online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Bingöl'de PKK Operasyonu: 9 Ölü


Bingöl'de PKK Operasyonu: 9 Ölü
Tarih: 11.02.2012 Saat: 17:18
Konu: Bingöl Haberleri


Bingöl Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre; güvenlik güçlerince düzenlenen operasyon sonucunda, 3'ü sağ, 9'u ölü olmak üzere 12 terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı'nca daha önce ele geçirilen teröristlerden elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi sonucu bir grup terör örgütü PKK mensubunun Bingöl Ilıcalar kırsalında bir ahır içerisinde bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

Bingöl Jandarma Özel Harekat Timleri, geçici köy korucuları, istihbarat unsuru ve jandarma iç güvenlik timlerince dün sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonda güvenlik güçlerinin ''teslim ol'' çağrısına başta silahla karşılık verildiği kaydedilen açıklamada, teröristlerin üzerlerinde bulunan el bombalarını patlatması sonucu 3'ü sağ toplam 12 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, teslim olan teröristlerden alınan ilk bilgilerde, ahır içerisinde bulunan örgüt mensuplarının çoğunun askerlerin ''teslim ol'' çağrısı üzerine teslim olmayı istediği, ancak sözde eyalet koordinatörü ''Peri-Mahir'' kod adlı Haşim Kaya'nın birçok eylemi bulunması, teslim olması halinde kendisinin ve ailesinin örgüt tarafından infaz edileceğinin bilinmesi nedeniyle diğer teröristleri silahla tehdit ederek, ''teslim olmak isteyeni vuracağını'' söylediği, tüm teröristlerin bu tehdit üzerine el bombalarını patlattıklarını, kendilerinin ise bombaların pimlerini çektikten sonra geriye doğru kaçarak ölümden kurtulduklarının öğrenildiği ifade edildi.

Ölü ele geçirilen teröristlerin karıştığı eylemler
Etkisiz hale getirilen teröristlerle ilgili olarak Haşim Kaya'nın örgütün Tunceli, Bingöl, Muş, Erzurum ve Elazığ illerinden sorumlu sözde Erzurum eyalet koordinatörü olduğu, 1994 yılında örgüte katılarak 18 yıldır örgüt içerisinde bulunduğu, 2009 yılına kadar Irak'ın kuzeyinde sözde özel güçlerden sorumlu olduğu, 2009 yılında sözde Erzurum eyalet sorumlusu olarak Bingöl, Muş, Tunceli, Erzurum ve Elazığ illerinde gerçekleştirilen eylemlerin talimatını ve onayını verdiği, ayrıca, büyük şehirlere patlayıcı madde ve bomba aktarma faaliyetlerinde bulunduğu ifade edilen açıklamada, bu kişinin diğer bazı eylemleri ise şöyle sıralandı:

''30 Nisan 2010 tarihinde Tunceli Nazimiye Sarıyayla Jandarma Karakol Komutanlığına yapılan 4 askerin şehit edildiği ve 7 askerin yaralandığı silahlı saldırı eylemi.

-8 Temmuz 2010'da Varto İlçe Emniyet Müdürlüğüne yapılan 4 polis memurunun yaralandığı silahlı saldırı eylemi.

-15 Mayıs 2011'de Bingöl kent merkezinde trafik otosuna yapılan ve 1 polis memurunun yaralandığı silahlı saldırı eylemi.

-28 Temmuz 2011'de Bingöl-Karlıova ilçe merkezinde Korucubaşı Hacı Alan'ın şehit edilmesi eylemi. -5 Ağustos 2011'de Bingöl-Merkez Kurudere mevkisinde askeri konvoya roketli saldırı eylemi.

-19 Ağustos 2011'de Bingöl-Merkez Kurudere mevkisinde askeri konvoyun geçişi sırasında el yapımı patlayıcı madde patlatılması eylemi.

-7 Eylül 2011'de 7 örgüt mensubu tarafından Erzurum-Hınıs İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına yönelik yapılan silahlı saldırı eylemi girişimi.

-17 Eylül 2011'de Bingöl-Genç ilçesi Güzeldere mevkisinde güvenlik güçlerine yönelik terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen 1 askerin şehit edildiği, 2 askerin yaralandığı silahlı saldırı eylemi.

-2 Ekim 2011'de Bingöl-Merkez Çeltiksuyu köyü sınırlarında bulunan havaalanı inşaat şantiyesinin yakılması eylemi.

-2011 yılının Eylül ayında askeri konvoya, takviye birliklere ve üst düzey kamu görevlilerine yapılması planlanan ancak, güvenlik güçleri tarafından engellenen eylem.

-29 Ekim'de Bingöl'ün Yenişehir mahallesinde ''Rohani'' kod adlı N.G isimli kadın örgüt mensubunun gerçekleştirdiği ve 3 vatandaşın hayatını kaybettiği 24 vatandaşın da yaralandığı canlı bomba eylemleri olmak üzere bir çok eylemi bizzat yöneterek içinde olduğu veya eylem talimatları verdiği belirlenmiştir.

-Diğer ölü olarak ele geçirilen 'Berdan' kod adlı S.E'nin sözde Bingöl bölge sorumlu yardımcısı olduğu, Bitlis ve Irak'ın kuzeyinde sözde üst düzey yöneticilik yaptığı, 'Pling' kod adlı M.D'nin sözde Adaklı bölge sorumlusu olduğu, 'Tirej' kod adlı C.D'nin ise bölgede güvenlik güçlerine karşı yapılan eylemlerde kullanılan patlayıcı düzeneklerini hazırlayan terörist olduğu bilgilerine ulaşıldı.''

Operasyonda ele geçirilen malzemeler
Açıklamada, operasyonda 2 M-16 piyade tüfeği, 9 kaleşnikof piyade tüfeği, RPG-7 roketatar, 5 RPG-7 roketatar mühimmatı, 4 el bombası, 3 küçük telsiz, 500 gram A-4 plastik patlayıcı, 1 adet gündüz el dürbünü, 47 elektrikli fünye, 6 uzaktan komutalı patlayıcı madde düzeneği, silahlara ait şarjör ve mühimmat ile sözde vergilendirme adı altında zorla vatandaştan toplandığı değerlendirilen yaklaşık 60 bin lira değerinde döviz ve para, bol miktarda el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılan elektronik malzeme, yaşam malzemesi, yiyecek ve doküman ele geçirildiği kaydedildi.

Görüntülerde sağ olarak ele geçirilen örgüt mensubunun konuşması
Operasyona ait görüntülerde teslim olan ve ismi açıklanmayan örgüt mensubunun itiraflarına ilişkin şu görüşler yer alıyor:

''Özellikle İslam dinine büyük saygısızlık yapılıyor. Örgüt göründüğü gibi değil. Biraz aile içi sorunlar, biraz da duyduğum sempati nedeniyle örgüte katıldım. Ancak pişmanım. Roj TV'de gösterildiği gibi değil. Örgütte yoz ilişkiler yaşanıyor. Dine karşı saygısızlık, İslam dinine karşı saygısızlık had safhada. Allah'a inanmıyorlar. Allah'a inanmamakla beraber Allah'a hakaret ediyor, kötü söz kullanıyorlar. Epey pişmanlığım vardı. Geldik, kampımız deşifre oldu. Deşifre olan kampı terk ettik. Mecburen köylülerin ahırına girdik. Mecburduk erzakımız yoktu, sıkıntı çekiyorduk. Buraya geldik.

Sabaha karşı nöbetçiler bizi uyandırdı, 'etrafı askerler sarmış' dediler. Bize 'aşağı inin' dediler, indik. Aşağı indiğimizde 'silahları ortaya katın' talimatı verildi. 'Herkes silahını ortaya katsın bombasının pimini çeksin, ortaya atsın' denildi. 'Bombasının pimini çekip atmayanı ben vuracağım sonra öldüreceğim' dedi, grup sorumlusu. Bombanın pimini çekip ortaya attık, herkes kendini kenarlara attı. Yaralı kurtulduk. Olayda 2 kişi yaralı, ben de sağ kurtuldum. Sağ kurtulduğum ve teslim olduğum için pişman değilim, örgüte katıldığım için pişmanım. Asker için 'düşman' deyimi kullanılıyor. Gerçekten ''asker düşman'' diyorlar. Görüyorsunuz askerin parkası üzerimde.''

Haber 7
_________________________

OPERASYON VİDEOSU

Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2961