olacaktır. Bu bağlamda üniversitemizin girişimci bir üniversite olması sağlanmalı, üniversite için hedefler belirlenmeli ve bunun takibi sıkı bir şekilde yapılmalıdır. Evrenselliği isminde taşıyan üniversitemizin, tamamen bilimsel standartlara dayalı, farklılıkları zenginlik olarak gören, özgür tartışma ve bilgi üretmeyi esas alan bir anlayış içinde geliştirilmesi şarttır. İdeolojik değil bilimsel bir zemin üzerinde yükselmesi gereken üniversitemiz, önce ülkemizin daha sonrasında ise dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olmayı uzun vadeli vizyonu olarak benimsemelidir. Üniversitemizin gelişim aşamalarından sivil toplum kuruluşları ve halkımız çeşitli aktivitelerle haberdar edilmeli, üniversiteyi sahiplenmeleri sağlanmalı ve bunun için gerekli eğitim çalışmaları yapılarak üniversite sivil toplum halk  kaynaşması sağlanmalıdır. Özel yurt, alışveriş merkezi, restaurant, kafeterya, sinema gibi öğrencilerin yoğun olarak kullanacakları mekânların açılması teşvik edilmeli, gerekli yönlendirmeler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmalı ve desteklenmelidir." ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTE PANELİ OLUŞTURULMALI

Atalay, yapılan sunumlar ve belirtilen görüşler çerçevesinde; "Tüm bu kısa ve uzun vadeli hedef ve stratejilerin hayata geçirilmesinin katalizörü ve takipçisi olmak üzere, sonuç almaya odaklı Bingöl  Üniversitesi Platformu oluşturulması tavsiye edilmiş, istişare çalışmalarına devam edilmesi ve tüm sürecin katılımcı bir anlayışla yürütülmesi esas alınmıştır. Bu esasla Bingöl Üniversitesi Platformu'na ileride tüzel kişilik kazandırılması önem taşımaktadır. Bu süreç ilk aşamada dernek, orta vadede ise vakıf şeklinde olabileceği, özellikle vakıf şeklinde bir yapılanmanın Bingöl Üniversitesi'nin kaynak oluşturması ve bazı çalışmaları etkin bir şekilde yürütmesi bakımından son derece etkili olacağı ortak fikir olarak kabul görmüştür. Bingöl Üniversitesi'nin gelişme sürecini hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesi; ilgili tüm tarafların aktif bir şekilde sahiplenmesine, katılımına ve katkısına bağlıdır. Başta valiliğimiz, yerel yönetimlerimiz, kamu kurumlarımız, meslek ve sivil toplum kuruluşlarımız, sendikalarımız ve basınımız olmak üzere tüm kesimlerin Bingöl Üniversitesi konusunda güçlü bir iletişim ve işbirliği içerisinde çalışmalar yürütmesi bir zorunluluktur.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Üniversite panelinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese organize komitesi adına teşekkür eden Atalay, "Bingöl Valiliği görevinin ilk gününde bu toplantıya teşrif ederek değerli görüşlerini bizlerle paylaşan, değerlendirme toplantısına başkanlık eden valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu'na şükranlarımızı sunar, yeni görevinde üstün başarılar dileriz. Panele akademisyenlerimizin yanı sıra milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, kamu görevlileri, sivil toplum temsilcileri, meslek odaları mensupları, sendikalar, siyasi parti başkan ve yöneticileri ile halkımız katılım sağlamıştır. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Yapılan sunumlar kamuoyu ile ilerleyen zamanlarda topluca paylaşılacağı için bu bildirge sadece genel bazı tespit ve önerileri içermektedir. Tartışmaların içeriğinden bağımsız olarak, Bingöllü olan veya misafir olarak gelen akademisyenlerimizin tanışması, kaynaşması ve diğer ilgili taraflarla bir araya gelmiş olması başlı başına bir kazanım olmuştur. Akademisyenlerimizin bu ilgisi ve gücü, geleceğe çok daha umutla bakmamıza ve öz güvenimizi  tazelememize katkıda bulunmuştur." beyanında bulundu.

Bingöl Gazetesi


Bu Haberi Paylaş
 
Google Reklamları

Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Re: Üniversite'nin Yol Haritası (Puan: 1)
Gönderen: unforgiven Tarih: 17.01.2008 Saat: 18:03
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
millet vekillerinin dolayısıyla iktidarın 3-5 oy fazladan almak için böyle şeyler yapmasına bi türlü akıl sır erdiremedim üniversite mezunu o kadar boşgezeni ve kalfalarını istihdam ettiniz de mi yeni üniversite açıyosunuz üniversite kaldıramayacak sosyal ve ekonomik açıdan illere...
Ülkemizde bilgi için değil ekonomik sorunları çözme amaçlı olduğunun farkına ne zaman varacaksınız politikanızı bu yönden bir y urttaş olarak eleştirebilmek mümkün fakat sizi de anlıyorum öss olması üniversitede sınavlar olmasa onu bitirince kpss olmasa bu kadar genç beyni nasıl zaptedeceksiniz değilmi bi kaç tanesinin yahu kardeşim benim wergimin hepsi neden ordu ya yada seçtiklerimin cebine gidiyorda harcanması gereken yerlere yurttaşlarının sorunlarına, hizmetlerine harcanmıyor dense ne olacak işin yok onlarla uğraş demi...
neyse seçtiklerimiz seçkinlerimiz sizin dilinizden anlaşmaya çalışırsak HESAP günü dediğiniz günde gelecek...
HAKKIMI eğitim hakkımı sağlık hakkımı ewimin önünün temizlenmemesi hakkımı okurken aldığınız HARAÇIN tek kuruşunu dahil sorumluluk sahibi hiç bir Allahın kuluna helal etmiyorm
Bir Mermi yerine bi kalem almayan bütün beyinlere yazıklar olsun!


Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.