online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Kirli Su İçmeye Devam!


Kirli Su İçmeye Devam!
Tarih: 02.11.2011 Saat: 20:43
Konu: Bingöl Haberleri


Daha önce Solhan suyunun kirlilik oranı ile ilgili açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını iddia edilen İl Sağlık Müdürlüğü, Eylül ayına ait kimyasal ve mikrobiyolojik su numune sonuçlarını açıkladı.

Açıklamaya göre Solhan merkez, Arakonak beldesi ve 16 köyün su numuneleri mikrobiyolojik tahlil sonucu yüzde 100 kirli çıktı.

Sağlık İl Müdürlüğü, Bingöl merkez ve köyleri ile ilçe merkezleri ve köylerinde 2011 yılı Eylül ayına ait kimyasal ve mikrobiyolojik su numune sonuçlarını açıkladı. İlçe ve beldelerden alınan numunelerin neredeyse tamamı kirli!

Solhan suyunun yüzde 100'ü kirli
Bingöl Sağlık İl Müdürlüğü Gıda ve Çevre Kontrol Şube Müdürlüğü denetim ekiplerince yapılan su sanitasyonu sonuçları açıklandı. Buna göre; Bingöl merkez suyu yüksek oranda temiz çıkarken, merkez köylerdeki suların yüzde 50 oranında kirli olduğu görüldü. Karlıova ve Solhan İlçeleri ile Sancak ve Arakonak beldelerinden numunelerin ise yüzde 100 oranında kirli çıkması dikkat çekti. Genç İlçesi’nin suyu yüzde 20, ilçe köylerinin ise 75 oranında kirli çıktı.

Sağlık İl Müdürlüğü, tahlil sonuçları kirli çıkan sular nedeniyle ilgili birimlere uyarı yaptı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada: “Gıda ve Çevre Kontrol Şube Müdürlüğü denetim elemanlarımız ile Sağlık Grup Başkanlıklarında çalışan çevre sağlığı hizmetlerini yürütmekle görevli elemanlarımızca, ilimiz genelinde su sanitasyonu kapsamında kontrol ve denetim izlem amaçlı olarak yapılan çalışmalar sonucunda 2011 yılı Eylül ayına ait ilimiz merkez ve köyleri ile ilçe merkezleri ve köylerinde alınan kimyasal ve mikrobiyolojik su numune sonuçları ile yapılan bakiye klor ölçüm sonuçlarını gösterir tablolar aşağıda sunulmuştur.
 
Sağlık Müdürlüğümüz ve İlçe Sağlık Grup Başkanlıklarımızca İl ve İlçe Merkezleri ile Beldelik yerlerde tahlil sonuçları kirli çıkan sular için ilgili belediyelere, köy yerleşim yerlerinde tahlil sonuçları kirli çıkan sular için İl Özel İdare Genel Sekreterliğine gerekli uyarı yazıları yazılmış olup, alınması gereken tedbirlerin ivedilikle alınarak, tüketime verilen içme ve kullanma sularının mutlak süratle 24 saat esasına göre devamlılık arz edecek şekilde klorlanarak dezenfeksiyon işlemine tabi tutulması istenmiştir. Tahlil sonuçları kirli çıkan köy suları için ilgili köy muhtarları resmi yazı ile bilgilendirilmiştir” denildi.

Su tahlil sonuçlarıyla ilgili veriler şöyle:

BİNGÖL MEDYABu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2782