online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Dul Kadınlara Maaş Müjdesi


Dul Kadınlara Maaş Müjdesi
Tarih: 07.03.2012 Saat: 22:05
Konu: Bingöl Haberleri


Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na mart ayı içinde yapılacak. Maaştan faydalanmak için belirtilen kriterler ise şöyle;

Dünya Kadınlar Günü öncesi, eşi vefat eden kadınlara müjde geldi. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve eşi vefat eden hanımlara Nisan ayından itibaren 250 lira maaş ödemesi başlayacak. Bingöl’de de başvuruların 15 Mart itibariyle kabul edilmesi planlanıyor.

BAŞBAKAN TALİMATI VERDİ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın eşi vefat eden kadınlar için başlattığı maaş ödeme sisteminde sona gelindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ödenecek tutar 250 lira olarak tespit edildi. Eşi vefat eden kadınlara destek amacıyla başlatılan projede Türkiye genelinde 1,5 sene inceleme yapıldı. Hükümetin isteğiyle Boğaziçi Üniversitesi'nin yaptığı tespitlerde eşini kaybeden herhangi bir sosyal güvencesi olmayan hanımlara maaş önerisi çıktı. Önerinin görüşülmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her bir kadın için 250 lira maaş ödenmesi talimatı verdi.

İLK ÖDEME NİSANDA, DAHA SONRA İKİ AYDA BİR 500 LİRA
Eşini kaybeden ve çocuklarına bakmak zorunda kalan kadınların mart ayı boyunca sisteme girişleri yapılıyor. Bunun için sigortası bulunmayan ve eşi vefat edenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuracak. İlk ödeme nisan ayında her bir kişi için 250 lira olarak verilecek. Arkasından iki ayda bir ödeme yapılacak. Eşi olmayan hanımların hesaplarına iki ayda bir 500 lira maaş yatırılacak. Eşini kaybeden ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan maaş alacak kadın sayısı 100 bin ile 150 bin arasında değişiyor.

BİNGÖL’DE NASIL OLACAK?
Bingöl’de çalışmaların birkaç güne kadar başlayacağı, müracaatların ise 15 Mart itibariyle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında kabul edileceği belirtildi. Müracaat edenlerin dosyası, yapılacak hane ziyaretleri ve resmi tespitlerin ardından İl Mütevelli Heyeti’ne sunulacak. Buradaki incelemede dosyası kabul edilen dul hanımlar maaş bağlanacak. Ancak maaşlardan resmi nikahı bulunup da eşi vefat eden ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan hanımlar yararlanacak. Maaşlar ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ilgilinin banka hesabına aylık olarak yatırılacak. Resmi nikahı bulunmayıp eşi vefat edenler ile eşi vefat eden ancak SSK veya Bağ-Kur maaşı veya sağlık güvencesi bulunan dul hanımlar bu haktan yararlanamayacak.

BİNGÖL MEDYA

 

Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3014