online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Solhan Kale Barajı, Tarihi Yok Edecek


Solhan Kale Barajı, Tarihi Yok Edecek
Tarih: 22.07.2011 Saat: 15:43
Konu: Köy Haberleri


Bingöl'ün Solhan ilçesinde yapılacak olan Kaleköy Barajı nedeniyle, Kaleköy'de bulunan tarihi yapılar sular altında kalacak.

Solhan İlçesi'ne bağlı Kaleköy'de bulunan tarihi yapılar, bölgede yapılması planlanan Kaleköy Barajı'nın suları altında kalacak. Orta Çağ'dan kaldığı belirlenen tarihi mekanların korunması için ise herhangi bir çalışma yapılmıyor.
Barajın yapılacağı alanda bulunan Ginç Kalesi, çalışmaların başlamasıyla sulara gömülecek. Kayalıktan destek alınarak inşa edilen tarihi kale, Murat Nehri'nden yaklaşık 200 metre yükseklikte bulunuyor.

1997 yılında kalede incelemelerde bulunan Arkeolog Süha Bulut, o tarihte tuttuğu raporda, Kalenin içinde, Güney'de birkaç gözlü yapı kalıntısı, Batı'da da birkaç sur duvar parçasının görüldüğünü ifade etmişti.

Orta Çağ'dan kaldığı ifade edilen kalenin, kaya üzerine destekli harç ve moloz taşlardan yapıldığı belirtiliyor. Kalenin kalıntıları halen belirgin olarak görülüyor.


"Tarihi Mezarlık da Var"
Arkeolog Süha Bulut'un tuttuğu raporda, kalenin yakınında mezarlığa benzer küçük bir alanın da bulunduğu belirtiliyor.

Bulut, tuttuğu raporda, "Solhan-Ginc stabilize yolunun Ginc'e girişte sağ tarafta bir iki göz mezar veya yapı kalıntısı bulunan kültürel küçük bir alan vardır. Burada hariri yazısı ile yazılmış bir de mezar taşı ile birkaç geometrik motifli işleme taş parçaları çıkmıştır" ifadelerini kullanıyor.

İLKHABu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2542