online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - 19 Masumun Hiçbir Suçu Yoktu


19 Masumun Hiçbir Suçu Yoktu
Tarih: 23.10.2011 Saat: 17:23
Konu: Köy Haberleri


Solhan, Hazarşah Köyü Aksakal Mezrasında 19 yıl önce PKK mensuplarınca katledilen 19 sivil vatandaş, törenle anıldı.

Solhan'ın Hazarşah Köyü Aksakal Mezrası'nda 20 Ekim 1992'de PKK'lıların yol kesip otobüsten indirerek katlettiği 19 vatandaşın katledişinin yıl dönümü nedeniyle bir anma töreni düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan Anma Programında, Hazarşah Jandarma Karakol Komutanı Erhan Sucu, BİŞHAK Başkanı Ziya Sözen ve şehit aileleri adına Enver Yılmaz tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılarak terör eylemleri lanetlendi.

Konuşmaların ardından protokolün katılımıyla PKK'yı telin yürüyüşü yapıldı. Kalabalık Şehitler Anıtının önünden Hazarşah Köyü'ne kadar ellerinde Türk Bayraklarıyla ve pankartlarla yaklaşık 1 kilometre yürüdü.
Hazarşah Köyü Aksakal Mezrası Çeşme Mevkiinde Solhan Kaymakamlığı tarafından düzenlenen anma programına, Vali Mustafa Hakan Güvençer, İlçe Kaymakamı Şeref Aydın, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, J.Kur. Albay Hamza Celepoğlu, Defterdar İhsan Mintaş, İlçe Garnizon Komutanı Mehmet Kasım Ermiş, Solhan Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu, Solhan Cumhuriyet Başsavcısı Rahmi Şahsuvaroğlu, kurum amiri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

19 Masumun İnsan Olmak Dışında Hiçbir Suçu Yoktu
Yıllar 1992'yi gösterirken terör çirkin yüzünü olabildiğince gösteriyordu.
İddialara göre 19 yıl önce Hazarşah kırsalında güvenlik kuvvetleriyle PKK terör örgütü arasında çıkan çatışmada 19 teröristin ölü, 1 teröristinde yaralı olarak ele geçirildi. Pkk bu olayı Hazarşah köylülerine mal etti. 20 Ekim 1992 tarihinde akşam saat 17.00 sıralarında Aksakal Mezrası Çeşme mevkiinde pusu kuran teröristler, köy aracını durdurup köylüleri araçtan indirdiler. Bir süre örgüt propagandası yapan Pkk'lılar daha sonra uzun namlulu silahlarla rastgele sivil vatandaşların üzerine ateş açmış ve o olayda 19 kişi şehit olmuş, 7 kişi de yaralanmıştı.

Öldürülen insanlarımız arasında kadın, yaşlı, çocuk ve gencecik insanlarımız vardı. Bu insanlarımız sivil, silahsız ve savunmasızdı. Bunların insan olmak dışında hiçbir suçu yoktu. Şehit olan vatandaşlar arasında hamile kadınlar, çocuklar ve 90 yaşında insanlarımız vardı.

Olayda yaralı olarak kurtulan Şeref Yılmaz, herkese ateş edildikten sonra öldüğümüzden emin olmak için cesetlere bile ateş edildiğini dile getirerek şunları ifade etti: “Solhan’dan Hazarşah köyüne gidiyorduk. Araçta 26 kişi vardı. Hazarşah Köyünün Aksakal mezrası mevkiine geldiğimiz de 4 terör örgütü mensubu aracın önünü kesti. Bizi zorla araçtan indirdikten sonra, bizi tek kol halinde yolda sıraya dizdiler.
4 örgüt mensubu bizi aralarına alarak, silahlarını bize doğrultup, bize bakıyorlardı. Aramızdan biri “ermeni olayları yüzünden bizden ne istiyorsunuz” dedi. O anda bizi taramaya başladı. Ben kolumdan yara aldım ve kendimi yere attım. Yerde kıvrananlara tekrar ateş ediyorlardı. Bu yüzden kıpırdamamaya çalıştım. Herkesin öldüğünden emin olduktan sonra çekip gittiler”

26 askerin şehit edildiği Çukurca saldırısı ile 5 polisin şehit edildiği Bitlis - Güroymak saldırısının ardından unutulmaya yüz tutan bu elim olayı hatırlamak ve terörün çirkin yüzünü göstermek adına anımsatmak istedik.

19 masum sivilin katledilmesi 19 aileye ateş düşmesi demekti. Öyle oldu. o zaman doğan çocuklar şimdi gencecik birer kız veya erkek oldular. Onlar terörün çirkin yüzüyle gözlerini açtılar dünyaya. Ve kendi doğumlarının ama ailelerinin, akrabalarının, komşularının ölümlerinin 19. yılında da terörün çirkin yüzüne şahit oldular.
Terör olaylarının en yoğun olduğu 1990-195 yılları arasında 1991 ve 1993 yılları terör eylemlerinin artmaya başladığı dönem olurken olurken sadece 1992 yılı Ekim ayında aralarında Solhan - Hazarşah köylülerinin de olduğu 61 vatandaşımız hayatını terör saldırıları yüzünden kaybetti.

İşte Ekim 1992 yılı PKK ile mücadale tablosu:
1 Ekim 1992 - PKK, Bitlis’in Cevizdalı köyüne baskın düzenledi. Saldırıda, çocuk ve kadınların aralarında bulunduğu 30 kişiyi öldürüldü, 25 kişi de yaralandı. 13 köy korucusunu kaçıran saldırganlar köyü ateşe vererek olay yerinden uzaklaştı.

20 Ekim 1992 - Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah köyü yakınlarında, bir otobüs PKK'lılar tarafından duruduruldu. 19 yolcuyu kurşuna dizilerek öldürdü, 6 kişi yaraladı.


22 Ekim 1992 - PKK, Malazgirt'teki Dedebağ köyüne yapılan silahlı eylem gerçekleştirdi. Saldırıda 12 kişi öldürüldü, 4 kişi yaralandı.

27 Ekim 1992 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Hantur Dağı'ndaki PKK'lılara karşı gerçekleştirdiği operasyon sonucu 100 PKK militanı ölü ele geçirildi.

29 Ekim 1992 - Kuzey Irak ve Türkiye arasında stratejik önemi olan Sinbat Boğazı, TSK'nın eline geçti. Çıkan çatışmalarda 90 PKK'lı ölü ele geçirildi.

Bingöl'de sivilleri katleden PKK Hazarşah katliamından öncede 7 Eylül 1992'de Bingöl - Genç karayolunu kesmiş 7 sivil vatandaşı araçlarından indirip kurşuna dizerek öldürmüştü.

Not: Bilgiler ve söyleşiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.

Bingöl Gazetesi - Tavz.NetBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2757