online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Artık Sözünüzü Tutun!


Artık Sözünüzü Tutun!
Tarih: 13.09.2011 Saat: 14:23
Konu: Köy Haberleri


İlçenin en kalabalık nüfusuna sahip olan Hazarşah Köyü'nde 1950 yılında yapılan 3 derslikli okulda eğitim yapılıyor. Köylüler, en masum isteklerinin bile dikkate alınmamasına isyan ettiler…

Hazarşah’ta taşımalı eğitim yapılması bir skandaldır

Nüfusu az ve dağınık yerleşim birimlerinde bulunan ilköğretim çağındaki öğrencilerin eğitim-öğretimlerini devam etmeleri için öngörülen taşımalı eğitimin İlçenin en çok nüfusuna sahip köyü olan Hazarşah’da uygulanması köylülere isyan ettirdi. Hazarşah köyünde taşımalı eğitim yapılmasının mevzuata aykırı olduğu gibi ve pedogojik açıdan da sakıncaları olduğunu söyleyen eğitimciler ise böyle bir köyde taşımalı eğitim yapılarak devletin de zarara uğratıldığını dile getirdiler. Yıllardır Hazarşah Köyüne okul yapılması beklenirken taşımalı eğitimde ısrar edilmesinin büyük bir ihmal olduğuna söyleyen vatandaşlar, yetkililerin bu sorunu çözmek için zaman kaybetmeden harekete geçmeleri gerektiğine dikkat çekiyorlar. Öğrencilerin 3 yıllık taşıma ve yemek hizmeti bedeli ile yeni bir okul yapılabileceğini söyleyen köy sakinleri köylerinin en zaruri ihtiyaçlarının bile dikkate alınmamasında artık kasıt aradıklarını dile getirerek şu ifadeleri kullandılar: “60 yıl öncesinin ihtiyacına binaen yapılan okul günümüz şartlarında yetersiz kalmaktadır. Köye okul yapılması için söz verenlere sesleniyoruz. Artık sözünüzü tutun.”
Defaten müracaat edildi
Solhan’ın en büyük köylerinden bir olan Hazarşah’ın, uzun yıllardır devam eden ilköğretim okulu sorununa bu öğretim yılı da çözüm bulunmadı. Köyde 1951 de yapılan okul ihtiyaca cevap vermiyor. Köyde 5,6,7 ve 8. Sınıflar Hazarşah Yeniyerleşim İlköğretim okuluna taşınarak eğitimlerine devam ediyorlar. Okul yapımına ilişkin talepler defaten İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletildiği halde 2011 yılında da okul yapımı programa alınmadı. Yetkililerin eğitime duyarlılık düzeyini anlamak için Solhan’ın en büyük köylerinden biri olan Hazarşah’ın okuluna bakmanın yeterli olduğuna dikkat çeken Köy sakinleri yetkililerin bu utancı ortadan kaldırmak için daha ne kadar bekleyeceklerini merak ettiklerini dile getirdiler.
Köy okulunda ikili eğitim
60 yıl önce yapılan okulun ihtiyaçlara cevap vermediğini söyleyen Hazarşah Köyü Muhtarı Mehmet Sıdık Yıldız, köylerinde 300 öğrenci bulunduğunu ancak köylerinde 60 yıl öncesinin ihtiyacına karşılık veren 3 derslikli bir okul bulunduğunu dile getirerek yetkililerin ilgisizliğinden yakındı.
3 derslikli okulda 1,2,3 ve 4. sınıfların okuduğunu söyleyen Köy Muhtarı Yıldız, “Solhan’ın en büyük köyüyüz. Köy merkezinde 300 öğrencimiz bulunmaktadır. Bunların 150’si 3 derslikli köy okulunda öğrenimlerine devam etmekte, geri kalan 150 öğrenci ise Hazarşah Yani Yerleşim İlköğretim Okulu’na taşınarak öğrenimlerine devam etmekteler. Solhan’ın en büyük köyünde okul olmadığı için öğrencilerin bir kısmının taşımalı eğitime tabi edilerek okumaları kabul edilebilir bir durum değildir. 1,2,3 ve 4. sınıflar 3 derslik bir okulda öğrenim görüyorlar ancak okul bu öğrenciler için bile yetersiz kalıyor. Bu sebepten dolayı ikili eğitim yapılıyor. Anasınıfı olmadığı için 1+1 lik öğretmen lojmanı da ana sınıfı olarak kullanılıyor. Lojman olmadığı için öğretmenimiz de köyde kiraladığı evde kalıyorlar.” ifadelerini kullandı.
Taşıma da sorun!
Velilerin, öğrencilerinin her gün 5 km’lik yolda taşıma sureti ile öğrenim görmelerinden dolayı rahatsızlık duyduğunu dile getiren Yıldız, “Köyümüz Solhan’ın en büyük köyüdür. Çocuklarımızın köyümüzde yapılacak bir okulda öğrenimlerini devam etmelerini istemek de bizim en doğal hakkımızdır. Bu beklentimiz yıllardır karşılık bulmadı. Yetkililer çocuklarımıza taşımalı eğitimi reva görüyorlar. Biz Hazarşah gibi büyük bir köyde ihtiyaca cevap veren bir okul yapılması yerine taşımalı eğitim yapılmasını büyük bir haksızlık olarak görüyoruz. Çünkü taşımalı eğitim öğrencilerimizi, yormakta ve başarısını düşürmektedir. Ayrıca taşıma işini yapanlar da uyulması gereken kurallara tam anlamıyla uymuyorlar. Taşımalı eğitimin birçok tehlikesi ve öğrenci başarısına olumsuz etkisi olduğu gibi Hazarşah Köyünde taşımalı eğitim yapılmasının hiçbir haklı gerekçesi de olamaz.” dedi.
Yıllardır “Yapılacak deniliyor” ama…
“İl ve İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde taşımalı eğitim için 3 yıl harcanan para ile köyde 8 derslik bir okul yapılabileceğini belirtiyorlar.” ifadelerini kullanan Yıldız sözlerine şöyle devam etti:
“Köyümüzün okulunun yetersiz olduğunu bilmeyenin kalmamasına rağmen hala bir çalışma yapılmaması bizi üzmektedir. Köyümüze çeşitli sebeplerden dolayı gelen siyasiler ve diğer yetkililerden okul talebinde bulunduk. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da aynı talebimizi yineleyeceğiz. Onlar dinlemekten bıkabilir ancak biz okul istemekte bıkmayacağız. Çünkü çocuklarımızın geleceği bu eğitim binasında saklıdır. Sayın Kaymakamımız Şeref Aydın, köyümüzü ziyareti sırasında okulu gördüğünde bu okulun ilçenin en büyük köyü için utanç tablosu olduğunu söylemişti. Köy halkı olarak okulun yapılabileceği bir arsa belirledik. Sayın Kaymakamımız da belirlenen arsaya yol açtırdı. Yolun geçtiği bir derede menfez yapılması durumunda ulaşım sorunu da kalmayacak. Yetkililerde okulumuzun 2012 yatırım programına alınarak yapılması istiyoruz.”
SOLHAN HABER


Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2667