online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Brusella, Emekleri Boşa Çıkardı


Brusella, Emekleri Boşa Çıkardı
Tarih: 19.01.2010 Saat: 20:07
Konu: Köy Haberleri


‘Sosyal Riski Azaltma Projesi’ kapsamında kurulan Arakonak Tarımsal Kalkınma Kooperatifince hazırlanan proje sonucu, hak sahiplerine verilen 120 simental ırk ineklerin bazılarında ve buzağılarda Brusella hastalığı çıktığı iddia edildi.

Arakonak Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kırsal Alanda Destek Projesi kapsamında canlı hayvan alım sonucu teslim alınan hayvanlarda çıkan Brusella hastalığı, yıllardır verilen emekleri boşa çıkardı. Gebe olan simental cins besi hayvanlardaki 6.aydan itibaren nükseden rahatsızlıklarla ilgili veteriner raporu brusella tanısını doğruladı.
Elazığ ve İstanbul’dan gelen patoloji sonuçları ile iki yıllık emeklerinin heba olduğunu öğrenen hak sahipleri, mağdur olmamak için sığır alımları ile ilgili sözleşme hükümlerinin uygulanmasını istiyorlar.

“492 Bin TL’lik proje heba olmak üzere”

Kooperatif Başkanı Mehmet Emin Dinlemez, Sigorta şirketleri bu hastalığı şartnameye almadığını ancak 7. maddesinde kooperatiflere teslim edilecek hayvanların sağlıklı olması hükmünün yer aldığını belirterek eğer gerekli girişimlerde bulunulmaz ve vatandaşın mağduriyeti giderilmezse bundan dolayı devletin ve vatandaşın kaybı 100 bin TL’yi geçecek.

“492 Bin TL’lik proje heba olmak üzere” diyen Dinlemez sözlerine şöyle devam etti: “Damızlık gebe düvelerin teslim edilmesi esastı. Gebe düveler şimdi gebelikleri gerçekleşmeden ölü doğuruyor. Aileler bu buzağıları büyütüp paraları iade etmeyi planlıyordu. Şimdi ise emekler bir yana, geri ödeme sıkıntıları ile karşı karşıyayız.”

SOLHAN HABER


Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1663