online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Yatırımcılar Terör Yüzünden Gelmiyor


Yatırımcılar Terör Yüzünden Gelmiyor
Tarih: 19.12.2011 Saat: 22:26
Konu: Bingöl Haberleri


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’deki kamu yatırımlarının terör engeline rağmen devam ettiğini ancak özel sektörü Bingöl’e çekmek için yaptıkları girişimlerde her defasında terörden dolayı girişimcilerin Bingöl’e yatırım yapmaya yanaşmamaları ile karşılaştıklarını söyledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Belediye Başkanı Serdar Atalay ve AK Parti Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ile birlikte İcemar Cafe’de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Hükümet olarak Türkiye genelinde çok ciddi yatırımların yapıldığını anlatan Bakan Yılmaz, terör saldırıları nedeniyle birçok bölgede sıkıntıların yaşandığını kaydetti.

“Kimse emniyetli olmayan bir yere yatırım yapmaz”
Birilerin Türkiye’nin demokratikleşmesine engel olmaya çalıştığını savunan Bakan Yılmaz, “Terör olayları özellikle özel sektör yatırımlarını daha etkiliyor. Kamu yatırımlarına zarar veriyor ama biraz gecikse bile devam ediyorsunuz. Özel sektör açısından güven ortamı çok önemli. Biz ne kadar kamu olarak yatırım yapsak da istihdamı en fazla oluşturan özel sektördür. Dolayısıyla özel yatırımların da emniyetli bir ortama ihtiyacı var. Kimse emniyetli olmayan bir yere yatırım yapmaz. Bölgede çok fazla terör olayı olmuyor ama bir imaj oluştuğu zaman özellikle de bölge dışından yatırımcıları buraya çekmek çok zor oluyor. Terörün bu anlamda bir maliyeti var. Terör olsun olmasın kendi çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bingöl’de terör nedeniyle birçok yatırım programı engellendi. Terör örgütü mensupları, yatırımları engellemek için iş makinelerini yakıyor, iş adamlarını ve işçileri kaçırıyor, iş adamlarından silah zoruyla haraç alıyor. Bunu gören yatırımcı kuruluşlar, Bingöl’e gelmekten çekiniyor. Terörün bu memlekete, bu bölgeye zarar verdiğini hep birlikte söylememiz lazım. Şiddet ve terör konusunda aynı şeyleri söylememiz lazım. Ömrümüz hep şiddet ve terörle geçti. Şiddet ve terörü dışlamamız lazım. Toplum kendi huzuruna sahip çıkmalıdır. Kardeşiniz ve çocuğunuz için neyin iyi olduğunu düşünüyorsanız, topluma da onu anlatmanız gerekir” dedi.

“Havaalanı 2012’ye yetişebilir”
Bingöl Havaalanının 2013 tarihinde bitirilmesinin öngörüldüğünü hatırlatan Bakan Yılmaz, “Hızlı bir çalışma temposuyla havaalanının 2012’de bitirileceğine inanıyorum. Kaliteli ve hızlı bir çalışma yapılırsa öngörülen tarihten önce de yetiştirilebileceğine inanıyorum. 3 ay önce veya sonra bitirilmesinden ziyade sağlıklı bir şekilde yapılması önemlidir. Havaalanının yeniden yapmaya başladığımız için büyük bir yatırımdır ve önemli bir kısmı da bitmiş durumdadır” ifadelerini kullandı.

“Gelen taleplere ilgileneceğim demiş olabilirim ancak söz vermedim”
Solhan’a Sağlık Meslek Lisesi ve Kız Öğrenci Yurdunun yapılması ile ilgili Solhan Eğitim Derneğinin Bakan Yılmaz’la görüştüğü ve daha sonra herhangi bir gelişmenin olmamasından dolayı Eğitim Derneği tarafından Bakan Yılmaz’la yapılan görüşmenin kendisine hatırlatılması üzerine Bakan Yılmaz şunları aktardı: “Eğitim Derneği yeni kurulan bir dernektir. Yapılan görüşmeden sonra neler yapıldığı konusunda gelip bir şey demeleri gerekmez miydi? Solhan’a 300 kişilik erkek öğrenci yurdu yaptık. Kız öğrenci yurduna da ihtiyaç vardır. Ancak hiç kimseye bir şey yapacağım diye söz vermedim, vermiyorum da. Gelen taleplerle ilgileneceğim demiş olabilirim ancak söz vermedim.” ifadelerini kullandı.

Solhan HaberBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2859