online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Afet Konutları Bilmecesine Çözüm


Afet Konutları Bilmecesine Çözüm
Tarih: 08.07.2010 Saat: 00:26
Konu: Köy Haberleri


Arakonak’da 2007 yılında yaşanan sel felaketi nedeniyle evleri hasar gören ve tehlikede bulunan Arakonaklılar için 39 adet konut yapımına karar verildiğini hatırlatan Başkan Çalışan, konut yapımı için yer belirlediğini açıkladı.

Arakonak Beldesi’nde 2007 Yılı Ağustos ayında yaşanan sel felaketi nedeniyle hasar gören ve dere yatağında olduğu için tehlike arz eden 39 adet konutun başka bir yere nakledilmesi için başlatılan çalışmalar kısa sürede sonuçlandı. Hak sahipleri için yapımına karar verilen 39 adet konutun bugüne kadar neden yapılmadığı merak edilirken, Arakonak Belediye Başkanı Nazmi Çalışan konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:
“2007 Yılı Ağustos ayında yaşanan sel felaketi nedeniyle hasar gören ve dere yatağında olduğu için tehlike arz eden 39 adet konutun başka bir yere nakledilmesi için başlatılan çalışmalar kısa sürede sonuçlandı. Konut yapımı için belediye olarak imar çalışmalarını yaptığımız Kültür Mahallesi ile Kıban bölgesi arasında bulunan bölgede yapılmasını istiyoruz. Konut için hak kazanan vatandaşlarımızın konutlarını bu alanda yapmayı düşünüyoruz. Konut yapımı için bu alanı Afet İşleri Bingöl İl Müdürlüğü’ne bu hafta yazı yazıp yer için jeolojik olarak yapılacak incelemeler sonucunda uygun görülen yerde konutların yapılması için yer tahsisi yapacağız.”

“Spor alanında çalışmalar devam ediyor”

Kıban bölgesinde yapılan düğün salonu ve futbol sahasından sonra aynı bölgede şimdi de voleybol sahası için çalışmalar başladı.
Arakonak Belediyesi’nin hazırlayıp Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne sunduğu proje neticelendi. Proje kapsamında Kıban mevkiine voleybol sahası yapımına başlanacağını söyleyen Başkan Çalışan, “Arakonak Beldesi, imar çalışmalarımızı da Kültür Mahallesi’nden Kıban bölgesine doğru D-300 karayoluna kadar olan mevkide yaptık. Yerleşim de bu alana doğru kaydığı gibi afet konutlarını da bu alanda yapmayı düşünüyoruz. Bundan dolayı sosyal ve sporsal tesislerimizi de bu alanda yapıp belde halkımıza vereceğimiz hizmet ağımızı genişletiyoruz. Daha önce yapılan düğün salonu yanı sıra soyunma odası ve duş kabinlerinin de bulunduğu futbol sahasının yanında bir de voleybol sahası yapmak için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne sunduğumuz proje kabul oldu. Kısa süre içinde bu alanda bir de voleybol sahası yapımına başlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Yol ve mezarlık çalışmaları devam ediyor”

Yol genişletme ve ihate duvarları çalışmalarına başladıklarını söyleyen Çalışan, “Kültür Mahallesi ile Merkez Mahallesi arasında geçip Hırtık’a giden yolda çalışmalara başladık. Yol genişletme çalışmaları yanı sıra bir de yol kenarında ikamet eden belde sakinlerinin bahçe duvarlarını da yapıyoruz. Aynı zamanda mezarlık alanlarda da çalışmalar yaptık. Yedi adet mezarlığa fidan dikip yeşillenmesini sağlarken büyük mezarlığın çevre duvarını, diğer mezarlıkların ise duvarlarda yıkılan yerleri onardık. Mezar taşları için Kıban bölgesinde iş makinesi ile çıkardığımız taşları getirip birçok yerin aksine biz yapay değil doğal taşlar ile mezarlarımızı yapıyoruz. D-300 karayolundan Beldeye gelen yolda refuj çalışmaları yapıp fidan dikimi ile çevreye güzel görüntü sağladık.” Şeklinde konuştu.

“Elektrik için girişimlerde bulunduk”

Arakonak Beldesi’nde Gömbirler mevkiinde elektrik olmadığı için FEDAŞ ile yaptıkları çalışmalar neticesinde bölgeye elektrik verileceğini söyleyen Başkan Çalışan, şunları aktardı:
“Gömbirler mevkisinde ikamet eden belde sakinleri elektrik nimetinden faydalanamıyordu. Fırat Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Bingöl İl Müessesesi Müdürlüğü’ne bölgeye elektrik verilmesi için talepte bulunduk. Aynı zamanda yeni imar bölgesi olan Kültür Mahallesi ile Kıban mevkii arasına da elektrik verilmesini istedik. FEDAŞ bu talebimizi olumlu karşılayarak söz konusu iki bölgeye de elektrik vereceğini bildirdi. Her iki bölgeye verilecek elektrik işinin yapımı için ihale yapıldı. Yakında yüklenici firma tarafından çalışmalara başlanacak.”

“Altyapı sorunu kalmayacak”

Beldenin sorunların birinin kanalizasyon olduğunu söyleyen Çalışan, bu alanda da gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.
Çalışan, “Arakonak beldesinin kanalizasyon sorununu çözmek için hazırladığımız projeyi İller Bankasına sunduk. İller Bankası da projenin %50 sini destekleyeceğini açıkladı. Ancak belediye olarak geri kalan %50’sini karşılayacak imkanımız olmadığı için %25’lik bir kaynak arayışına daha gittik. %25’lik bir destek daha bulduğumuz vakit kanalizasyon çalışmalarına başlayacağız.” Şeklinde konuştu.

Solhan HaberBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2020