online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Kale'de Bir Tarih Sular Altında Kalacak


Kale'de Bir Tarih Sular Altında Kalacak
Tarih: 09.12.2010 Saat: 23:38
Konu: Köy Haberleri


Solhan İlçesine bağlı Kale Köyünde yapılması planlanan baraj bir tarihi de sular altında bırakacak. Yetkililer bunu bildiği halde baraj yapımına izin verirken, vatandaş da sırf baraj yapımında çalışacağını umut ederek baraj yapımına karşı çıkmıyor.

Solhan İlçesine bağlı Kale Köyünde yapılması planlanan Kale Barajı, bir tarihi sulara gömecek.

Fırat Nehri üzerinde kurulması planlanan barajlardan biri olan Kaleköy Barajı, yüzyıllık tarihi tehdit ediyor. 2009 yılında yapılması planlanan baraj çalışmaları, bölgeden geçen demiryolunun su altında kalacağı gerekçe gösterilerek geçici olarak durduruldu. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü tarafından Genç’ten geçen demiryolunun güzergah değişikliği için proje çalışmaları yürütülürken, projenin tamamlanmasının ardından baraj yapım çalışmalarına başlanacağı belirtiliyor.

Barajın yapılacağı Kaleköy’de Ortaçağ’dan kalma tarihi mekanlar bulunuyor. Yapım yılı bilinmeyen ancak Ortaçağ’dan kaldığı belirlenen kale, zindan, mezarlık alan gibi birçok tarihi kalıntı barajın yapılacağı alanda yer alıyor. Barajın yapılmasıyla birlikte bölge tamamen su altında kalacak ve yüzyıllık tarih yok olacak.

Yetkililer bunu bildiği halde baraj yapımına izin verirken, köylüler de baraj yapımında çalışacağını umut ederek baraj yapımına karşı çıkmıyor.

Bingöl Haber 12 GazetesiBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2091