online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - ''Telsiz Sesi Sizleri Yanıltmasın''


''Telsiz Sesi Sizleri Yanıltmasın''
Tarih: 05.03.2012 Saat: 22:19
Konu: Bingöl Haberleri


Son günlerde telefon yoluyla artan dolandırıcılık vakaları üzerine vatandaşa ‘dikkatli olun’ çağrısı yapan İl Emniyet Müdürü Akbal: “Bu tür aramalara itibar etmeyin” dedi ve dolandırıcılık yöntemlerine dikkat çekti!

Gerek ülke genelinde, gerekse Bingöl’de son günlerde artan dolandırıcılık vakaları, birçok vatandaşın mağdur olmasına neden oluyor. Özellikle telefon yoluyla yapılan dolandırıcılık vakalarında kullanılan yöntemler ise dikkat çekici. Vatandaşların bu tür vakalarla mağdur olmalarını önlemek için kamuoyunu bilgilendirmek adına görüşleri alınan İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, vatandaşların bu tür vakalar karşısında nasıl hareket etmesi gerektiğini aktarırken, önemli bazı hususlara da dikkat çekti.

TELSİZ SESİYLE İNANDIRICI OLMAYA ÇALIŞIYORLAR
Cep telefonundan arayarak kendilerini, polis, asker veya savcı olarak tanıtıp vatandaşları korkutup kandırarak verdikleri hesap numaralarına para havalesi yaptıran dolandıranlara karşı dikkatli olunmasını isteyen Akbal: “Son zamanlarda kendisini yüksek rütbeli emniyet görevlisi olarak tanıtıp, terör örgütlerinden hattınıza girilmiş, kartınız illegal örgütler tarafından kopyalanmış, sizin numaranızdan başkaları rahatsız edilmiş, ‘hesabınızdan örgüt hesabına para transferi yapılmış, vereceğimiz hesaba para aktarırsanız onlar parayı çekerken suçüstü yakalayacağız’, internet hattınızı şu an evde kullanan var mı? Ödül kazandınız ve benzeri nedenlerle arandığınızda kesinlikle bu tür aramalara itibar etmeyiniz. Bu şahıslar telesiz sesi dinleterek inandırıcı olmaya çalışıyorlar. Telsiz sesi internet ortamlarında da mevcut. Bu yanılgıya düşmeyiniz. Panik ve tereddüt yaşamadan telefonu kapatınız, kesinlikle hakkınızda kimlik, belge ve şifre bilgilerini açıklamayınız. Bu tür konulardan ötürü kontör ya da para transferi yapmayınız. Bu gibi durumlarda hemen 155 Polis imdat telefonunu arayınız" dedi.

POLİS KİMSEYİ ARAYIP KONTÖR YA DA PARA TALEP ETMEZ!
Rastgele numaraları çevirerek karşıdaki vatandaşa farklı gerekçeler sunan dolandırıcıların inandırıcılık seviyesi yüksek tavırlar sergilediğinin altını çizen Akbal, güvenlik güçlerinin ya da kamu görevlilerinin telefonla arayarak kontör yada para talebinde bulunmadığını, asla da bulunamayacağını vurguladı.

Banka ATM’leri önünde uyarı notları astıkları gibi Emniyet Genel Müdürlüğünce tüm cep numaralarına uyarı mesajları atıldığını da ifade eden Akbal: “Güvenlik güçleri, telefonla arayarak kimseyi bu şekilde yönlendirmez. Varsa bir tebligat ilginin adresine gidilip gerekli tebligat yerinde yapılır ya da polis merkezine müracaatı istenir. Suç soruşturması ya da bir konudaki araştırmalar telefonda yapılmaz. Telefonda bu tür taleplerde bulunulmaz. Ne yazık ki, vatandaşlarımız bu telefon aramalarına inanıp verilen hesap numaralarına ciddi miktarlarda para yatırıyorlar. Geçen hafta yaşanan iki ayrı vakada 20 bin TL civarında para transferi oldu. Ekiplerimiz durumu fark edince önemli miktarlardaki transferleri de önlediler ancak yine de istemediğimiz mağduriyetler yaşandı. Vatandaşlarımızdan isteğimiz, her ne gerekçe olursa olsun hiçbir şekilde telefonla aramak suretiyle talep içeren iddialarda bulunan şahıslara itibar etmemeleridir” diye konuştu.

BİNGÖL MEDYABu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3007