online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Sağlık Ocağı, Odunluk Oldu


Sağlık Ocağı, Odunluk Oldu
Tarih: 23.01.2010 Saat: 00:56
Konu: Köy Haberleri


1966 yılında sağlık hizmetine başlayan Sağlık Ocağı, 1993’ten sonra kullanılmayınca köylüler tarafından odunluk olarak kullanılıyor.

Sağlık hizmetlerine başladıktan sonra 27 yıl açık kalan ve 2 Temmuz 1993 yılından sonra personel atanmadığı için boş kalan Murat Köyü Sağlık Ocağı, harabeye döndü.
1966 yılında hizmete açılıp 1993 yılına kadar sağlık hizmeti verilen Sağlık Ocağı, çürümeye terk edildi. Bazı köylüler tarafından odunluk olarak kullanılan sağlık ocağı binası, aynı zamanda hayvanların da barınağı haline geldi.

Sağlık Hizmeti, Milli Eğitim Lojmanı’nda veriliyor

1993 yılında sağlık hizmetine ara verilen Sağlık Ocağının 24 Kasım 2007 yılında Ebe atanması sonucu tekrar hizmete başladığını söyleyen Murat Köyü sakinleri, “Köyümüzdeki Sağlık Ocağında 14 yıl kullanılmadığı için fiziki olarak birçok hasar oluştu. Sağlık hizmetlerinin yeniden devam etmesi için bir ebe atandı ancak yer olmadığı için ebe Murat Köyü İlköğretim Okulu’na ait personel lojmanında sağlık hizmetlerini sürdürüyor. Tahsis edilen lojman bir oda ve bir de salondan oluşmaktadır. Aynı zamanda bu lojmanda iki öğretmen de kalıyor. Ebe, bu odalardan birini kalacak yer olarak kullandığı gibi kaldığı odada aynı zamanda sağlık hizmetlerini de yürütüyor. Bu, hiç kimse tarafından onaylanacak bir durum değildir. Tek odada hem kendi yaşamını sürdürmek, hem de sağlık hizmetini vermek doğru değildir” ifadelerini kullandılar.

Yapacağız diyorlar ama…

Sağlık Ocağının onarılıp tekrar hizmete girmesi gerektiğini söyleyen köy sakinleri, “Sağlık Ocağının yeniden onarılıp hizmete sunulması için birçok sefer yetkililer ile görüştük. Her görüştüğümüzde, binanın onarılacağını ve artık sağlık hizmetlerinin geniş bir alanda standartlara uygun olarak verileceğini taahhüt ediyorlar. Yıllardır aynı sözler tekrarlanıyor. Bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmadı. Taahhütlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Sağlık Ocağının yapılması halinde sağlık hizmetleri daha sağlıklı bir ortamda yapılabileceği gibi öğretmenlerimizin de daha geniş bir ortamda istirahat etmeleri sağlanmış olacaktır. Sağlık ocağının onarılması için çalışmalara başlanması ve sağlık hizmetinin yerinde verilmesini istiyoruz” diye konuştular.
 
SOLHAN HABER
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1673