online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Varış: Aynı Hak Bize de Tanınsın


Varış: Aynı Hak Bize de Tanınsın
Tarih: 21.03.2010 Saat: 23:41
Konu: Köy Haberleri


Köylerinde birçok ahıra köy şebeke suyundan su alındığını; ancak kendisi ile birlikte iki kişinin ahıra çekilen su hattının men edildiğini söyleyen Varış, kendilerine de diğer köylülere tanınan hakkın tanınmasını istedi.

Dilektepe Köyü sakinlerinden Abdullah Varış, Dilektepe Köyü’nde birkaç hane dışında tüm köy sakinlerinin ahırı olduğunu ve köyde bulunan tüm ahırlara köy şebeke suyundan su alındığını ancak köy muhtarı tarafından iki kişinin su aldığı ve bu suyun köyün ortak malı olmasından dolayı suyun kesilmesi yönünde ilçe kaymakamlığına şikayette bulunduğunu söyledi.

Köylülere eşit şekilde hak verilsin

Varış, Dilektepe Köyü’nde 70 hane mevcuttur. Bu hanelerden birkaçı dışında her haneye ait ahırlar vardır. Bulunan tüm ahırlar köy şebeke suyundan su almaktadırlar. Köy muhtarı bu kadar köy sakininin içinde sadece iki kişiyi şikayet edip bu sudan men edilmesini istemiştir. Köyde sadece iki kişinin şikayet edilmesi düşündürücüdür. Yapılan şikayetten sonra sadece iki ahırın değil köyde bulunan tüm ahırların şebeke suyundan faydalandığını belirten bir dilekçe ile ilçe kaymakamlığından durumun incelenmesini istedim. Bu isteğimi belirttiğim dilekçeyi men kararı verilmende önce verdim. Köyde başka ahırlara su verildiğinden dolayı bizim de onlara tanınan hakkın verilmesi gerektiğini düşünürken çıkan karar şikayet edilen iki ahır sahibinin aleyhinde oldu. Biz, diğer ahırlara da su verilmemesinin taraftarı değiliz. Yalnız köyün ortak malı olan bir suyun herkes tarafında bir alanda kullanılabiliyorsa bizim de kullanmamızın sağlanmasını istiyoruz. Sudan men edilen ahırımızda aynı zamanda kullandığımız bir oda da bulunmaktadır. Bu odamız için FEDAŞ’tan elektrik abonesi yaparak elektrik de almış durumdayız. Hayvanlara su verilmesinin yanında hayvan tımarına giden kişinin temizlik ve diğer işler için suya da ihtiyaç vardır.” şeklinde konuştu.

Köylüler şikâyetçi olmazsa men kararı kalkabilir

Konu ile ilgili görüştüğümüz ilçe kaymakamı Yaşar Aksanyar, Dilektepe Köyü muhtarı tarafından köyün şebeke suyunun iki aile tarafından ahırda kullanıldığı ve herkesin hakkı olan bir suyun bu alanda kullanılmasından şikayetçi oldukları belirten şikayet dilekçesi ile durumu bildirdiler. Kaymakamlık olarak yaptığımız incelemede söz konusu iki ahıra da köy şebeke suyundan su alındığı tespit edildiği için 3091 sayılı kanun gereği men kararı verildi. Köy sakinlerinin %50’si gelip tüm köylülerin aynı durumda su aldığını belirtip şikâyetin söz konusu olmadığını bildirmeleri halinde diğer vatandaşlar da kullanıyorsa şikâyetçi olunmadığı belirtildiği için men kararı köylülerin ortak kararına binaen kaldırılabilir” ifadelerini kullandı.

SOLHAN HABER
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1796