online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Karanlık Çağı Yaşayan Tek Köy


Karanlık Çağı Yaşayan Tek Köy
Tarih: 10.06.2010 Saat: 00:56
Konu: Köy Haberleri


Birçok hizmetten yoksun Doğuyeli (Tütel) Köyü sakinleri devlete karşı vatandaşlık görevini yapıyor ancak hizmete gelince iskâna tabi gerekçesi ile hizmet edilmiyor.

Karanlık çağı yaşayan tek köy…
İlçede merkezi ve tüm mezralarıyla elektrik bulunmayan tek köy olan Doğuyeli’nin mağduriyetini kamuoyuna duyurmak için defalarca dile getirdiklerini ifade eden köylüler, Mağduriyetlerinin gerekçesi olarak köyün iskana tabi olmasının ise ne kadar büyük bir garabet olduğunu şu sözlerle açıklıyorlar: “Köye elektrik getirilmesi talebimiz köyün iskana tabi olduğu gerekçesi ile sonuçsuz kalıyor. Yetkililerimiz elektriksiz köyümüz yok derken bizim köyü herhalde köyden saymıyorlar. Normalde köy olarak sayılmayan bir yerleşim yeri, seçim zamanında köy statüsündedir. Bu çelişkiyi açıklayabilecek yetkili var mıdır, merak ediyoruz. Köyümüzde 2009 yerel seçimlerinde sandık kurulup 120’yi aşkın seçmen oy kullandı. Bizler vatandaşlık hakkımız olan seçme ve seçilme hakkımızı kullanıyoruz. Askerlik görevimizi yapıyoruz. Buna karşı hizmet istiyoruz.”

“Suyu olmayan köy yoksa, Doğuyeli köy değildir”

Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun ‘tüm köylere su götürdüklerinin ve neredeyse susuz mezraların bile kalmadığı’ sözünü hatırlatan köy sakinleri, “Sayın valimiz söz arasında bizim köyü köy statüsünde görmediğini açıklıyor. Suyu olmayan köy yoksa, Doğuyeli köy değildir. Doğuyeli Köyü hariç ibaresi de kullanılsa tam anlamıyla söz yerini bulmuş olacak. Tüm köylere hizmet gidiyor da Doğuyeli’ne gitmemesi revamıdır. İskâna tabi gerekçesi ile köye hizmet edilmiyormuş, köyün yıkılması gerekiyormuş… Bu söylemler doğru ise, iskâna tabi olan köyde 720 kişi adına tapu vardır. Devletin iskân gerekçesi ile verildiği konut ise 70’dir. İskân gerekçesi ile köyün yıkılması gerektiği söyleniyor ancak köyün %10’una konut veriliyor da geriye kalan %90 için ne tür çözümler getirilmiş bunu düşünen kaç yetkili vardır?”

“Kışın kar eritip su içiyoruz”

“Bu köyde yaşamaktan başka çaresi olmayan bunca insan ne yapacağı konusunda yardımcı olan kimse yok; fakat hizmet gelmemesi için mazeret üretenlerin ise haddi hesabı yok” diyen köylüler sözlerine şöyle devam ettiler: “Yolu olan, çeşmesinden suyu akan, günün her anında elektrik ihtiyacını karşılayanların sadece bir akşam köyümüze misafir olmalarını istiyoruz. Bizim ömrümüzü geçirdiğimiz bir yerde onların sadece bir gününü geçirmelerini istiyoruz. Bu davetimize icabet edecek kaç kişi var? Tüm ihtiyaçlarını istedikleri gibi karşılayanlar bizim sıkıntımızı anlayamaz. Anlamak için düşünmek lazım, yaşamak lazım. Ne bizim halimizi düşünen var ne de yaşadıklarımızı yaşamak isteyen. Kışın çığdan dolayı derelerden aldığımız su tahrip oluyor. Daha sonra da çığ tehlikesi ile su sorunu çözemiyoruz.” İfadelerini kullandılar.

Köy sakinlerinden Cevdet Yıldız, “Geçen kış, çığ nedeniyle suyumuz kesildi. Çığ tehlikesi ile su sorununu çözemediğimiz için 15 gün kar eritip içme ve kullanma su ihtiyacımızı karşıladığımız gibi hayvanlarımıza da kar eritip su verdik. Su kaynaklarımız çoktur. Bunları bir depoda toplayıp köye getirmek gerekir. Ancak bu konuda da herhangi bir hizmet göremiyoruz.” şeklinde konuştu.

İhtiyaçlar insan gücü ile karşılanıyor

Köy merkezine 1986 yılında yol yapıldığını ve daha sonra bu konuda herhangi bir çalışmanın olmadığını söyleyen Doğuyeli sakinleri, son iki-üç yılda yol ile ilgili bazı çalışmaların olduğunu ve Canut Deresi üstünde bir köprünün yapıldığını, toprak kayması ve çok virajlı olan bir bölümünde Solhan Kaymakamlığınca yeni yol yapılacağını söyleyen köylüler şunları söylediler:
“Köy merkezine kadar yol yapılmış ancak bu yol, Kasım ayında kapanıyor, Mayıs veya Haziran aylarında açılıyor. Bu köye ilk kez 26 Mayıs günü köye minibüs geldi. Köyde birçok arazimiz engebeli olduğu için öküzler ile çift sürüyoruz. Bazı mevkiler de traktör ile sürülebiliyor. Yollar geç açıldığı için bu hizmetten de faydalanamıyoruz. Teknolojinin devri olarak bilinen bu çağda hala öküzler ile çift sürüyoruz. Mezralardaki vatandaşlarımız unu, şekeri, yağı sırtla taşıyıp tüm ihtiyacını karşılıyor. Köye dönmek için uğraşlar veriliyor ancak bu uğraşların sonucunda ev yapan köylülerimiz tüm malzemesini yük hayvanı varsa yük hayvan ile yük hayvanı olmayan da kendi taşıyor. Sarp kayalardan ve kilometrelerce yoldan malzeme taşıyan vatandaşlar vardır. Devletimizin bu sorunları bilmelerini ve gerekli desteği vermelerini istiyoruz. Kış aylarında gıda veya aydınlatma lambaları için, gaz alımı için saatlerce yol yürüyüp çığ tehlikesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Biz de bu ülkenin vatandaşları olarak diğer vatandaşların faydalandıkları haklardan faydalanmak istiyoruz.”

Eğitime önem veriyorlar ancak imkânlar yok…

Doğuyeli’nden bir çok kamu kuruluşunda görevlinin bulunduğunu hatırlatan köy sakinleri, köy halkı olarak eğitime çok önem verdiklerini ancak imkânlar kısıtlı olduğu için istedikleri anlamda eğitimlerini sürdüremediklerine dikkat çektiler.
Köy sakinleri, “köyümüzde hiçbir zaman ilkokul bile açılmadı. Okuyan tüm köylü yatılı okullarda eğitimini sürdürdü. Şimdi de çocuklarımız Yatılı okullarda eğitimlerini sürdürüyorlar. Köylerinde 10-15 öğrenci bulunan birçok köyde okullar açık olduğu halde bizim ilköğretimin ilk kademesi olan 1-5 sınıfları arasında 60-70 öğrencimiz yatılı okullarda okumaktadır. Bazı çocuklarımız da okul çağına geldiği halde imkânsızlıktan gönderemiyoruz. Yatılı okullarda okuyan çocuklarımız tatil günlerinde kimi zaman haberimiz olmadan köye gelmek için yola koyuluyorlar. Bazen köye direk gelebiliyorlar bazen de hava şartlarından dolayı köy yolu güzergâhındaki mezralardaki vatandaşların evlerinde konaklıyorlar. Bu sıkıntılardan dolayı bazı çocuklarımızı okula gönderemiyoruz. Kışın gelip yolda kalmalarından korkuyoruz. En azından ilköğretimin ilk kademesi olan 1-5 sınıfları eğitimi de köyde verilebilir. Yetkililerimizden bu konuyu gündemlerine almalarını istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

“Dini eğitimden yoksunuz”

Doğuyeli Köyü’nde 1975 yılında cami yapıldığını söyleyen köyün eski muhtarlarından Aziz Yıldız, köyde cami yapıldığında imam-hatip verildiğini ve 1990’lı yıllarda terör nedeniyle köylerin boşaldığını ve daha sonra herhangi din görevlisinin gelmediğini söylerken, sonraki yıllarda imam kadrosunun da köyden alındığını aktardı.
Köy sakinleri, yıllardır köyde imam olmadığı için birçok dini bilgi konusunda da yetersizliğin oluştuğuna dikkat çekerek şöyle konuştular: “Yıllardır köyde cami olmasına rağmen imam-hatip verilmedi. Köyde dini bilgisi olan vatandaşlar çocuklarına din konusunda bilgi verip Kur’an-ı Kerim okumalarını sağlıyorlar ama bu imkanı olmayanlar ise ne kendisi ne de çocukları dini bilgi konusunda yeterli değiller. Sadece 120’yi aşkın seçmeni bile göz önünde bulundurduğumuzda kaç kişinin bu alanda mağdur olduğunu düşünmek için yeterli olacaktır. Yetkililerimizin bu kadar insanın sesine kulak vermelerini istiyoruz.”

SOLHAN HABER
________________________

İlgili Haberler:
Aksanyar’dan Doğuyeli’ne Müjde
Teknolojik Çağda Ortaçağı Yaşıyorlar
Aksanyar, Tütel Köyüne Konuk OlduBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1969