online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> Solhan Haberleri >> Solhan üretiyor
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
okkucuk.gif Köylerimiz
okkucuk.gif Yüzenada
okkucuk.gif Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
okkucuk.gif Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Dec 11, 2017emydyl Dec 11, 2017atexinole Dec 11, 2017yfenekom Dec 11, 2017iqadizo Dec 11, 2017uwahapy  Bugün: 0
Dün: 15
Bekleyen Üyeler :162
Toplam: 14366

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 77
Üye: 1
Toplam: 78

Kayıtlı Üyeler

İstatistikler
 Bugün   :36
 Dün      :40847
 Toplam :49067682
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
emydyl: 10 dakika önce
atexinole: 27 dakika önce
yfenekom: 2 saat, 13 dakika önce
iqadizo: 6 saat, 13 dakika önce
uwahapy: 6 saat, 35 dakika önce
atihored: 7 saat, 4 dakika önce
ygawigom: 7 saat, 21 dakika önce
ejumelaf: 7 saat, 40 dakika önce
ifuhamis: 8 saat, 14 dakika önce
yryvogalu: 10 saat, 7 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64484

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 494]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 419]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 641]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 445]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 779]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1238]

· 7: By Elcewad
[Hit: 631]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 530]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 807]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 839]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2451]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2375]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1941]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1930]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1757]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1685]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1668]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1610]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1551]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1526]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
Solhan üretiyor
Tarih: 18.01.2008 Saat: 00:05 Gönderen: Murat-Bayar

Solhan Haberleri
Solhan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslarda eğitim alan kursiyerler, öğrendiklerini tezgâh üzerinde hayata geçiriyor.


Hedef; YİBO ve PİO’larda okuyan öğrenciler ile SYDV’lerden yardım alan yoksul ailelerin giyecek ihtiyacının bu kurslar sayesinde karşılanması. Böylece devlet kâra geçmiş olacak.
Son dönemlerde gerçekleştirilen sosyal faaliyetlerin yanı sıra eğitici kurslara yönelik çalışmalarına ağırlık veren Solhan Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, geleceğe yönelik çeşitli projeler de hazırlıyor. İlçe merkezi ve köylerde açılan dikiş-nakış, biçki, örgü ve el sanatları kurslarına yoğun ilgi gösteren genç bayanlar, hem öğreniyor hem de üretiyor. Tamamen insan gücü ve bilgisiyle kazak ve benzeri ürünlerin yoğun olarak üretildiği kursların daha da büyümesi için boşaltılan cezaevi binasının devri için girişimler devam ediyor. Devir işlemlerinin gerçekleşmesinin durumunda daha büyük atölyeler kurulacak. Bir kazağın üretim maliyetinin 2,5 YTL olduğuna dikkat çeken yetkiler, hedeflerinin; YİBO ve PİO’lar da okuyan öğrenciler ile SYDV’lerden yardım alan yoksul ailelerin giyecek ihtiyacının bu kurslar sayesinde karşılanması olduğunu vurguladılar.
 
Trikotaj ve dikiş-nakış kurslarına yoğun talep
Kazak üretiminin gerçekleştirildiği trikotaj ile el sanatlarının ön plana çıktığı dişi-nakış kurslarına yoğun ilgili gösteren kursiyerler, öğrendiklerini tezgâh üzerinde uygulamalı olarak yapıp, hem öğrenimlerini gerçekleştiriyorlar hem de üretiyorlar. Halk Eğitim Merkezi Müdürü yardımcısı Hüseyin Tütünen, 2 mahalle 1 belde ve 8 köyde 7 triko ve 11 dikiş-nakış kursu açıldığını, kurslarda eğitim gören kişi sayısının ise toplam 354 olduğunu vurguladı.
Yoğun talep gören kurslar için gerekli malzemelerden, geçmiş yıllarda Halk Eğitim Merkezi bünyesinde olup da uzun zaman kullanılmayan makinelerin tahrip olduğunu belirten Tütünen,  bu makinelerin onarımı için Elazığ’dan getirilen usta tarafından onarımdan geçirilerek hizmete kazandırıldığını söyledi. Buna rağmen makine eksiklerinin bulunduğunu ifade eden Tütünen: “4 usta öğreticimizin kendi makineleri ile kurs veriyorlar, diğerleri de elimizdeki makinelerle çalışmalarını sürdürüyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı’na 30 adet makine ihtiyacımızın olduğu bildirdik ancak girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Yoğun talep var ancak makine ihtiyacımızı karşılayamadığımız için şuanda elimizdeki imkânlarla idare ediyoruz. Bunun yanında Kaymakamımız Sayın Yaşar Aksanyar, Karlıova Kaymakamı ile görüştü. Karlıova Halk Eğitim Merkezi’nde kullanılmayan 4 adet makine tarafımıza verilecek. Sayın kaymakamımızın desteğiyle büyük çalışmalar yaptık ve bunu devam ettirmekte kararlıyız.” dedi.

Talep çok imkân yok
Kurs ihtiyaçlarının belirlenmesi için belde ve köylerde alan taraması yaptıklarını anlatan Tütünen, yoğun talebin bulunduğunu ancak ellerinde yeterli sayıda makine bulunmadığından talepleri karşılayamadıklarını söyledi. Genç kızların özellikle meslek öğrenme konusunda yoğun isteklerinin bulunduğuna işaret eden Tütünen: “Gerekli imkânlar oluşturulursa, burada üretilen ürünlerle iç pazar oluşturulabilinir” dedi.
Tütünen, kurslarda üretilen ürünlerin yılsonu sergisinde halkın beğenisine sunulduğunu da belirtti.

Sosyal faaliyetler de yoğunlukta
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde sadece eğitici değil, sosyal ve kültürel faaliyetlerin de bulunduğunu kaydeden Tütünen, ilçe merkezinde trikotaj, dikiş-nakış kurslarının yanı sıra ahşap boyama, bilgisayar ve kalorifer ateşleyicisi yetiştirme ile halkoyunları kurslarının bulunduğunu dile getirdi.
Kursların yoğun ilgi gördüğünü anlatan Tütünen: “Yoğun ilgiden dolayı sürekli kurslar açmaktayız. Büyük bir potansiyel ve ilgi var. İnsanlarımız öğrenmek, üretime katkıda bulunmak ve bu konuda sertifika sahibi olmak için büyük özveri göstermekte. Bizler de onların bu talep ve beklentileri doğrultusunda çalışmalarımızı şekillendirmekteyiz. Bazı kursları kendi hizmet binamızda, bazılarını da okullarda devam ettirmekteyiz” diye konuştu.

Okuma-Yazma da öğretiliyor
Açılan tüm bu kursların yanı sıra büyük önem verdikleri bir diğer çalışmanın ise okuma-yazma kursları olduğunu vurgulayan Tütünen, aile planlaması eğitimlerinin de aktarıldığını söyledi. Tütünen: “Trikotaj ve dikiş-nakış kurslarına katılan bayanlarımızdan okuma-yazma bilmeyenlere usta öğreticilerimiz tarafından okuma-yazma öğretilmekte. Bunun yanında genç bayanlarımıza ve köydeki diğer bayanlara aile planlaması konusunda da önemli bilgiler aktarılmaktadır” dedi.

Aksanyar: “Gayretler görülmeye değer”
Çalışmalarla ilgili görüşlerine başvurulan Solhan kaymakamı Yaşar Aksanyar, çalışmaların başarıyla devam ettiğini, gerekli imkânların sağlanması durumunda daha büyük işlerin başarılabileceğine inandığını söyledi.
Genç kızların sabahın erken saatlerinde kurslara gittiğini anlatan Kaymakam Aksanyar: “Onların bu azmi ve özverisi bizim çalışma şevkimizi daha da arttırmakta. İnsanlarımızın çalışma gayretini gördükçe proje üretmeye yönelik çalışmalarımız daha da artıyor. Çünkü her türlü üretim potansiyeli mevcut. Sadece imkân sunmak ve yönlendirmek gerekiyor. Bu konuda elimizden gelen gayreti göstermekteyiz” dedi.

Cezaevi kurs olacak
İlçedeki atıl durumda olan cezaevinin hizmete kazandırılması için girişimlerin devam ettiğini ifade eden Kaymakam Aksanyar, cezaevi binasının devredilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşüldüğünü ve olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. Cezaevi binasının devredilmesiyle yer sıkıntısının çözüleceğini dile getiren Aksanyar: “Bunun için hazırlayacağımız projeyi Adalet Bakanlığı’na sunacağız. Devir işlemlerinin tamamlanmasıyla bu binada çok daha büyük kurslar açılabileceği gibi, kurs sayısı da arttırılabilecek. İstediğimiz tüm çalışmaları burada gerçekleştirme olanağımız olacak” ifadelerini kullandı.

Bir kazağın maliyeti 2,5 YTL
Açılan bu kursların, üretime yönelik iyi bir araç olarak kullanılabileceğini aktaran Kaymakam Aksanyar, ciddi bir üretim potansiyelinin bulunduğunu, bunun da mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.
Çarşı pazarda 40–50 YTL’ye satılan bir kazak giysisinin bu kurslardaki toplam maliyetinin 2,5 YTL olduğuna dikkat çeken Aksanyar: “Makine sayısını arttırabilmemiz halinde ciddi bir üretim sağlanabilir ve bu konuda iç pazar oluşturma şansı da yakalanabilir. Sadece iplik maliyetimiz var. Kurslarda üretilen kazak ve diğer ürünler Bingöl genelinde konfeksiyonlarda cazip fiyatlarla satışa sunulabilir. Ayrıca Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) ve Pansiyonlu İlköğretim Okulları (PİO)’larda eğitim gören öğrenciler ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından (SYDV) yardım alan yoksul ailelerin kış giyim ihtiyacı bu kurslardan üretilen ürünlerle karşılanabilir” şeklinde konuştu.

BingolOnline/Bingöl Kent Haber

Bu Haberi Paylaş
 
Google Reklamları

Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Re: Solhan üretiyor (Puan: 1)
Gönderen: mazlum (ooooooooo) Tarih: 19.01.2008 Saat: 13:47
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bakin el sanatlarinin yapiminin maliyetine bakin bir kazagin maliyeti  2.5 ytl,ye mal oluyor.  bizdeki gibi geri kalmis yorelerde  butur sanatlar yaygin olmasi  dar gelirli ailelerede bir gelir kaynagidir . bunun  koylerede yayginlastirilmasi gerekir  bati topluml;arinda bu tur isler cok yaygin hale gelmistir, artik pazarlamasi  yurtdisina kadar yayilmakta  bunda gec bile kalinmistir, birde ic tuketimde  olmasi icin pazarlarin  olmasi gerekir  halen bizim ilcemizde  en zaruri olmasi gereken pazar kurulmasi  sorunu bile cozulmis deyil.  halbuki bizdeki gibi halkin gelir sevyesi dusuk olmasi sebebiyle bu tur pazarlarin olmasi zorunludur.  ama bizde yonetici  hep ust tabakadan secildigi icin bunlar dusunulmiyor , halkimizin artik uyanmasi lazim. tenimizdir  umarim olur...


Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.