online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Teknolojik Çağda Ortaçağı Yaşıyorlar


Teknolojik Çağda Ortaçağı Yaşıyorlar
Tarih: 26.03.2010 Saat: 23:36
Konu: Köy Haberleri


Köylerine bugüne kadar herhangi bir hizmet gitmediğini söyleyen Yazgan, “Teknoloji çağında olup ortaçağı yaşayan insanlar var” diyerek köylülerinin durumunun içler acısı olduğunu ifade etti.

İlkbaharın gelişi ile iş sezonun başladığını, bunun da başkalarının sahip oldukları imkanlardan mahrum olanların yetkililerin sorumluluklarını hatırlamaları için bir vesile olduğunu dile getiren Abdullah Yazgan, sahip olunan imkanların tüm vatandaşların yararlanmasının sağlanmasını talep etti.

Yazgan, “Yaklaşık 35 bin nüfusa sahip bir ilçenin uzak bir köyü olan Doğuyeli (Tutel) Köyü’nün birçok hizmetten faydalanamadığını artık bilmeyen kalmamış ancak buna rağmen hizmet konusunda yetkililerin bir çalışma yapmadığını görüyoruz. Hiç kimsenin bu çağda teknolojinin nimetlerden faydalanmayan bir köyün varlığını kabul edebileceğini düşünemiyorum. Doğuyeli (Tutel) Köyü, henüz orta çağda kullanılan gaz lambalarıyla aydınlanıyor. Bu çağda elektronik tüm cihazlardan mahrum yaşamak zorunda bırakılmış bir köy halkının varlığının unutulmamasını istiyoruz. Köylümüz sadece bu mahrumiyeti yaşamayor” ifadelerini kullandı.

Köyümüz iskâna tabii değil

Yazgan; “Doğuyeli (tutel) Köyü’nün mahrum bırakıldığı birkaç hizmeti şöyle sıralayabilirim;
1964 yılında köy sakinlerince köye camii yapılmış olup bu camiye imam ataması yapılmadığından halen kapısına kilit vurulmuş durumdadır. Temel hakları olan dinlerini öğrenme vazifesinden mahrum tutulmuşlardır. Mahşer günü bu köylülerin hakları elbette müftülükten sorulur. Köy evleri toprak dam olup depreme karşı son derece korunaksız durumda ve insan hayatı için büyük risk taşımaktadır. İçme suyu olarak yıllardır hiç bir etüt yapılmamış kuyular kullanılmakta ve adeta hastalıklara davetiye çıkarılmaktadır.

Zamanın yetkilileri tarafından neye hizmet ettiği belli olmayan bir şekilde 65-70 derecelik iniş ve tırmanışlardan sonra köyün alt kısmındaki dereye inen yol, her nedense daha elverişli arazi yapısına sahip olan köy merkezine direkt olarak gitmemektedir. Zaten bu yol da ancak yılın 5-6 ayı hizmet vermektedir. Geride kalan aylarda yaşamını sürdürebilen köylülerin vasıta kullanma şansları bulunmamaktadır. Batı illerinde insanlar köylerine tren veya tranvay ile gidebilirken bizim köylülerimiz yılın 5-6 ayı tabanvay kullanmak zorundalar. Ayrıca ormanlık alanın bol olduğu bir köy olmasına rağmen maalesef denetim yoksunluğundan zamanla ormanların da talan edilmesiyle çığ olayları artmış olup hemen hemen her ailede bir vatandaşımız hayatını bu yolla kaybetmiş ve önlem alınmaması durumda bu durum devam da edecektir.  En büyük hata ve sorumluluk biz Doğuyelililerindir. Lütfen birey olarak üzerimize düşen vazifelerimizi de yerine getirelim. Gerekli kurumları uyaralım. Düşünebiliyor musunuz köyümüz şuan imar ve iskâna bile tabii değil, ne acı durum değil mi?” şeklinde konuştu.

SOLHAN HABER
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1815