online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Arakonak’ın Talepleri İletildi


Arakonak’ın Talepleri İletildi
Tarih: 20.04.2012 Saat: 00:37
Konu: Köy Haberleri


Bakan Yılmaz, Bingöl programı kapsamında ilk olarak Arakonak Beldesini ziyaret etti. Arakonak ziyaretinde Başkan Çalışan, çalışmalar hakkında Bakan Yılmaz’ı bilgilendirdikten sonra taleplerini de Bakan Yılmaz’a iletti.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın Arakonak ve Solhan Belediyeleri ziyaretlerinde Bingöl Valisi M. Hakan Güvençer, Bingöl İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, AK Parti İl Başkanı Cevdet Çalbay, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay yanı sıra birçok partili ve vatandaş eşlik etti.

Çalışan, Arakonak’ta yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi
Arakonak Belde Belediyesine yapılan ziyarete Arakonak Belediye Başkanı Nazmi Çalışan, belediyenin geçmiş dönemdeki durumu ve yaptıkları çalışmalar hakkında Bakan Yılmaz’ı ve katılımcıları bilgilendirdi.

Arakonak’ın konumu hakkında bilgi veren ve belediyeyi borçla devraldıklarını ancak şuan borçlarının bulunmadığını söyleyen Çalışan, “2004 seçimlerinde geldiğimizde borç yığını ile işçi alacakları, SSK ve Emekli Sandığı borçları olan, iş makinesi, itfaiye aracı ve altyapısı olmayan bir belde belediyesini devraldık. Başta Solhan belediye başkanımızın desteği ve Bingöl Belediye başkanımızın desteği ile bürokrattan siyasilere kadar bizlere destek verenlere müteşekkirim. Projeler ve Sayın Bakanımızın da desteği ile bugünkü konuma geldik. İçme suyumuzu 2006 yılında, kanalizasyonumuzu 2011 yılında yaptık. Cadde genişlemesi ve ağaçlandırma işleri yaptık. İslah sekileri yapıldı. Çevre Ormanın desteği ile ağaçlandırma çalışmaları yapıldı. Geri kalan derelerde de ıslah çalışmaları için iş makinesi talebimiz olmuş. Bu talebimiz yerine getirildiğinde diğer derelerde de ıslah çalışmalarımız yapacağız. Sosyal faaliyetlerde bulunduk. SODES kapsamındaki proje ile kütüphanemize kavuştuk. Milli Eğitimin eski okulunu aldık karşılığında bir yer tahsis ettik. Aldığımız okul ve alanını kültürel ve sosyal alan olarak kullanacağız. Halk eğitimi mesleki kurslarını destek verdik. Sosyal faaliyetlerimiz devam ediyor.” İfadeleri ile çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Arakonak’ın talepleri iletildi
Yapılan çalışmaların aktarılmasından sonra talepleri dile getiren Çalışan, “Arakonak yayla yolunun yapılmasını talep ediyoruz. Bu aynı zamanda güvenlik yolu olarak da kullanılacağı gibi yaylalar sadece Arakonaklılar tarafından kullanılmayıp Solhan Halkımız tarafından da kullanılmaktadır. Kıban bölgesi bizim için çok önemli bir bölgedir. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın kaldığı bir bölgedir. Hayvan barınaklarımız burada olduğu için kış aylarında vatandaşlarımız burada yaşamaktadır ve eti, yünü ve sütü ile gelir getirmektedirler. Buraya elektrik lazım, su lazım. Elektrik olmadığı için sondaj da vurulamıyor. Arakonak Belde girişine istinat duvarı ve kanalet yapılmasını istiyoruz. Belde içi yollarımızın bir tanesinin Sayın Bakanımız tarafından yapılmasını istiyoruz.” şeklinde konuşarak taleplerini dile getirdi.

Yılmaz, “Kanalizasyon projesi çok önemli bir projedir”
Arakonak Belediye Başkanını tebrik ederek konuşmasına başlayan Bakan Yılmaz, “Bürokratken de bana gelip giden bir başkandır. Çok uğraşıp didinen ve nereden ne koparırım diye uğraşan bir başkanımızdır. Çok borçlu bir belediyeyi fazla veren bir belediye haline getirdi. Bizim Türkiye’de bütçe için yaptıklarımızı o da Arakonak için yaptı. Bütçede açık veren belediye ne olursa olsun hizmet üretemez. Sosyal çalışmalar yapan ve öğrencilere sahip çıkan bir belediyemiz. Kanalizasyon istemişlerdi. Kanalizasyon projesi çok önemli bir projedir. O proje uygulandı. İşin süsleme kısmı kaldı. Kıban bölgesi için FEDAŞ ile irtibata geçilecek. Belde yolu için de çalışmalar yapılacak. Sel zamanında bir ağaç toprağı tutup suyun yönünü değiştirdiği için bir evi kurtarmıştı. Zamanında buralar anladığım kadarı ile ormanmış. Zamanla bilinçsiz kullanımlardan dolayı kökü dahi çekilerek kullanıldığı için ormanlar yok olmuş. Çünkü meşe kesilirse dahi yeniden gelir. Biz de o dönemde ağaçlandırma çalışmalarını başlattık. İnşaallah başarılı olunur. Ona mutlaka Arakonak olarak sahip çıkmanız lazım.” ifadelerini kullandı.

Solhan HaberBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3072