online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> Bingöl Haberleri >> Şimşek: Karamsarlığa gerek yok!
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
okkucuk.gif Köylerimiz
okkucuk.gif Yüzenada
okkucuk.gif Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
okkucuk.gif Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Dec 14, 2017ewisare Dec 14, 2017arehuzi Dec 14, 2017ufucuxu Dec 14, 2017odiburyxu Dec 14, 2017ywijum  Bugün: 6
Dün: 15
Bekleyen Üyeler :177
Toplam: 14412

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 74
Üye: 1
Toplam: 75

Kayıtlı Üyeler

İstatistikler
 Bugün   :12491
 Dün      :30692
 Toplam :49162472
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
ewisare: 14 dakika önce
arehuzi: 1 saat, 1 dakika önce
ufucuxu: 1 saat, 30 dakika önce
susier50: 2 saat, 41 dakika önce
odiburyxu: 6 saat, 2 dakika önce
ywijum: 6 saat, 20 dakika önce
ahyky: 7 saat, 23 dakika önce
ohugajuz: 9 saat, 25 dakika önce
ynovihu: 9 saat, 34 dakika önce
ebahegavu: 10 saat, 19 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64509

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 494]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 420]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 643]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 445]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 781]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1238]

· 7: By Elcewad
[Hit: 631]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 530]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 807]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 839]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2453]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2376]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1941]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1930]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1757]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1685]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1669]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1610]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1551]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1526]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
Şimşek: Karamsarlığa gerek yok!
Tarih: 13.05.2008 Saat: 14:17 Gönderen: mirzali

Bingöl Haberleri
Bingöl ziyaretinde ekonomik sorunlara ilişkin görüşlerini aktaran Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin önünün açık olduğu belirterek: “Karamsarlığa gerek yok” dedi. İşsizlik sorununa da değindi.


Bingöl ziyaretinde ekonomik sorunlara ilişkin görüşlerini aktaran Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin önünün açık olduğu belirterek: “Karamsarlığa gerek yok” dedi. İşsizlik sorununa da değinen Şimşek: “Bingöl, Şırnak, Hakkâri gibi yerlere daha radikal teşvikler vermemiz lazım. Şuanda o konuda çalışıyoruz”

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi konularında bilgi alış verişinde bulunmak üzere Bingöl Milletvekilleri Cevdet Yılmaz ve Yusuf Coşkun ile birlikte dün saat 11.00’da Bingöl’e geldi. Valilik, belediyeye ve parti il başkanlığına ziyarette bulunup brifing alan Bakan Şimşek, işadamları ile Ticaret ve Sanayi odası üyeleriyle de bir araya geldi. Toplantıda Türkiye’nin önünün açık olduğunu ifade eden Şimşek, ülke nüfus potansiyelini ülke lehine dönüştürmek gerektiğini vurguladı.
Şimşek: “Ankara’da oturarak sorunlar çözülmüyor!”
Bakan Şimşek, ilk olarak Bingöl Valiliğine ziyarette bulunarak, Vali Vekili Vedat Yılmaz’dan brifing aldı. Yılmaz’ın açıklamalarının ardından kısa bir konuşma yapan Bakan Şimşek, Bingöl milletvekillerinin uzun süre Bingöl ile ilgili gelişmelerde kendisini bilgilendirdiklerini söyleyerek, bu sebep üzerine Bingöl’e gelmeye karar verdiklerini ifade etti.
‘Ankara’da oturarak ülkenin tüm sorunlarını çözmek mümkün olmuyor’ diyen Bakan Şimşek: “Bazen yerine gidip, gerçek aktörlerle bu işi görmek lazım. Sıkıntıları, güzel gelişmeleri görmek açısından gezmek, görmek lazım. Uzun zamandır haftasonlarını böyle gezerek geçirmeyi planlıyordum. Ancak araya İMF görüşmeleri girince programlarda aksamalar oldu. İşte bu hafta sonu önce Elazığ, ardından da Bingöl’e geldim. Öncelikli olarak bu gezilerimi daha az gelişmiş illerden başlamak istedim. Tabi bu ziyaretlerde öğreneceğimiz çok şey var ve ilk olarak da valiliğimizdeyiz. İnşallah bu gezilerimizde Bingöl’ümüzün, ülkemizin sorunlarının çözümündeki çabalarımıza devam ederiz” dedi.
 Bakan Şimşek’in açıklamalarının ardından söz alan Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bakan Şimşek’in hem Dünya’yı, hem de Türkiye’yi iyi bildiğini belirterek, bu gezilerin çok önemli neticeleri doğuracağına inandığının altını çizdi.
İşsiz vatandaş, Bakan Şimşek’ten iş istedi
Valilik çıkışı ‘Annenin Emek Sergisi’ni gezen Bakan Şimşek’e yaklaşan bir vatandaş iş istedi. Muzaffer Berk isimli vatandaşın ‘İşsizim, açım. BU partiye oy verdim. Çocuklarım perişan. İş istiyorum” diyerek Bakan Şimşek’ten yardım talebinde bulundu. Bunun üzerine Muzaffer Berk isimli vatandaşı yanına alan Bakan Şimşek, ilgililere talimat vererek Berk’e yardımcı olunmasını istedi.
Yaşa: “ Yatırım için Bingöl’e öncelik verilsin”
AK Parti İl Başkanlığına yapılan ziyarette ise ilk olarak İl Başkanı Mehmet Yaşa,  ilin ekonomisi bakımından önem arz eden konulara değindi. Yaşa açıklamasında: “İşsizlik, Organize Sanayi Bölgesi, Ulaşım, Üniversite, Termal Isı, Doğal Gaz, Kayak Tesisleri, Orman, Tarım ve Hayvancılık konularında sıkıntılar var ve bunun için önceliğin Bingöl’e verilmesi gerekir” dedi.
Şimşek: “Daha radikal teşvikler vermemiz lazım”
AK parti İl Başkanlık binasındaki toplantıda milletvekilleri Yılmaz ve Coşkun’un kısa teşekkür konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Bakan Şimşek, istihdam sorununun Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğuna değinerek, nüfusun çok genç olduğunu ve çalışma çağındaki nüfusun hızla artığına dikkat çekti.
Şimşek: “Şuanda nüfusun 14 yaş oranı yüzde 26’nın altındadır. Yine nüfusun önemli bir kısmı 15–65 arası çalışma çağındadır. Şuanda çalışma çağında olan nüfus 56 milyondur. Devlet bu 56 milyonun sadece 3 milyonuna istihdam edebiliyor. Buna rağmen devlet çok hantal ve çok ağır bir yükün altındadır. O nedenle çözüm için çok farklı yaklaşımlar içerisine girmemiz lazım. Çok somut olarak şunu söyleyeyim; 2008 yılı içerisinde biz mevcut teşvik sistemini daha rasyonel bir hale getireceğiz. Bingöl’e verilen teşvikle, Elazığ’a verilen teşvik aynıdır, Düzce’ye verilen teşvikle, Afyon’a verilen teşvikte aynıdır. Sınır bölgelerinden uzaklaştıkça teşvik sistemi daha caziptir. Elazığ’da 2005 yılından organize sanayi bölgesinde 84 fabrika kurulma aşamasında ve neredeyse 4. organize sanayi bölgesi kurulma potansiyeline ulaşmış. Dolayısıyla yeni dönemde, çok radikal bir yaklaşım içerisine girmemiz lazım. Eğer bölgesel teşvik sistemi olacaksa, bunun kademeli olması lazım. Bingöl, Şırnak, Hakkâri gibi yerlere bizim daha radikal teşvikler vermemiz lazım. Şuanda o konuda çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Şimşek: “İşsizlik kalifiyeli eleman yokluğundan kaynaklanıyor”
İşsizliğin, kalifiyeli eleman yokluğundan kaynaklandığına vurgu yapan Bakan Şimşek, bu nedenle eğitime büyük önem verdiklerini söyledi.
Şimşek, şöyle devam etti. “Her işi yaparım diyenler, genelde hiçbir işi yapamayan insanlarımızdır. Zamanında mesleki eğitim konularında devlet olarak gereken adımları atmamışız. Son birkaç yıldır çok önemli bir çaba var, bakın burada bir üniversite kuruluyor. Bu üniversite gerek ekonomi, gerekse sosyal faaliyetler bakımından çok önemli bir projedir. Bu önümüzdeki Mayıs ayında yapacağımız düzenlemelerle üniversitesi olmayan hiçbir il kalmayacak. Tüm bu konuların başında insanlara balık tutmayı öğretmemiz için her türlü imkanı sunmamız lazım. Bu sorunlar bu şekilde çözülür. Eğitimde son dönemlerde çok önemli atılımlar yapıldı. Bakın, devlete aldığımız her 2 elemandan birini öğretmen olarak almışız. Yani biz işin köküne iniyoruz. Bir yandan gazetelerde boy boy milyonlarca iş ilanı var, buna rağmen kimse gidip müracaata bulunmuyor ve biz işsiziz diyorlar. Burada problem kalifiyeli eleman açığından kaynaklanıyor” dedi.
Havaalanı ve OSB’nin bitirilmesi lazım!
Bingöl’ün en büyük problemlerinden biri olan havaalanı ve Organize sanayi bölgesi sorunlarına değinen Bakan Şimşek, ilginç sözler sarf etti. Bu sorunları ‘ufak tefek projeler’ ifadeleriyle nitelendiren Bakan Şimşek: “ Bildiğim kadarıyla Bingöl Havaalanı Özel İdare bünyesindeymiş. Daha önce bir firma tarafından çalışmalar yürütülmüş ve kaynak sıkıntısından dolayı da yarım bırakılmış. Organize Sanayi Bölgesi de zaten 2002 yılından beri devam eden bir projedir. O projenin bitmesi lazım. Benim bildiğim kadarıyla yüzde 98’i bitmiş durumda, çok az bir kısmı kalmış, anladığım kadarıyla miktar da son derece az. Dönüşümüzde milletvekilli arkadaşlarımızla birlikte ilgili Bakanlık nezrinde girişimlerde bulunacağız. Böyle ufak tefek projeleri biran önce bitirmemiz lazım diye düşünüyorum” değerlendirmesi yaptı.
Ketenalp’ten Bakan Şimşek’e Bingöl Balı
AK Parti’deki toplantının ardından Bakan Şimşek, Bingöl Belediyesine ziyarette bulundu. Ziyarette Belediye Başkanı Hacı Ketenalp, çalışmalar ve projeler hakkında Bakan Şimşek’e brifing verdi. Yapılan konuşmaların ardından Başkan Ketenalp, Bakan Şimşek’e Bingöl’e gelişinden dolayı Plaket ve Bingöl Balını takdim etti. 
Seçkin: “Bingöl’ün Kangren haline gelen sorunları çözüm bekliyor”
Bakanı Şimşek, Bingöl’deki incelemelerinin son durağı olan Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)’da düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Burhan Seçkin, Bingöl’ün çözüm bekleyen sorunları hakkında açıklamalarda bulundu. Seçkin açıklamasında şu konulara değindi: “ Tarım ve Hayvancılık, Turizm yatırımları, Avnik Demir yatırımı, Karlıova İlçesi Derinçay köyü kömür madeni, Gülbahar Sulama Barajı, Havaalanı, Karayolu, Teşvik yasası, vergi muafiyeti, Kapatılan Müdürlükler, Sicil affı, ulaştırma birimi, Danışmanlık birimleri ve TOKİ konutlarının ödemelerinin ve güçlendirme kredileri ile ilgili konularda acilen destek gerekir. Bu bahsettiğim konular, Bingöl için çok önemli yatırım konularıdır”
“Türkiye’nin önü açık, karamsarlığa gerek yok”
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin’in açıklamalarının konuşan Bakan Şimşek, son dönemlerde ülke ekonomisiyle ilgili insanlarda bir karamsarlık yayıldığına değinerek, herkesin rahat olması gerektiğini belirti. Bakan Şimşek: “ Son dönemlerde bir karamsarlık yayıldı. Dünyada sıkıntılar, Türkiye’de şu bu beklentiler. Ama Türkiye’nin önü açık, Türkiye’nin nüfusu dinamiklere son derece elverişli ve bizim bu nüfus dinamiklerini, nüfus potansiyelini ülke lehine dönüştürmemiz lazım. Bunun da yolu açık. İnsanlarımızın niteliğini, yani kalifiyeli elamanları artırmamız lazım. Bu işin başında da eğitim geliyor. Eğitimde de Türkiye son yıllarda gerçekten çok önemli adımlar attı. Biz şuanda Avrupa’nın en önemli ülkelerinden bir tanesiyiz bunun altını çizerek söylüyorum ve Dünya Bankası İMF tahminlerine göre, 15’nci en büyük Dünya ekonomisi. Evet, bu bölge belki biraz daha fakir, bu bölge daha az gelişmiş, bununda sebepleri vardır. 1993–2002 yılları arasında Türkiye çok kötü dönemlerde geçmiş, muazzam borç biriktirmişler ve biz son kaç yıldır bunu düzeltmeye, tekrar sistemi ayakları üzerine oturtmaya çalışıyoruz. Biz geldiğimizde gelirlerimizin büyük bir kısmı faize gidiyordu. Bu gelirler KÖYDES’e, BELDES’e, Okula, Üniversiteye öyle bir imkân yoktu. Bunu şimdi neredeyse 3’te 1’ine kadar indirdik ve kamu borçlarını da azatlık” dedi. 
“Yabancı sermaye ilgisi artı”
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, “Orta vadeli mali çerçeve Türkiye'nin kararlılığını gösterdi. Bunu açıklamamızın ardından Türkiye'ye yabancı sermaye ilgisi daha da arttı.  Dünyada Türkiye gibi böylesine uzun vadeli bir ekonomik program hazırlayarak ekonomik konularda taahhütlerde bulunan bir başka ülke yok” diyerek, bu nedenle bu programın uluslararası piyasalarda çok olumlu yankı bulduğunu söyledi.
Bakan Şimşek, bu programın açıklanması ardından Türkiye'nin ekonomik görünümünün daha da güçlendiğini ve daha öngörülebilir hale geldiğini anlattı.
Programın ana hedeflerinden biri olan düşük tek haneli enflasyonu indirme konusunda kararlı olduklarının altını çizen Şimşek, enflasyonun dünyada Türkiye'den çok daha hızlı yükseldiğini, Türkiye'deki enflasyon hızındaki artışın ise şu anda dünya genelinde en yavaş konumda bulunduğu kaydetti.
“Merkez Bankası faiz dışı fazlayı biliyordu”
Devlet Bakanı Şimşek, basında Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın “faiz dışı fazladaki indiriminden haberi olmadı” şeklinde çıkan haberlerin doğru olmadığını belirterek, “Hâlbuki Merkez Bankası faiz dışı fazla ve diğer tüm revizeleri biliyordu” dedi
Bakan Şimşek, şöyle devam etti:“Niyet mektubunun altında hem benim hem de Merkez Bankası Başkanının imzaları bulunuyor. Türkiye'de Merkez Bankası ve diğer tüm ekonomik kurumlar birlikte hareket eder. Ekonomide tam bir koordinasyon vardır.”


BİNGÖL KENT HABER&BİNGOLONLİNE

Bu Haberi Paylaş
 
Google Reklamları

Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

İlgili Konular

Bingöl Haberleri

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.