online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Bingöl'den Teröre Lanet Yağdı


Bingöl'den Teröre Lanet Yağdı
Tarih: 05.11.2011 Saat: 20:53
Konu: Bingöl Haberleri


Canlı bomba saldırısını protesto eden 50'ye yakın STK, saldırının gerçekleştiği yere karanfil bırakıp Fatiha okudu.

Canlı bomba saldırısı 50’ye kayın sivil toplum kuruluşunun (STK) destek verdiği bir basın açıklamasıyla protesto edildi. Cuma Namazı sonrasında olayın yaşandığı Genç Caddesi üzerinde toplanan STK'lar 'bizim için ne kimse ölsün nede öldürsün' çağrısında bulundu. Saldırının yeni anayasa çalışmalarının yapıldığı bir dönemde meydana gelmesine dikkat çekildi.

Binlerce Bingöl'ünün katılımıyla yapılan açıklamadan sonra patlamanın meydana geldiği noktaya karanfil bırakıldı ve Fatiha Suresi okundu. Terör örgütü aleyhine sloganlar atan kalabalık BDP Bingöl milletvekilli İdris Baluken'i istifaya davet etti.

29 Ekim Cumartesi günü Genç Caddesi'nde meydana gelen canlı bomba saldırısına tepkiler sürüyor. 2 kişinin öldüğü 21 kişinin de yaralandığı hain saldırıyı kınayan basın açıklamasına Memur-Sen, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, Bingöl Esnaf Odaları Birliği, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Eğitim Bir-Sen, Sağlık-Sen, Diyanet-Sen'in de aralarında olduğu 43 STK destek verdi. Basın açıklamasını STK'lar adına okuyan Memur-Sen Bingöl Şube İl Başkanı Mücahit Çelik terör örgütünün bu saldırıyla şiddette sınır tanımadığını ortaya koyduğunu İfade etti.

Saldırının Bingöl'ün iç huzurunu hedef aldığını anlatan Mücahit Çelik, "Barış, kardeşlik ve huzur kenti olan ilimizde gerçekleştirilen bu eylemle PKK, Şiddetin bütün tonlarını kullanabileceğini göstermiştir. Bununla Bingöl'ün iç huzuru hedeflenmiştir. Bilinmelidir ki, korku ortamı oluşturularak insanların sindirilmesi hedefi amacına ulaşamayacaktır. Bu saldırı her ne maksatla yapıldıysa bu maksadın gerçekleşmeyeceğinin bilinmesini istiyoruz. Masumların kanının sıçradığı her hesap hem halktan hem de Hak'tan dönecektir." dedi. Saldırının Bingöl'ün geleceğini karartmaya yönelik bir saldırı olduğunu belirten Çelik saldırıyı yapanlar kadar, destekleyenlerin de aynı oranda sorumlu olduğunu kaydederek kaostan ve kandan beslenenler hedeflerine ulaşamayacaklarını vurguladı.

“BİZ KÜRD'ÜZ VE ZAZA'YIZ. BİZİM ADIMIZA NE KİMSE ÖLSÜN NEDE KİMSE ÖLDÜRSÜN”
Eylemlerini Kürt halkı için yaptığını iddia eden terör örgütüne bizim için öldürmeyin çağrısında bulunan Çelik, "Biz Kürd'üz ve Zaza'yız. Bizim adımıza ne kimse ölsün ne de kimse öldürsün. Bir insanı bu kadar basit şekilde ölüme göndermenin hiçbir insani ahlaki karşılığı yoktur. Halklar arası ayrışmaya sebep olacak saldırılar doğru değildir. Kürtleri sevenler, Kürtler için cinayet işleyip Kürtleri öldürmesinler. Sivil Toplum kuruluşları olarak yaygınlaştırılmaya çalışılan bu şiddet ortamının bir an evvel dışına çıkıp, akıl ve sağduyu ile sorunların çözümünü öneriyoruz. Bu şiddet ortamı hepimizi esir almadan onu esir almamız tüm toplumun ortak hedefi olmalıdır." şeklinde konuştu.

“BU HADİSELER SORUNLARIN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜNE HİZMET ETMEKTEDİR”
Ülkenin bir şiddet ortamına doğru çekilmeye çalışıldığına dikkat çeken Çelik, kontrollü şiddet ürettiğini iddia edenlere ürettikleri şiddetin onları da vuracaklarını söyledi. Bu tür saldırıların yaşanan demokratikleşme ve yeni Anayasa çalışmalarını sabote etmeye yönelik olduğunu aktaran Çelik, "Ülkemizde demokratik açılım ve yeni Anayasa ile ilgili çalışmaların yapıldığı bir dönemde meydana gelen bu tip hadiselerin sorunların çözümüne değil çözümsüzlüğüne hizmet etmektedir. Sivil Toplum kuruluşları olarak saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara Allah'tan acil şifalar diliyoruz." dedi.

Basın açıklamasından sonra binlerce vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla olayın yaşandığı bölgeye yürüyerek, yol boyunca 'Kahrolsun PKK', sloganları attı. Patlama noktasına karanfil bırakan vatandaşlar hayatını kaybedenler için fatiha okuyarak olaysız bir şekilde dağıldı.

Bingöl Gazetesi
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2794