online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - 2012’nin Bingöl Yılı Olması İçin Varız


2012’nin Bingöl Yılı Olması İçin Varız
Tarih: 27.01.2012 Saat: 23:57
Konu: Bingöl Haberleri


Bingöl Haberci gazetesinin bir önceki sayısında manşetten verdiği “2012 Bingöl yılı olmalı” başlıklı haberi, Siyasiler ve STK'lar arasında da büyük yankı uyandırdı.

BİNGÖL HABERCİ GAZETESİNİN HABERİ
Makamında ziyaret ettiğimiz Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, haberimizin kendi içinden geçeni ifade ettiğini belirterek, “2012 yılı dediğiniz gibi gerçekten de Bingöl yılı olmalı. Bu konuda biz üzerimize düşen her ne ise yapmaya hazırız” dedi.

Bingöl’de yapılması gerekenlere her zaman olduğu gibi 2012 yılında da destek vermeye devam edeceğini belirten Bakan Yılmaz, Bingöl’ün yerel sorunlarının çözülerek kalkınmanın yerelden olacağı vurgusunu yaptı.

‘12.12.2012 FİNALİ OLABİLİR’
2012 yılında Bingöl’ün sorunlarının çözülmesi ve yıl boyunca ulusal basında Bingöl’ün tanıtımının pozitif yönünün konuşulması ve tartışılması gerektiğini ifade eden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 12.12.2012’de Ankara’da Cumhurbaşkanı’nın Başbakan’ının katılacağı büyük bir ‘Bingöl gecesi finali’ için ‘neden olmasın’ diye konuştu. Gerekli yerlere gereken talimatı vereceğini belirten Yılmaz, Bingöl’ün öncelikli sorunlarının çözülmesi, Bingöl’e yatırımların teşvik edilerek desteklenmesi konusunda kalkınma ajansları vasıtasıyla çok önemli hizmetler verildiğini söyledi.

‘MEDYAYA DA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR’
Bakan Yılmaz, “Medyanın da çok önemli bir görevi var. Sizler ilimizle ilgili pozitif haberler yapmış olursanız, ülkenin bir başka yerindeki vatandaş ta öyle bakar” dedi. Yılmaz “Siz de görevinizi yapacak mısınız?” diyerek Garip Akengin’e soruyla cevap verdi. Akengin ise “Bingöl dışında Bingöl adıyla 9 senedir yayımlanan gazetemizde hırsızlık, uyuşturucu gibi, mümkünse terör haberlerini yapmamaya çalışıyoruz. Çünkü biz gazetemizi Türkiye’nin birçok ilinin yanı sıra Avrupa’ya gönderiyoruz. Her türlü görüşteki insanlar da bu gazeteyi okuyabiliyor. Gazetemizin bir misyonu da ilimizin üzerimizdeki tanıtım misyonunu en güzel şekilde yapmaktır. Bu konuda elimizden geleni yapıyoruz” diye cevap verdi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz İsviçre’nin Cenevre kentinden örnek göstererek, “Dışarıdan çok güzel ve pozitif görüntüyü bir toplantıda Cenevre belediye başkanına sordum; ‘sizde hiç hırsızlık gibi olumsuz bir durum olmuyor mu?’ diye. Belediye başkanın sözü aynen şöyle oldu: ‘Olmaz mı efendim her yerde oluyor; ancak bu tür haberler sorumlu basınımız tarafından öne çıkarılmıyor’ dedi. Ulusal basın ilimizi olumsuz haberlerle gündeme getiriyor. Hâlbuki ilimiz huzur ve güvenin en üst seviyede yaşanan illerin başında gelir. Kimse bunu yazmıyor. Ulusal basına bunu yerel basın aktarıyor ki bu haberler öne çıkıyor” diye konuştu.

‘BİNGÖL 2012 YILINDA DAHA ÇOK DESTEK ALACAK’
2012 yılında Bingöl’de hazırlanacak projelerin Fırat Kalkınma Ajansı tarafından değerlendirilirken Bingöl ve Tunceli için en yüksek oranda desteklerin sağlanacağını vurgulayan Yılmaz, kalkınmada önceliğin bu illerde olacağını ifade etti. Yılmaz, “Bir ilin on yıllardır birikmiş tüm dertlerini sıkıntılarını öyle bir anda ortadan kaldırmak imkansızdır ama biz Bingöl’e çok büyük önem veriyoruz. Bingöl çok önemli yolların kavşak noktasında bulunuyor. Yer altı ve yer üstü kaynakları yatırımcısını bekliyor. Bingöl’e özel kredi, vergi indirimleri ve teşviklerle yatırımcıları Bingöl’e davet etmek istiyorum. Havaalanının da açılmasıyla birlikte inşallah Bingöl’de işlerin iyi gitmemesi için sebep kalmayacaktır” dedi.

‘BİNGÖLLÜ İŞADAMLARINI YATIRIMA DAVET EDİYORUZ’
İstanbul’dan kendisini ziyaret eden iş adamları Murat Sıcakyüz ve Dursun Pekpak’ı makamında kabul eden Bakan Yılmaz, “Yeni teşvik paketiyle daha işadamlarımızın elini güçlendireceğiz. Sizler ilinize sahip çıkacaksınız ki yabancı da size bakarak gelsin” ifadelerini kullandı. İşadamı Murat Sıcakyüz ise Bingöl’de 300- 500 süt inekçiliği üzerine ciddi bir proje düşüncelerinin olduğunu, Mardin ve Adana’dan sonra kendi memleketinde de yatırım yapıp kendi insanına daha fazla istihdam sağlamayı hedeflediklerini söyleyerek, Yılmaz’dan yatırım konusunda hantal bürokratik işlemlerin hızlandırılması için destek istedi.

HABERİMİZ BÜYÜK YANKI UYANDIRDI
‘2012 Bingöl yılı olmalı’ başlıklı haberimiz üzerine gazetemize konuşan Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, BİNDER-FED Bingöl Dernekler Federasyonu Başkanı Atalay Atilla, BİNYAD Bingöl İl Derneği Başkanı Naci Buğu ve Esenler Bingöl Derneği Başkanı Cengiz Butakın ve BİNDER başkanı Doğan Karasu, 2012’nin Bingöl için bir atılım ve ileri kalkınma hamlesinin atıldığı yıl olması gerektiğini ifade ettiler.

ATALAY: CAN-I GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUM
Konu ile ilgili gazetemize bir açıklama yapan Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, 2012 yılının Bingöl yılı olması ile ilgili fikirleri canı gönülden desteklediğini belirtti. Atalay şu ifadeleri kullandı: “Bu tür sembolik ifadelerin belki o yıla ait olarak kabul edilse bile, yine de diğer yıllardaki verimi arttırıcı bir nitelik taşıdığı için değer olarak görüyorum. Son yıllarda özellikle Bingöl’de başlayan gelişme trendinin 2012 yılında da çok büyük bir ivme ile devam edeceğini belirten Başkan Atalay, bu gelişme ivmesinin sonraki yıllarda da yine eksilmeden devam edeceğini söyleyerek, “Bingöl kabuğunu kırıyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bir model şehir olma yolunda hızla ilerliyor. İnşallah 2012 yılı da bunun perçinlendiği bir yıl olacaktır. Ayrıca 12.12.2012’de saat 12:12’de bu anı sembolize eden bir görsel şölen yapılmasını da teklif ediyor ve destekliyorum. Bu vesileyle bütün hemşerilerimize sevgi ve saygılar sunuyorum.”

ATİLLA: 2012 ÖNEMLİ, DEĞERLENDİRİLMELİ
BİNDER-FED Başkanı Atalay Atilla da 2012’nin Bingöl için önemli bir yıl olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Günlerin, ayların ve yılların insanların yaşamlarında ve kentlerin gelişmesinde, tanıtımında çok büyük önemi vardır. İnsanlar ömür boyu birlikte olacakları nikâh tarihlerini, doğum günlerini bu özel günlere denk getirirler. Kentlere yapılan yatırımların açılışları ve tanıtımları yine bu özel günlerde yapılmaktadır. Bu nedenle Bingöl Sosyal Yardımlaşma Dernekleri Federasyonu olarak Bingöl plakasının 12 olması nedeniyle 2012 yılını Bingöl yılı olarak ilan edilmesini destekliyoruz. 2012 yılının her gününün; doğasıyla, kültürüyle, tarihiyle, sporuyla, Bingöl’ün konuşulacağı bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Bu konuda Bingöllü siyasiler, iş adamları, bürokratlar ve Bingöl’e gönül veren herkes ama herkes kendisini görevli saymalıdır.

2012 yılının; yıllardır ihmal edilen ilimizin sorunlarının konuşulacağı, tartışılacağı ve çözüm önerilerinin belirleneceği bir yıl olmasını bekliyoruz. Geleneksel hale gelen festivallerimizin daha katılımlı ve daha coşkulu geçmesi için özellikle il dışında bulunan hemşerilerimizi ve bütün yurttaşlarımızı 2012 yılının festival ayı olan Temmuz ayında Bingöl’e, ilçelerine ve köylerine davet ediyoruz. 2012 yılının Bingöl’ün makus talihini yıkacağı bir yıl olması için herkesin el ele gönül gönüle vermesi temennisiyle ‘2012 Bingöl yılı’nı kutluyorum.”

KARASU: 2012 ATILIM YILI OLMALI
BİN-DER (Bingöl Sosyal, Kültürel Ve Ekonomik Kalkınma Derneği) Başkanı Doğan Karasu, “2012 yılı Bingöl için atlım yılı olmalı isteğinize katlıyorum”. Bunun için tüm kurumların destek olması, kendi cephesinden katkı sunması gerektiğine de inanıyorum. Ancak Bingöl'ün sorunları vardır, bu sorunlar köklüdür. Sadece resmi kurumların performansıyla çözülemez. Gücü elinde bulunduran aktörlerin soruna yaklaşım biçimleriyle de çözülemez. Sorun köklüdür ve kültüreldir. Önce geniş katılımlı bir çalışma yapılmalıdır. Sorun bütün yönleriyle tartışılmalıdır. Geri kalmışlığın nedenleri Bingöl bazında tespit edilmelidir.

Bu bağlamda bir çalışma haritası belirlenmelidir. Kalkınma köylerden başlamalıdır, bu doğrudur. Ama köylülerimiz hayvan beslemiyor, yumurta üretemiyor. Kendine yetecek düzeyde bir üretim sürecini planlayamıyor. Köye asfalt götürmek çözüm mü? Zaten bugüne kadar asfaltın köye gitmemiş olması ayıplı bir durum değil mi? Köye asfalt gitsin ama köydeki köylüyü köyde tutmanın koşullarını oluşturmak gerekiyor. Köylünün her gün şehre inmesini engelleyecek bir yaşam biçimini köylüye kazandırmak gerek.

Hiç kimsenin, hiç bir kurumun avucuna bakmayacak, üretecek, ürettiğiyle değer kazanacak bir kimliğe hepimizin ulaşması gerek. Kurumlar kendi performansını tartışmaya açacak, insanlar bu kente ne katkı sunabilirim duygusuyla hareket edecek ki, bir araya gelmenin bir anlamı olsun. Önce ayırım yapmadan, acısı ve tatlısıyla her şeyi konuşacağız, tartışacağız, yapılabilecekleri konuşacağız. Başka yolu yok. Göçün sebeplerini bile tartışsak sorunun kaynağını öğreniriz. Herkes samimi olmalı, bu kente ne katabilirim demeli.

BUĞU: 2012 BİNGÖL’E İZ BIRAKMALI
BİNYAD Başkanı Naci Buğu, 2012’nin Bingöl’e iz bırakması gerektiğini ifade ederek, “Bingöl merkezi, İlçeleriyle, köyler ile hep beraber bu yılı en güzel şeklide değerlendirmeliyiz. Bunun için BİNYAD olarak Sayın Bakanımız başta olmak üzere Sayın Valimiz, Belediye başkanlarımız ve sivil toplum örgütlerimizle el ele vererek 2012 yılını Bingöl tarihine bir iz bırakacak şekilde çalışmalıyız” diye konuştu.

BUTAKIN: 2012 YILINI TARİHİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ
BİN- İLDER Başkanı Cengiz Butakın, ben öncelikle bu haberi yapan çok değerli arkadaşım Garip Akengin'e duyarlılığından dolayı teşekkür ederim.

Evet, 12. 12. 2012 tarihi gerçekten Bingöl için bir şans olduğunu düşünüyorum. Bu şansıda iyi değerlendirmeliyiz. Öncelikle siyasetçilerimize çok iş düşüyor, son yıllarda Bingöl ile ilgili sıkça duyduğumuz dört kelime var. Duble yol, organize sanayi, Havaalanı, Bingöl Üniversitesi, tüm bunlar Türkiye genelinde yapıldı. Bingöl’le has, özel bir şey yapılmadı. Organize sanayi yetersizdir. İnsanları daha çok teşvik etmek için alt yapısının tamamlanması lazım. Bingöl Havaalanına 2011 yılında uçaklar inecekti ama o tarih, gazete sayfalarında kaldı. Halen açılış tarihi bile belli değil. Bingöl için kayda değer tek şey. Bingöl Üniversitesi tabiî ki büyümeli.

Tüm bu sorunların muhatabı sayın bakanımız Cevdet Yılmaz’dır. Çok şey beklemiyoruz. Olabilir, makul isteklerdir bunlar.

FESTİVALLER MUTLAKA BİRLEŞMELİ
Yıllarca Bingöl Dernekler Federasyonlarını konuştuk hemen hemen her ortam da federasyonlar birleşmeli biraz geç olsa da federasyonlar birleşti. Şimdi sırada festivaller var.
Festivaller Karlıova, Kığı, Yayladere ve Karer de yapılıyor. Genç ilçesi de uğraşıyor, zemin hazırlamaya çalışıyor. Bakarsınız bir sene sonra da Solhan bu işe el atacak, sonra Yedisu, Adaklı vesaire, bunlara meyil vermemek için festivaller mutlaka birleşmeli.

Evet, iki 2012 Bingöl yılı olmalı. Siyasetçilerimizle, bürokratlarımızla, iş adamlarımızla Sivil Toplum Örgütlerimizle hep beraber bu işe el atmalıyız. Biz Dernek olarak hazırız, bize düşen görev ne olursa olsun; Bingöl için Bingöllüler için her zaman varız. Bu işe katkı yapacak kişi veya kuruluşlara şimdiden teşekkür eder 2012 Bingöllümüz için hayırlı olsun.

HABERİMİZDE NE DEMİŞTİK
“2012 Bingöl yılı olmalı” başlıklı haberimizde özetle; 2012’nin özel bir yıl olduğunu ve bu yılın mutlaka değerlendirilerek, her alanda ‘Bingöl yılı’ olması gerektiğini vurgulamıştık. Bu konudaki haberimizde, “Bingöl’ü bu yılda en iyi şekilde tanıtmalı, tüm Türkiye’de sözü edilir bir il haline getirmeliyiz. 12. 12. 2012 günü tüm Türkiye’de yayımlanan görsel ve yazılı basında Bingöl ilimizin yılı olduğunu duyurmalıyız. İlimizin olumsuz haberlerin dışında Valilik, İl belediyesi, İlçe belediyeleri, il emniyet müdürlüğü, sanayi odası, sivil toplum kuruluşları ve yerel basını olarak bizler ele ele vererek üzerimizde bulunan Bingöl misyonunu en iyi şekilde temsil etmeliyiz.

YERELİN SORUNLARI ACİLEN ÇÖZÜLMELİ
Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’ın sık sık altını çizerek dile getirdiği “Kalkınma yerelden başlar” sözünden hareketle, yerelde en son nokta olan köylerimizden başlamalıyız. Bingöl genelinde bulunan 300 köyün yolu asfaltlanmalı. evinin musluğundan suyu akmayan, telefonu olmayan, kanalizasyonu yapılmayan köy kalmamalı. İlimize bu yıl pozitif ayırımcılık isteme hakkımızın olduğunu en üst seviyede dile getirmeli ve almalıyız.

FİNAL BAŞKENTTE 12. 12. 2012’DE YAPILMALI
Tüm bu organizasyonların finalini Ankara’da en iyi otel ya da büyük bir salonda başta Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Meclis başkanı, siyasi partilerin genel başkanları, Türkiye’nin önde gelen STK’larının katılacağı bir finalle bitirmeliyiz. Bu yazdıklarım afakî değildir. Sayın bakanımız Cevdet Yılmaz başta olmak üzere valimiz Mustafa Hakan Güvençer ve belediye başkanımız Serdar Atalay’a çok iş düşüyor” ifadelerini kullanmıştık.

Bingöl Haberci
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2936