online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - İmamsız Köy


İmamsız Köy
Tarih: 04.08.2011 Saat: 10:53
Konu: Köy Haberleri


Doğuyeli Köyü’ne İmam-Hatip atanmadığını söyleyen Doğuyelili bir vatandaş, Doğuyeli sakinlerinin de dini vecibeleri öğrenmesi gerektiğine dikkat çekerek, köye imam-hatip verilmesini istedi.

İlçe Müftülüğü’nün İmam verilmeyen köy kalmadığını hatta birçok mezraya da imam verildiğini açıklaması üzerine Köylerine imam-hatip’in atanmadığını söyleyen Doğuyelili bir vatandaş, Köylerine imam verilmesini isteyerek şunları aktardı:

“İlçede imam-hatip verilmeyen köy kalmadı açıklaması yapıldı ancak Doğuyeli Köyü’ne imam atanmamış. 1964 yılında köyde camii yapılmış ancak bugüne kadar imam ataması yapılmadı. Köy halkının da dini vecibelerini öğrenmeleri gerekiyor. Bu bilgileri öğrenebilecekleri kimse olmadığı için dini bilgi noksanlığı yaşanması kaçınılmaz oluyor. Bu köyde yaşayan insanların dini yasakları bilmediği konularda hata yapmalarının vebali acaba kimin üzerine geçiyor. Atamaların gerçekleştiği dönemlerde İlçe Müftümüz yeni göreve geldiği için durumu bilmeyebilir ancak böyle bir köy olduğunu ve bu köydeki insanların da dini vecibelerini öğrenmesi gerektiğini kendilerinin bilmelerinde fayda görüyorum” ifadelerini kullandı.

Talep olmadığı gibi kayıtlarda da Doğuyeli Köyü yok

Konu ile ilgili görüşünü aldığımız İlçe Müftüsü İbrahim Özdemir, “İmam atamaları gerçekleştiği dönemde vatandaşlar müftülüğe gelerek bulundukları köylerinde, beldelerinde imamı olmayan camileri için imam atanmasını istediler. Kurum olarak bu talepleri değerlendirdik. Yapılan değerlendirme sonucu köy, mezra veya mescit ayrımı yapmadan imam dağılımı gerçekleştirdik. Doğuyeli Köyü kayıtlarda mevcut değildir. Köy halkından veya muhtardan da böyle bir talep gelmedi. Köyün ismini de iki-üç gün önce bir toplantıda öğrendim. Yapılan atamalarda en fazla imamı biz aldık. Bize gelen talep doğrultusunda imamları camilere dağıttık. Bir köyümüzde ramazan ayında bir din görevlisinin olmayışı beni ziyadesi ile üzmüştür. Atamalar devam ediyor. Yakın zaman da yine atama yapılır. Olacak talepleri değerlendiririz. Öncelikle Doğuyeli Köyü’nden bir talep gelecek ve taleple birlikte köyde cami ve din görevlinin barınacağı bir yer olacak. Bunlar olursa imamın verilmesinde hiçbir engel yoktur.” şeklinde konuştu.

SOLHAN HABERBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2576