online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - STK'lardan Uludere Faciasına Tepki


STK'lardan Uludere Faciasına Tepki
Tarih: 02.01.2012 Saat: 22:32
Konu: Bingöl Haberleri


Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Roboski Köyü'nde 35 kişinin bombalanarak öldürülmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Bingöl Belediyesi, CHP İl Başkanlığı, Eğitim Bir-Sen, Bilgi Düşünce Derneği, Marifet-Der ve İHD Uludere'de 35 köylünün bombalanarak öldürülmesine tepki gösterdi.

ATALAY: BU ACI HEPİMİZİN
Şırnak’ın Uludere İlçesi Ortasu Köyü’nde müessif bir şekilde hayatını kaybeden 35 kişinin ailelerinin acılarını paylaştığını söyleyen Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, “Bu hadisede hayatını kaybeden bütün kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, vefat edenlerin ailelerine de sabır ve başsağlığı diliyorum. Bu olay insani açıdan hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bir vakıadır. Sebebi ne olursa olsun böyle bir hata kabul edilemez. Terörle mücadelenin sınırlarının çok iyi belirlenip, masum vatandaşların hiçbir şekilde zarar görmemesi esas olmalıdır. İlgili merciler bu olayın sorumluları hakkında her türlü soruşturmayı sonuçlandırıp kamuoyunu aydınlatarak teskin etmelidir. Birliğimizi ve kardeşliğimizi yüzyıllardır hiçbir şekilde bozamamış menfi hadiseler, bu gibi olaylarla da bozamayacaktır. Bu acıyı insani bir hassasiyetin gereği olarak kendi acımız gibi hissediyoruz. Bunun dışındaki her türlü istismarında samimiyetten uzak davranışlar olduğunu düşünüyoruz. Vefat eden 35 vatandaşımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, kederli ailelerine de sabrı cemil niyaz ediyorum.”

KAYGALAK: SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI
CHP Bingöl İl Başkanı yaşanan hadiseyi katliam olarak nitelendirerek Uludere Olayı sorumlularının cezalandırılmasını istedi. Kaygalak şöyle konuştu: “Sivil halk resmen katledilmiştir. Sorumluların derhal cezalandırılıp katledilen vatandaşların ailelerinin mağduriyetleri hükümet tarafından bir an önce giderilmelidir. Sorumlular hakkında cezai işlem derhal yapılmalı sorumlular görevden alınmalıdır. Masa başında oturarak her şeye hakim olduğunu söyleyen Başbakan 24 saat konuşmaması Hükümetin bir açıklama yapmaması olayın vahametini daha da artırmaktadır. Türkiye’nin ücra köşesinde gençlerin 50 lira karşılığında mayın tarlasına mahkûm etmeleri yetmiyormuş gibi uçaklarla bomba yağdıran bir mantık çağımızda saygı göremez. Bedeli ne olursa olsun bu vahşetin üstünü örtmelerine izin vermeyeceğiz” diyen Kaygalak, yaşamını yitiren 35 canın bedelini AKP hükümetinin vermesi gerektiğini söyledi.

EĞİTİM-BİR-SEN: “SİVİLLERİN ÖLDÜRÜLMESİNİN HİÇBİR GEREKÇESİ OLAMAZ”
Eğitim-Bir-Sen Şube Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada çoğunluğu çocuk yaşta olan ve aralarında üniversite öğrencilerinin olduğu 35 insanın hayatını kaybettiği olayla ilgili derinlikli araştırma yapılmasını istedi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ortada zafiyet söz konusu ise gerekli hukuki süreç geciktirilmeksizin işletilmelidir. Hantepe’de örgüt üyeleri, kaçakçı sanılarak müdahale edilmiyor; ellinin üzerindeki kaçakçı grup da PKK sanılarak bombardımana tabi tutuluyor. Bunlar kabul edilemez, böylesine bir zafiyet hoş görülemez. Kaçakçılık yapan köylülerin sınır trafikleri ve kullandıkları güzergâhlar güvenlik güçlerinin hafızasında iken; Uludere’de çoğunluğu korucu olan köylülerin sınır geçişlerinin, her zaman olduğu gibi karşılıklı teyitleşme yapılması gerekirken, bu durumun göz ardı edildiğine dair gelen ilk bilgiler şüpheleri artırmaktadır. Kısacası olayda eğitim ve istihbarat zaafının olduğu açık. Sivillerin öldürülmesinin hiçbir gerekçesi olamaz. Akl-ı selim her zaman hâkim olmalı ve şiddet sarmalı asla gözlerimizi bağlamamalıdır.”

“ULUDERE KATLİAMI ŞİDDET MANTIĞININ GÖSTERGESİDİR”
Bilgi ve Düşünce Derneği ve Marifet-Der düzenledikleri ortak basın açıklamasıyla Uludere olayını kınadılar. Basın açıklamasını okuyan, Bilgi ve Düşünce Derneği Başkanı Dr. Mustafa Yılmaz, açıklamaya “Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun.” Maide Suresi – 8. Ayetiyle başladı.
Yılmaz şunları söyledi:” İçinde yaşadığımız ülkede gelinen noktada en önemli sorun olarak varlığını sürdüren Kürt Sorununa yönelik çözüm önerilerinin egemenler nezdinde ne anlam ifade ettiği en son Uludere Katliamı ile kendisini bir defa daha göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Şeyh Said Kıyamından beri aynı mantıkla sürdürdüğü asimilasyon, inkar ve imha politikalarının dehşetli bir halkasını oluşturan bu son katliam hiçbir mazeret üretilerek örtbas edilemeyecek kadar büyük bir hadisedir. Ulus devletlerle parçalanmış Müslüman bir coğrafyada insanlar yoksulluk ve imkansızlıklar içerisinde bırakılmış, sınırlar çizilerek ticaretler engellenmiş ancak, insanlar yaşamak, hayata tutunmak ve çoluk çocuğunun iaşesini temin için sınır ticaret yapmak zorunda kalmışlardır. Bu insanlar masumdur ve asıl suçlu adaletsiz paylaşımı, fakirliği, işsizliği çoğaltan egemenlerdir. Kürtlerin haklarının verileceği, sorunun siyaseten çözüleceği, insan haklarına saygılı, özgürlükçü bir anayasa yapılacağını sürekli vurgulayan hükümet ve onun yetkilileri sorunun çözümüne gelince pratikte silah, bomba ve şiddetten başka bir şey göstermez olmuştur. Yapılan operasyonlar, sorunun en ateşli dönemlerinin yeniden yaşanmaya başladığını göstermektedir. İnsan öldürmekten gurur duyan bir zafer sarhoşluğu şizofrenik bir durumdur. Bir önceki gece Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyü yaylasında yaşanan katliam da bu zihniyetin ürünüdür. “

“RESMİ AÇIKLAMALAR NATO’NUN AFGANİSTAN’DA YAPTIĞI KÖY KATLİAMLARININ AÇIKLAMALARINA BENZİYOR”
“Her hareketliliği yok edilmesi gereken hedef olarak gören, artık eylemden çok varlığa yönelmiş şiddet ve yok etme tutkusu kırka yakın insanı zulmen katletmiştir” diyen Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü:” Yapılan resmi açıklamalar NATO’nun Afganistan’da yaptığı köy katliamlarının açıklamalarına benzemektedir. Suriye rejimine sürekli sivil katliamlar nedeniyle ikazlar gönderen Başbakan kendi silahlı kuvvetlerinin yaptığı bu katliam üzerine henüz ciddi bir şey söylememiştir. Genel Kurmay Başkanlığının yaptığı açıklama tam bir itirafname niteliğindedir. Ve yapılan açıklamalarda ise hala kararlılıktan bahsedilmektedir. Bir zafiyet içerisinde hükümet kendi döneminde yapılan sivil katliamların hiçbirisinin hesabını verememiştir. Ceylanların ve Uğurların katilleri aramızda dolaşmaktadır. Medya olayı kaçakçılık söylemi altında maniple etmiştir. Zulmü örtbas etmeye yönelik bu ahlaksız tutumu halkımız çok iyi tanımaktadır. Uludere’deki bu katliamdan hükümet ve ordu müteselsilen sorumludur. Hükümet kendisine bağlı ordudan hesap sormak ve halka hesap vermek zorundadır. Bu kan dondurucu olay “terörist zannettik” açıklamalarına kurban edilemez. Hiçbir şey katledilen insanları geri getirmeyecektir. Egemenler bu zulümleriyle, korku koridorları oluşturarak bir halkı yok edemezler. Bizler tevhit, adalet ve özgürlüğe inanan Müslümanlar olarak bu açık ve katıksız katliamı şiddetle telin ediyor ve halkımıza baş sağlığı diliyoruz.”

İHD: “OLAY BİR KATLİAMDIR, FAİLLERİ VE BU ZİHNİYETİ KINIYORUZ!”
Uludere olayına bir tepki de İHD Başkanı Nihat Aksoy’dan geldi. Vicdanı olan herkesi, her kurumu bu olayı kınamaya davet eden Aksoy şunları söyledi:
“Resmi açıklama, her zaman olduğu gibi, öldürülen köylülerin “terörist zannedilerek” bombalandığı şeklindedir. Öldürülen köylülerin sınır ticareti yaptığı tespiti üzerinden bir tür mazeret üretilmeye, işlenen suçu küçültmeye, en genelde de katliamın mazur gösterilmeye çalışılmasına kimse tevessül etmemelidir. Daha önce de pek çok olayda tekrarlandığı gibi “Terörist zannedilerek öldürüldüler!” açıklamasının, bu katliam için de bir gizleme işlevi göreceği anlaşılmaktadır. Oysa buna izin verilmemeli, böyle bir mazeret hiçbir şekilde kabul edilmemelidir! İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz! Yapılan şey açık bir katliamdır. Ve bunca insanın hayatını kaybetmesine yol açan bu fiilin sorumlularından mutlaka hesap sorulmalıdır! İşin bir başka acı tarafı da, toplumun zihninde derin yaralar açan bu olay, devleti suçlamamak açısından bazı basın yayın organları ve de bazı kesimlerce görülmek istenmemesidir. “

Bingöl Gazetesi
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2889