online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> Köy Haberleri >> Arakonak'ın 2007 Raporu
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
okkucuk.gif Köylerimiz
okkucuk.gif Yüzenada
okkucuk.gif Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
okkucuk.gif Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Dec 14, 2017ewisare Dec 14, 2017arehuzi Dec 14, 2017ufucuxu Dec 14, 2017odiburyxu Dec 14, 2017ywijum  Bugün: 6
Dün: 15
Bekleyen Üyeler :179
Toplam: 14412

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 86
Üye: 0
Toplam: 86

İstatistikler
 Bugün   :12753
 Dün      :30692
 Toplam :49162734
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
ewisare: 27 dakika önce
arehuzi: 1 saat, 14 dakika önce
ufucuxu: 1 saat, 42 dakika önce
susier50: 2 saat, 54 dakika önce
odiburyxu: 6 saat, 15 dakika önce
ywijum: 6 saat, 33 dakika önce
ahyky: 7 saat, 36 dakika önce
ohugajuz: 9 saat, 37 dakika önce
ynovihu: 9 saat, 47 dakika önce
ebahegavu: 10 saat, 31 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64509

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 494]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 420]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 643]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 445]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 781]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1238]

· 7: By Elcewad
[Hit: 631]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 530]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 807]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 839]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2453]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2376]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1941]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1930]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1757]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1685]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1669]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1610]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1551]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1526]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
Arakonak'ın 2007 Raporu
Tarih: 22.04.2008 Saat: 02:33 Gönderen: Murat-Bayar

Köy Haberleri
Arakonak Belediyesinin 2007 yılı faaliyet raporu, Belediye Meclisinin Nisan 2008 ayı Olağan Toplantısında Belediye Başkanı Nazmi ÇALIŞAN tarafından şu şekilde duyuruldu:


"28 Mart 2004 yılında yapılan “Yerel Yönetimler Seçimleriyle” göreve geldiğimizden, yaklaşık dört yılını geride bırakmış bulunuyoruz. 5 yıllık bir çalışma süresi için bu göreve gelirken, elbette Belediyecilik anlayışında da ciddi öngörülerimiz bulunmaktaydı. Yapılan yasal düzenlemelerle başta 5393 sayılı Belediye Kanunu ile tarafımıza yüklenen görev, yetki ve sorumlulukların yanında, TCK’ da yapılan değişiklikler ve bunlardan başka yapılan ve yapılmakta olan yasal düzenlemeler, Belediye Başkanının hareket alanını tam olarak belirlemekte, keyfi denebilecek nitelikteki kişisel inisiyatif kullanmayı ortadan kaldırmaktadır.

Önümüzü iyi görmemiz açısından, yukarda sözünü ettiğim düzenlemeleri bilmemizde yarar bulunmaktadır. Bu realiteyi göz önüne alarak çalışmalarımız devam etmektedir. Ama öncelikle, 2007 yılı faaliyetlerimizin neler olduğunu anlatmak istiyorum.

ÇALIŞMA PROGRAMI VE PERSONEL DURUMU:
Belediyemizde şu anda 8 kadrolu memur (Şef, Teknisyen, Tahsildar, Zabıta Memuru, Şoför, Memur, İtfaiye Eri, Hizmetli ) ve 5 adet kadrolu işçi statüsündeki personeli ile beldeye hizmetine devam etmektedir.

İdari işler mevcut mevzuat hükümlerine göre yürütülmektedir.

Zabıta personelimizce, Zabıta Talimatnamesinde yer alan hükümler çerçevesinde gerekli denetimler yapılmaktadır.
ARAÇ-GEREÇ DURUMU:
Beldenin temizliğinde kullanılan 1 adet Traktör,
Yolcu Taşıma Hizmetlerinde çalıştırılan 1 adet yolcu minibüsü (peugeot),
Belediye Hizmetlerinde kullanılan 1 adet binek otomobil aracımız,
Yatırım hizmetlerinde çalıştırılan 1 adet Kazıyıcı-Yükleyici kepçe,
Belediye Hizmetlerinde kullanılmak üzere 2 Adet Damperli Kamyon,
Bordür taşı dökümünde kullanılmak üzere 1 adet Bordürmatik makinesı
Ayrıca 4 adet bilgisayar, 1 adet daktilo, 1 adet faks makinesi, anons sistemi, elektrik jeneratörü gibi araç ve gereçlerimiz bulunmaktadır.

ALT YAPI (Kanalizasyon):
Şehirleşme planının en önemli odaklarından olan alt yapı hizmetleri halen tam olarak çözümlenemeyen önemli bir sorunumuzu teşkil eder. Daha önceki yıllarda Merkez ve Kültür Mahallelerimizde yapılan kanalizasyon şebekesine ilave olarak 2007 yılı içinde Karşıyaka Mahallemizin Hırdefen bölgesine 500 mt. kanalizasyon şebekesi yapıldı. Bununla beraber beldemizde 23/08/2007 tarihinde meydana gelen sel felaketinde beldemizin özellikle Karşıyaka Mahallesi’nin alt yapısı büyük ölçüde felç olmuştu. Ancak belediye olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluk bilinci ile kısa zaman içerisinde şebekenin hasarlı bölgelerin bir kısmı yenilenerek ve bir kısmı da onarılarak şebeke aktif hale getirilmiştir. Şu anda beldemizin %80’ne kanalizasyon şebekesi ulaştırılmıştır. Amacımız imkanlar dahillinde tek hane bile kalmayacak şekilde bütün yerlere kanalizasyon ulaştırmaktır. Bu amaçla özveri ile çalışmaya devam edeceğiz.

İÇMESUYU:
Halkımıza güvenli, içilebilir temiz bir içme suyunun verilmesi için; Başkanlığımızca İller Bankası ile yapılan özverili çalışmalar neticesinde beldemizin içme suyu ihtiyacını karşılayan Keşiş Çayırı’ndaki kaynaktan içme suyu getirilmesi ile ilgili projemizin çalışmaları 2007 yılı içerisinde tamamlanarak geçici kabulü yapılmıştır. Şu anda üç büyük depomuzdaki içmesuyu stoku ile hiçbir aksaklığa mahal verilmeden şebeke hatlarına su dağıtılmaktadır. Şebekeden su verilmeye başlanmış ve abonelik işlemlerini tamamlayanlara su verilmeye devam edilmektedir. 

Bununla birlikte Beldemizin Karşıyaka Mahallesi’nin Yukarı Arakonak Küme Evlerine bu projeden içme suyu verilememesi nedeniyle, içme suyu sıkıntısı yaşayan buradaki yaklaşık 10 tane haneye de içme suyu verilmesi çalışmaları 2007 yılı içinde tamamlanmıştır.

İMAR:
Türk Ceza Kanunun 184. maddesiyle yapılan değişiklikler ile, çarpık yapılaşmanın önüne geçilmek üzere, Belediye Başkanı başta olmak üzere, ilgili birim ve sorumlularına ceza-i yaptırım getirmektedir. Ruhsatsız inşaatlara karşı son derece duyarlı ifadelerle, kanunun bağlayıcı, ciddi hapis cezası getiren hükümleri ile artık beldemizde çarpık yapılaşma ve gecekondulaşmanın önüne geçilecektir. 

İller Bankası’nca hazırlanan imar planımızın ışığında eldeki mevcut kaynaklarla çalışmalar yapılmaktadır. Her ne kadar plan öncesinde yapılan çarpık yapılaşma nedeniyle çok düzensiz bir görünüm mevcut ise de bundan sonra yapılacak çarpık yapılaşmanın önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

YOL:

Göreve geldikten sonra öncelikle beldemizdeki ulaşımı güç olan Karşıyaka Mahallemizin Yasin Caddesi ve Yetek Sokağı ile Kültür Mahallemizin Yanıkçayır Caddesi yolu yapım ve genişletme çalışmaları daha önceki yıllarda tamamlanmıştır.

Bingöl-Muş Karayolu ayrımındaki belde yolumuzu giriş köprüsüne kadar olan 300 mt.lik kısmını 12 mt. genişletilerek tesviye edilmiş ve stabilizesi yapılmıştır.

Beldes Projesi Kapsamında 2007 yılı içinde Arakonak Caddesi yolumuzun 400 mt.lik kısmı parke edilmiş ve bu yolun hemen kenarına 2 adet durak yerleştirilmiştir.

Bunun haricinde Mehmet Ok Caddesi Yolu’nun önemli bir kısmı genişletilmiş ancak henüz bitirilememiştir. Bazı noktalarda oluşan engellerin kaldırılması ile bu yolun yapım ve genişletilme çalışmalarının 2008 yılı içinde tamamlanması hedeflenmektedir.

Belde halkı için hayati öneme sahip Eğlence Yaylası’na ikinci bir yol yapılması için gerekli çalışmalar yıl içerisinde devam edilmiştir. Bununla birlikte Eğlence Yaylası’nın diğer yolu ise  aşırı yağışlar neticesinde ulaşıma kapanması nedeniyle çabalarımızla getirilen grayder/dozer ile yayla yolu açılarak bu husustaki talepler giderilmiştir.

Diğer Cadde, Sokak ve Çevre yollarımız ulaşıma açık ancak istenilen düzeyde değildir. 2008 yılında da yol yapım ve düzenleme çalışmalarımıza devam edilecektir.

ÇEVRE TEMİZLİĞİ VE ÇEVRE SAĞLIĞI:
Beldemizin geniş bir alanı bulunduğundan temizlik hizmetlerinin daha düzenli olması için birçok çöp konteynere ihtiyaç duyulması göz önüne alınarak, halkımızın çöplerinin muntazam bir şekilde geçici olarak çöp konteynerlere toplanması ve daha sonra buradan çöp toplama bölgesine taşınması için 36 adet 800 Lt. hacimli ve 20 adet 400 lt. hacimli çöp konteyneri daha önceki yıllarda getirtilmiştir. Şu anda haftada iki gün periyodik olarak çöp temizliği yapılmaktadır. Bu husustaki en önemli eksiğimiz bir adet çöp kamyonudur. Bu amaçla bir adet çöp kamyonun tedarik edilmesi yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir.

MEZARLIK VE DEFİN HİZMETLERİ:

5393 Sayılı Belediye Kanunun 14’ncü maddesinde Belediyelerin görev, yetki ve sorumlulukları sıralanmıştır. Bu sorumluluklardan bir tanesi olan mezarlık ve defin hizmetlerinin en iyi bir şekilde verilmesi için gerekli çalışmalara devam edilmektedir.

Beldemizdeki 4 adet mezarlığın istinat duvarları daha önceki yıllarda yapılmıştı. Halkımızın ölülerini güvenli bir şekilde ve herhangi bir aksaklığa mahal verilmeden gömmeleri için gerekli malzemelerin tedarik edilmesi, mezarlık yerlerinin kazılması gibi hizmetlerin verilmesine devam edilmektedir. Bununla birlikte defin işlerinin kayıt altına alınma işlemi de görevlendirilen bir personelimiz tarafından yapılmaktadır.

ELEKTRİK DAĞITIMI:
Beldemizin Merkez ve Kültür Mahallelerimizin elektrik şebekeleri daha 2006 yılı içerisinde komple yenilenmiştir.

Karşıyaka Mahallesi’ne de aynı çalışmaların yapılması için yaptığımız girişimlerimiz neticesinde 2007 yılı içerisinde bu mahallemizin de elektrik hatları tamamen yenilenerek bu husustaki talepler giderilmiştir.

TELEFON HATLARI:
Beldemizin telefon hatlarında sık sık meydana gelen arızaların çözümlenmesi için, telefon hatlarının yer altına alınması hususundaki girişimlerimiz neticesinde Belediyemiz ile Türk Telekom işbirliği ile 2007 yılı içerisinde  Kültür ve Merkez Mahallelerimizin önemli bir kısmının telefon hatları tamamen yenilenerek yer altına alınmış olup, yer altına alınmayan bölgelerin ise hatları tamamen yenilenmiştir.

Santral Binasındaki cihazlar komple yenilenmiş olup; çağımızın getirdiği bilgi teknolojisinden en iyi bir şekilde yararlanılması için, ADSL sistemi kurularak aktif hale getirilmiştir.

SOSYAL FAALİYETLER
Beldemizin önemli sorunlarından bir tanesi de halkımızın sosyal aktivitede bulunabileceği yerlerin bulunmamasıdır. Bir yerin gelişmişlik düzeyine bakmak için ilk önce o yörenin sosyal ve kültürel yapısına bakılacağı aşikardır. Böyle önemli bir sorunun bilinci ile ilk etapta beldemizdeki gençlerin spor faaliyetlerini yapabilecekleri Kıban Bölgesine bir adet futbol sahası ve 1 adet bina (soyunma odaları, wc, duş odaları) yapılması hususundaki projemiz ilgili bakanlıkça desteklenmiştir. Söz konusu projenin uygulamaya konulması için gerekli yer tahsisinin yapılması için çok özverili çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar neticesinde yer tahsisi yapılmıştır. 2007 yılında projenin yapımına başlanmış ve işin önemli bir kısmı tamamlanmış olup, kalan kısmının 2008 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir.

DİĞER HİZMETLER:
Belediyemizin mevcut imkanları ve tahsis edilen yardımlar ile gerçekleştirilen diğer hizmetler şöyle:

1-Dere Islahı ve  Köprü Yapımı: Bölgemizin mevcut toprak yapısı ve arazi eğimi ile beraber aşırı yağışlar neticesinde meydana gelen seller beldemizdeki bazı derelerin taşkınlıklarına sebep vermektedir. Özellikle 23.08.2007 tarihinde meydana gelen sel felaketinde yatak kontrolü sağlanamamış ve ıslah çalışmaları yapılmamış dereler taşınarak büyük zararlara sebebiyet verdiği ve ıslah çalışmalarının yapılmaması halinde büyük risk teşkil ettiği tespit edilmiştir. DSİ tarafından Dere Islahı Projesi çerçevesinde 1300 mt. istinad duvarı yapılması, 6 adet ıslah sekisi yapılması ve 2 adet köprü yapılmasına esas projenin ihalesi 2007 yılı içerisinde yapılmış olup, mevsim çalışma koşullarının oluşması ile 2008 yılı içerisinde yapımına başlanacaktır.

2-Sağlık Ocağı Yapımı: Beldemizde daha önce yapılan bir adet sağlık evi’nde şu anda sadece bir tane hemşire ile hizmet vermektedir. Değişen dünyada toplumsal sorunların başında yer alan sağlık ile ilgili eksikliklerin giderilmesi amacıyla beldemizde bir adet sağlık ocağı yapılması hususundaki girişimlerimiz  ilgili Bakanlıkça destek görülmüş olup, tarafımıza yüklenen yer tahsisi  ve gerekli ön koşullar tamamlanmıştır. Şu anda ihale aşamasında olan Sağlık Ocağı Yapımı Projesinin 2008 yılı içerisinde inşaatına başlanacağı düşünülmektedir.

3- Yamaç Teraslanması ve Ağaçlandırma Çalışmaları: Bölgemizin mevcut  iklim şartları ve toprak yapısına bağlı olarak aşırı yağışlar neticesinde sık sık yaşanan sel felaketleri nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle 23.08.2007 tarihinde meydana gelen büyük sel felaketinde Karşıyaka Mahallemizin önemli bir kısmı sel suları altında kalmış, bütün dereler taşınarak büyük zararların oluşmasına neden olmuştur. Sel felaketi sonrasında hasar tespit-tahdit çalışmalarının yapılmasına müteakiben, özellikle sel felaketine sebep olan Karşıyaka Mahallesi’nin güneye bakan yamaçlarının ağaçlandırılması için, 588 hektarlık tarım arazisinin Çevre ve Orman Bakanlığına tahsisi yapılmış olup, 2008 yılı içinde ağaçlandırma ve teraslama çalışmalarının yapılması hedeflenmektedir.

YAPILAN SOSYAL YARDIMLAR:
5393 Sayılı Kanunun 14. maddesinde Belediyelerin görev sorumlulukları sıralanmıştır. Bu sorumluluklarımızın bilinci ile beldemizdeki mağdur insanlarımızın mağduriyetlerin en aza indirilmesi için 2007 yılında yapılan sosyal yardımlar şöyle:                              
                              
                                                                         YARDIM  MİKTARI    YARD.YAP.KİŞİ SAYISI

Üniversite öğrc. verilen öğrenim bursu miktarı         : 5.140,00                          16

Muhtaç ailelere yapılan nakdi yardım miktarı           :  500,00                            1SORUNLARIMIZ
Yukarıda değindiğimiz işleri yaparken başka hiç problemimiz yok mu? Elbette ki var. Belediyemizin en önemli sorunu kaynaktır. Belediyemize ait Döner Sermaye ile işletilen birlik veya müessese olmayışı ve bununla birlikte emlak vergisi, içme suyu, otobüs vb. gelirlerimizin asgari seviyede oluşu nedeniyle gelir ve gider dengesizliğini beraberinde getirmektedir. Şu anda eski dönemlerden ödenmeyen SSK, Emekli Sandığı, Maliye ve diğer kurumlara olan borcumuzu ödeyememenin sıkıntısı içindeyiz.

Değerli Meclis Üyeleri ;
Hep birlikte çalıştığımız bu kurum, sadece siyasi beklentilerle hareket edeceğimiz bir kurum olmadığı gibi, halkın geleceğini tehlikeye atma gibi bir lüksümüz de söz konusu olamaz. Belediyenin imkanlarını israf etmek bilinenin aksine nakdi kaynaklarını kullandırmaktan ziyade önceliği olmayan yanlış tercihlerle yapılan yatırımlar yoluyla olmaktadır.  Görevimiz sırasında özellikle buna çok dikkat ettik.

Biz bir yıl içinde yaptığımız yatırımları ve hizmetleri her hangi bir gayri menkul satış geliri ile değil; kendi öz kaynaklarımızla ve yapılan şartlı yardımlarla yaptık. Belediye bünyesinde yapılan yapısal değişikliklerle ortaya çıkan gelirler ve hazırladığımız projelerle bundan sonra yapacağımız yatırımların beldemizde gelecekte ihtiyaçlarını karşılayacağı görülecektir. İçinde bulunduğumuz 2008 yılında, Arakonak’ın temel sorunlarını çözme noktasında plan ve projelerimiz devreye girecektir. Bu konuda sizleri bu hizmetlerin yapılmasında ortak olmaya, katkı sağlamaya çağırırken hepinize saygılarımı sunuyorum."

www.girvas.com


Bu Haberi Paylaş
 
Google Reklamları

Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.