online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Hazarşah'ta Meslek Tanıtım Semineri


Hazarşah'ta Meslek Tanıtım Semineri
Tarih: 07.04.2012 Saat: 19:36
Konu: Köy Haberleri


Hazarşah Yeni Yerleşim İlköğretim Okulu Rehberlik Servisi öğretmeni Tuba DEMİREL ve Meslek Tanıtım Kulübü öğretmenleri Hülya ERKAN, Emin BULUT tarafından 8. Sınıf Öğrencilerine "Mesleklerin Tanıtımı” seminerleri düzenledi.

Hazarşah Yeni Yerleşim İlköğretim Okulu meslek tanıtım kulübü ve rehberlik servisinin hazırlayıp organize ettiği mesleklerin tanıtım programı kapsamında 02-05 Nisan 2012 tarihleri arasında yapılan seminerlerde polislik, doktorluk, hemşirelik, veterinerlik, avukatlık ve gazetecilik meslekleri tanıtıldı.

02 Nisan Pazartesi günü Solhan İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli Başkomiser Soner BAYKAN öğrencilere Polislik Mesleği anlatıldı. Başkomiser BAYKAN, öğrencilere polislik mesleğine giriş şartlarını, sınavda kaç puan almaları gerektiğini, boylarının ve kilolarının ne kadar olması gerektiğini, mesleğe ilk başladığı zamanı, nerelerde çalıştığını, hangi zorluklarla karşılaştığını, bu zorlukları nasıl atlattığını ve meslekte karşılaştığı güzel olayları anlattı.

03 Nisan Salı günkü seminerde ise öğrencilere Solhan Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Doktor Özge ÜTKÜR tarafından Doktorluk Mesleği anlatıldı. Doktorluk mesleğini öğrenim sürecinden uygulama alanlarına kadar detayları ile anlatan Dr. ÜTKÜR; “İnsan sağlığı her toplumda her ülkede en önemli konuların başında gelmektedir. Bu nedenle hekimlik önemini ve kutsallığına asla kaybetmeyecek bir meslektir. Tıbbı seçmek isteyenlerin öncelikle insanları, onlara yardım etmeyi özveride bulunmayı sevmesi gerekir. Bu sayede hekimlik mesleği gerçek amacına ulaşır, aksi halde ağırlığına katlanmak oldukça güçleşir. Bu meslekte mesai saati kavramı nerdeyse yoktur. Bir kere hekim oldunuz mu artık iş yerinden ayrılsanız bile hekimsinizdir ve her an her şarta hastalarla ilgilenmeniz beklenir. Ailenize ve hatta kimi zaman kendinize bile zaman ayırmayabilirsiniz. Aynı zamanda çok ciddi sorumluluk isteyen bir meslektir, çünkü karşınıza çoğu zaman yaşamla ölüm arasında bulunan insanlar olacaktır. Hekimlik altı yıl tıp fakültesi, dört ya da beş yıl uzmanlık eğitimi ve akademik kariyer düşünenler için neredeyse ömür boyu süren bir eğitim sürecini kapsar ve fiziksel ve zihinsel anlamda oldukça yorucu bir meslektir. Fakat bu mesleği yaparken iyileştirdiğiniz insanların size yaşattığı mutluluk daha önce çektiğiniz tüm yorgunlukları ve sıkıntıları bir anda unutturabilir. Bu nedenle hekimlik seçilirken amaç maddiyat olmamalı, insanlara yardım etmeyi, okumayı, öğrenmeyi istemek ön planda olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Dr. Özge ÜTKÜR’den sonra söz alan Toplum Sağlığı Merkezinde(TSM) görevli Hemşire Nazan OYA ise Hemşirelik Mesleğinin tanımı, görevleri, hemşirelik mesleğinin gerektirdiği özellikler, çalışma ortamı ve koşulları, çalışma alanları ve iş bulma olanakları, meslek eğitiminin verildiği yerler, meslek eğitimine giriş koşulları, eğitim süresi ve içeriği, meslekte ilerle gibi konulara değindi.

Hemşirelik mesleğinin tanıtımından sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünde çalışan veteriner Mahmut TAŞBAŞ Veterinerlik Mesleğini, 05 Nisan Perşembe günü ise avukat Selçuk TOPAY Avukatlık Mesleği ve Solhan Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Abdulgafur BİLDİK de Gazetecilik Mesleğini anlattı.

Mesleklerin tanıtımdan sonra öğrenciler ilgili mesleklerle ilgili merak ettikleri konularda sorular sormasıyla seminerler sona erdi.Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3044