online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Arakonak’ta Konut Bilmecesi


Arakonak’ta Konut Bilmecesi
Tarih: 20.05.2010 Saat: 23:50
Konu: Köy Haberleri


Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Arakonak Beldesinde yaşanan sel felaketi nedeniyle evleri hasar gören ve tehlikede bulunan hak sahipleri için 39 adet konutun yapımına karar verilirken, konutların kimin yapacağına karar verilemeyince 2 defa çıkarılan ödenek de geri gönderildi.

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Arakonak Beldesinde 2007 Yılı Ağustos ayında yaşanan sel felaketi nedeniyle hasar gören ve dere yatağında olduğu için tehlike arz eden 39 adet konutun başka bir yere nakledilmesi için başlatılan çalışmalar kısa sürede sonuçlandı. Hak sahipleri için yapımına karar verilen 39 adet konutun bugüne kadar neden yapılmadığı merak edilirken, Kent Haber Gazetesi ekibince yapılan araştırma sonucunda önemli bilgilere ulaşıldı.

Halk arasında ve bazı ilgili kurumlarda konutlara yer tespiti yapılamadığı için konutların yapılmadığı açıklanırken, konuyla yakından ilgilenen bazı kurum yetkilileri ile Belde sakinleri ise, konutların taşeronlar arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle yapılmadığı ileri sürüldü.

Özelikle siyasilerin yakın çevresindeki bazı kişilerin konutların yapım işini almak istediği, buna karşılık olarak da hak sahiplerinden biri de 20’ye yakın kişinin vekâletini aldığı ve bu nedenle bir anlaşmazlık yaşandığı ortaya çıktı. 3 yıl boyunca bazı siyasilerin yakın çevresinde olan taşeronların konut yapım işini almak istemeleri nedeniyle hak sahipleri mağdur edildi. Taşeron, ilgili kurum ve hak sahipleri arasında konut yapım işi tartışılırken, Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğünce yapımına karar verilen 39 adet konut için gönderilen ödeneğin de geri gittiği tespit edildi. Ancak son günlerde 39 adet konut için yeniden bir ödeneğin geldiği ve bu defa konut yapımına başlanmaması halinde ise konut hak sahipliğinin sona erebileceği öğrenildi.

Başkan Çalışan, hak sahiplerine baskı uyguladı mı?

Ortaya atılan bir başka iddia ise, bazı siyasiler tarafından konutların yapım işinin yakınlarına verilmesi yönünde Arakonak Belediye Başkanı Nazmi Çalışan’a ‘Hak sahiplerini ikna et’ talimatı üzerine, Başkan Çalışan’da hak sahipleriyle toplantı yapıp vekâletlerin ismi verilen taşerona verilmesi yönünde baskı uyguladığı ileri sürüldü.

Ortaya atılan bu iddialara cevap veren Arakonak Belediye Başkanı Nazmi Çalışan, böyle bir iddianın kesinlikle doğru olmadığını ve hiçbir hak sahibine işin kime verilmesi gerektiği yönünde de bir baskısı olmadığını belirti.
Çalışan: “Ben Arakonak Beldesinde 2 dönemdir Belediye başkanlığını yapıyorum. Birçok kişi benim nasıl bir kişiliğe sahip olduğumu da biliyor. Beldemizde 2007 yılında bir sel felaketi oldu ve bu olayda birçok kişinin evi hasar gördü, bazılarının da evi tehlike arz ediyordu. Bunun için Beldemize gelen ekiplerce hasar tespit çalışması yapıldı ve hak sahipleri tespiti yapıldı. 2008 yılında hak sahipliği tespiti yapılırken, bir takım anlaşmazlıklar oldu. En sonunda 39 kişi için hak sahipliliğine karar verildi. Burada yer tespiti için bir sorun yok. Sadece hak sahipleri arasında bir anlaşmazlık olduğu için konut yapımı gecikti. Kimse kimsenin peşinde gitmiyor. Hak sahiplerinin ilgisizliği söz konusudur. Ben konutların yapılması için Belediyede hak sahipleriyle bir toplantı yaptım. Ancak hiçbir hak sahibine işi şu şâhısa verin diye bir baskı uygulamadım ve bir isteğim de olmadı. Benim istediğim bir tek şey var, o da konutların biran evvel yapılması ve hak sahiplerinin evine kavuşmasıdır” şeklinde iddialara cevap verdi.

Karagöz: “Kim yapacaksa yapsın, konutlar biran önce teslim edilsin”

Arakonak Beldesi Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mahmut Karagöz ise, hak sahiplerinin 3 yıldan beri konut beklediklerini ifade ederek, konutların neden yapılmadığını merak ettiklerini söyledi.
Karagöz: “Burada mağdur olan ve konutlarının yapımını bekleyen 39 hak sahibi var. Bu konutların yapımına karar verildi. Ancak bugüne kadar konutların neden yapılmadığını anlamış değilim. Bazıları yer tespiti diyor, bazıları taşeronların anlaşmazlığı diyor. Bunlarla ilgilenmiyoruz. Burada devletin resmi kurumları var ve bu kurumların da verilen talimatlara uymasını istiyoruz. Hiç kimsenin bu insanları mağdur etmesine hakkı yoktur. Şuana kadar konutlar için 2 defa ödenek gelmiş ve konutların yapımına başlanmadığı için de ödenekler geri gitmiş” dedi.

Bingöl Medya- Bingöl Kent Haber
______________________________

İlgili Haber: Arakonak'ta Yine Aynı DramBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1926