online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Vekiller Arasında TOKİ Duellosu


Vekiller Arasında TOKİ Duellosu
Tarih: 07.01.2012 Saat: 17:47
Konu: Bingöl Haberleri


TBMM genel kurul oturumunda Bingöllü BDP’li Milletvekili İdris Baluken ve Ak Partili Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz karşı karşıya geldi.

Baluken, TOKİ konutlarının batı illerine göre yüksek fiyatla satıldığına dikkat çekerken, Bakan Yılmaz ise konutların tamamının satılmasının fiyatların yüksek olmadığının göstergesi olduğunu söyledi.

BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken Meclis Kürsüsü’nde Bingöl’ün sorunlarına ilişkin konuşurken, TOKİ'nin Bingöl’de deprem ticareti yaptığını söyledi. Bingöl'ün yüzde 58'inin depremden etkilenmesine rağmen afet bölgesi olara ilan edilmediğine dikkat çeken Baluken şunları söyledi: “Afet bölgesi ilan edilmediği gibi yapılan konutlar maliyetinin çok üzerinde Bingöllü depremzedelerin önüne getirildi. O dönemde TOBB'un Bingöl'de bir deprem konutu için çıkardığı maliyet 29 bin iken TOKİ tarafında yapılan konutların maliyeti 38-40 bin arasında halka satıldı. Özellikle o dönemde TOBB'un ve işadamlarının hibe olarak verdiği bir takım konut parası -ki 15 milyon TL tutarında bir hibe yardımıydı- Bu para hiçbir şekilde vatandaşın borçlanmasına yansıtılmadı ve TOKİ maliyetinin iki katı bir maliyetle Bingöllü depremzedeler borçlandırılarak buradan kar elde etmek amaçlandı.”

Kültür Mahallesi’nin Kentsel Dönüşüm kapsamında yapılacak olan konutların fahiş fiyatla satıldığına dikkat çeken Baluken,” TOKİ Bingöl'le ilgili özellikle bu son dönemde 'kentsel dönüşüm projesi' kapsamında yerel yönetimle beraber İnönü mahallesinde yapacağı konutların maliyeti de yine civar illere göre çok yüksektir. Örneğin 120 metrekarelik bir evin fiyatı 156 bindir. Bingöl'de TOKİ ve Bingöl Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak konutların fiyatı şu şekildedir: 120 metrekare daire 156 bin, 168 metrekare daire 218 bin,190 metrekare daire ise 248 bin olarak fiyatlandırılmıştır. Aynı metre karedeki daireler TOKİ tarafından Mersin'de ve Uşak'ta 97 bin ve 110 bin TL civarında çıkarılmıştır. Bu farkın sebebi nedir?” diye sordu.

2003 depreminde Bingöl'de köylerde ve kentte yapılan konut maliyetlerinin aynı tutulduğunu söyleyen Baluken,”Köylerde yapılan konutlarda; altyapı, çevre düzenlemesi ve arsanın kendisi köylüye ait olmasına rağmen böylesi bir uygulama neden yapılmıştır?” dedi.

“BAKAN YILMAZ MERKEZİ YER OLDUĞU İÇİN KONUT FİYATLARI YÜKSEK”
Baluken’in sorularını yanıtlayan Kalkınma Bakan Cevdet Yılmaz şunları söyledi:” Kentsel dönüşüm alanımızı belirledik. TOKİ ile birlikte ciddi bir çalışma yürüttük. Bahsettikleri fiyatlar kentsel dönüşüme konu olan alandaki vatandaşlarımıza uygulanmayacak. Yani hâlihazırda çok düşük metrekareyle oturan vatandaşlarımız hiçbir fiyat ödemeden, kendi evlerini bir anlamda bedel olarak verip, yeni evlerine kavuşacaklar. O fiyatlar sadece ticari anlamda satılacak olan kısmıyla ilgili fiyatlar. Fiyatların makul olduğu şundan da belli: Bugün itibarıyla bildiğim kadarıyla tamamen başvurularla dolmuş durumda. Orası merkezî bir yer, Bingöl’ün en merkezî yerlerinden biri. Fiyatların makul olduğunu da şuradan anlıyoruz: Gerçekten bunlar, şu anda, satılmış durumda. Bunlar ayrıca, eski trafik” yanıtını verdi.

“HİBELER KONUT FİYATINDAN DÜŞÜRÜLMEDİ”
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e sorusunu yenileyen Baluken:” Demin de sormuştum, sayın bakandan cevabını alamamıştım. Bingöl'de TOKİ tarafından yapılan konutlarda köy ve kentteki konutların fiyatı aynı olarak belirlenmiş. Oysaki köy konutlarında altyapı, çevre düzenlemesi ve arsa köylü tarafından temin edilmişti. Bunun sebebini sormuştum. Onun dışında, TOBB ve özel sektör veya şahıslar adına yapılan bazı hibe, yardımlar vardı. Bunların değerlendirildiği konutların akıbetini soruyorum. Son olarak da, Bingöl'de Düzağaç bölgesinde 20 bin konutun tapusu yok. Bu bölgede TOKİ'nin yapmış olduğu konutlar da dahildir. Bununla ilgili mağduriyet ne zaman giderilecek?''

İÇİŞLERİ BAKANI ŞAHİN DÜZAĞAÇ’IN TAPU SORUNUNU YANITSIZ BIRAKTI
İçişleri Bakanının Şahin ise şöyle cevap verdi: ”Köy evleri tek katlı olduğundan arazileri büyük oluyor, büyük araziler üzerine yapılıyor. Dolayısıyla arsa maliyeti ve inşaat maliyeti şehirdeki dairelerden farklı oluyor, hatta maliyeti biraz daha fazla oluyor. Bu nedenle de şehirdeki ve köydeki TOKİ konutlarının fiyatlarında bir ayrım yapılmamış oluyor” şeklinde yanıtladı. Şahin, Düzağaç’ın tapu sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

BİNGÖL GAZETESİBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2896