online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Solhan'da Korkutan Çığ Felaketi


Solhan'da Korkutan Çığ Felaketi
Tarih: 29.01.2010 Saat: 01:45
Konu: Köy Haberleri


Solhan'ın Gençtavus köyünde, yoğun kar yağışı sonucunda meydana gelen çığ felaketi sonucunda bir vatandaş ve oğlu çığ altında kaldı.

Edinilen bilgiye göre Solhan'ın Gençtavus (Mezre Gor) köyüne bağlı Alaca (Helız) mezrasında yaşayan Recep Orman (60) ve oğlu Nurullah Orman (14), dağın yamacında topladıkları meşe dallarını (velg) taşımak üzere yürürken, bir anda düşen çığın altında kaldılar. Çığın düştüğü bölgenin yakınında bulunan Hasan Orman (Recep Orman'ın oğlu) çığın düştüğünü farkedince çevre köylerdeki vatandaşlardan cep telefonuyla yardım istedi.

Hasan Orman ve çevre köylerden bölgeye ulaşan iki kişinin yaklaşık 3 saat süren arama çalışmaları sonucunda baba ve oğula ulaşıldığı bildirildi. Donma tehlikesi geçiren baba ve oğulun sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Öte yandan, köylüler tarafından ilçe kaymakamlığına haber verilmesi sonucu Bingöl Valiliği ve İlçe Kaymakamlığı çığ altında kalan vatandaşın kurtarılması için çalışma başlattı.
Bölgede yoğun kar olduğu gerekçesiyle karadan ulaşım sağlanamadığından Bingöl Vali Vekili Barış Demirtaş AKUT’tan yardım istenmesi üzerine AKUT hazırlığa başladı. Tugay Komutanlığı’ndan kaldırılacak helikopterle köye gidilmesi beklenirken köyden ‘vatandaşın sağ kurtarıldığı’ bilgisi üzerine ekiplerin bölgeye gitmediği bildirildi.

Yoğun kar yağışının yaşandığı bölgede, arazi son derece engebeli olduğu için sık sık çığ düştüğü ve günümüze kadar çok sayıda vatandaşın çığ altında kalarak hayatını kaybettiği öğrenildi.

Solhan.Net

___________________________

Ağır şartlar altında mezrada yaşamını sürdüren dayım Recep Orman ve ailesine, yaşadıkları bu doğal felaket nedeniyle büyük geçmiş olsun. Olay duyulur duyulmaz yardım için seferber olan herkese teşekkür ederiz.

Murat BayarBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1688