online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - “Zazaca Seçmeli Ders Olacak”


“Zazaca Seçmeli Ders Olacak”
Tarih: 18.11.2011 Saat: 23:05
Konu: Bingöl Haberleri


Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, ikinci eğitim öğretim döneminde Zazaca’yı seçmeli ders olarak vermeyi planladıklarını müjdeledi ve üniversite senatosunun gerekli kararı aldığını söyledi.

Bingöl Üniversitesi’ne bağlı olarak Yaşayan Diller Enstitüsü ile Zaza Dili ve Kültürünü Araştırma Merkezi’nin kurulduğunu hatırlatan Rektör Baydaş, enstitüye bağlı olarak Zaza Dili ve Kültürü ile ilgili yüksek lisans programı açmayı da planladıklarını söyledi.

Programın açılması için YÖK’e başvuruda bulunduklarını belirten Rektör Baydaş, programın YÖK Genel Kurulunda kabul edilmesi durumunda önümüzdeki yıl öğrenci alabileceklerini vurguladı. Bu yıl kurulan Zaza Dili ve Kültürünü Araştırma Merkezi’nin faaliyetlerine başladığını belirten Rektör Baydaş, merkezin ilk somut faaliyetinin I. Zaza Dili Sempozyumu’nun kitap haline dönüştürülmesi olacağını ifade etti.

Baydaş, Mayıs ayında yapılması planlanan II. Zaza Tarihi ve Kültürü Sempozyumu’nun çalışmalarının bu merkez tarafından yürütüldüğünü belirterek, merkezde Zazaca ile ilgili çalışmaların yürütüleceğini söyledi.

Zazaca’nın seçmeli ders olması için üniversite senatosu olarak karar aldıklarını ifade eden Rektör Baydaş: “Bu konudaki senato kararını YÖK’e de bildirdik. Çalışmaları yetiştirebilirsek ikinci dönemde Zazaca’yı seçmeli ders olarak vermeyi planlıyoruz” dedi. Rektör Baydaş, Zazaca’dan sonra Kürtçe’yi de seçmeli ders olarak vermeyi planladıklarını kaydetti.

BİNGÖLMEDYABu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2811