online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Bingöl'e Hızlı Tren Geliyor!


Bingöl'e Hızlı Tren Geliyor!
Tarih: 06.02.2012 Saat: 22:11
Konu: Bingöl Haberleri


Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş illerine yeni demiryolu yapılıyor. Ankara-Kars demiryolu projesinin bağlantısı olacak bu demiryolu, Van-İran bağlantısını da sağlayacak.

Ömer Şanlı'nın Haberi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş illerini kapsayan yeni demiryolu yapımı için çalışmalara başlandı. Erzincan’dan başlayıp Muş’a kadar devam edecek olan 1000 kilometre uzunluğundaki demiryolunun 2017 yılında bitirilmesi planlanıyor. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlayan bu demiryolu, proje çalışmaları yapılan Ankara-Sivas-Kars hızlı tren hattına bağlanacak.

6 Yılda Tamamlanacak
Edinilen bilgiye göre, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş illerini kapsayan demiryolu yapımı, Ankara-Sivas-Kars hızlı tren hattına bağlanarak Van-İran bağlantısını sağlayacak önemli bir hat olarak planlanıyor. Demiryolu projesinin 2012-2017 yılları arasında 6 yılda tamamlanması planlanıyor.

Elektrikle Çalışacak Trenler Hizmet Verecek
Erzincan-Muş demiryolu projesi hem yolcu hem yük taşıma amacıyla gidiş-geliş olmak üzere 2 ayrı hat olarak ve elektrikle çalışacak trenlerin hizmet verebileceği şekilde tasarlandı.

Demiryolu Özellikleri
Demiryolu hattı platformunun gövdesi, zeminin özelliklerine göre değişik kalınlıkta dolgu malzemesi ile inşa edilecek. Dolgu malzemesinin üzerine minimum 40 santimetre kalınlığında alt temel, minimum 30 santimetre balast altı malzeme ve minimum 30 santimetre balast malzemesi serilecek. Balast tabakasının üzerine konulacak B 70 tipi beton traverslere elastik bağlantı malzemesi ile UİC-60 tipi raylar monte edilmek suretiyle teşkil edilecek.

Orta Doğu ve Orta Asya ile Bağlantı Sağlanacak
Erzincan-Muş Demiryolu Projesi Türkiye’nin Orta-Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya ile demiryolu bağlantısını sağlayan iki ana alteri birbirine bağlayan çok önemli bir konuma da sahip olacak. Ankara ile Kars arasında yapılacak olan hızlı tren projesi ve Kars-Gürcistan ile Erzincan-Muş-Van-İran demiryolu güzergahlarıyla Avrupa ile Asya arasında doğal köprü konumunda olan Türkiye, bu coğrafi avantajını demiryolu güzergahı ile daha da güçlendirmiş olacak.

Erzincan-Muş Arası 73 Dakika Olacak
385 kilometre olan Erzincan-Muş arası, ortalama 100 kilometrelik hızla giden bir araç için 3 saat 50 dakika sürüyor. Hızlı trenin devreye girmesiyle birlikte ortalama seyahat süresi yolcu trenleri için 73 dakika, yük trenleri için ise 107 dakika olarak planlanıyor.
Hattın Geçeceği İlçeler

Erzincan-Muş demiryolu projesi güzergahı Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş ilsınırları içerisinden geçiyor. Erzincan-Muş Demiryolu Projesi; Erzincan Tercan İlçesi sınırlarından başlayarak, Tunceli Pülümür, Bingöl Yedisu, Karlıova, Muş Varto İlçelerinden geçtikten sonra Muş Merkez İlçesinde son bulacak.
Bingöl'de Hangi Köylerden Geçecek

Demiryolu hattı, Yedisu İlçesi, Eskibalta, Yedisu İlçe Merkez, Karapolat, Elmalı, Dinarbey, Karlıova İlçesi Kaynarpınar, Ilıpınar, Dörtyol, Serpmekaya, Yorgançınar ve Çatak Köylerinin bulunduğu güzergahtan geçecek.

Projede Deprem Riski Göz Önünde Bulunduruldu
Erzincan-Muş arasında yapılacak demiryolunun tamamının 1. derecede deprem bölgesinde yer alacağı belirtilen projede, demiryolu güzergahı aynı zamanda Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde de yer aldığı ifade edildi. Bu tespitler doğrultusunda sanat yapılarının stabilite analizleri ve şev stabilite hesaplarının 1. derece deprem bölgesi koşullarına göre yapılacağı kaydedildi.

İstasyonların Kurulacağı Yerler
Gidiş ve geliş olmak üzere 2 hat olarak yapılması planlanan demiryolu hatlarının ara mesafesi 4.5 metre, platform genişliğinin 14,5 metre ve kamulaştırma ile birlikte yatay hat genişliğinin ortalama 45 metre olması planlanıyor. Proje kapsamında kullanılacak toplam alan 8.901.585 m²’yi bulacak.

6 İstasyon Kurulacak
Demiryolu hattında 6 istasyon, 1 siding ve 1 durak yapılması planlanıyor. İstasyonların kurulacağı yerler şöyle: Büklümdere İstasyonu, Yedisu İstasyonu, Karlıova İstasyonu, Yorgançınar İstasyonu, Tepeköy İstasyonu, Akçan İstasyonu.

Bingölün Sesi
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2954