online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Yol Çöktü, Evler Tehdit Altında


Yol Çöktü, Evler Tehdit Altında
Tarih: 27.04.2012 Saat: 00:42
Konu: Köy Haberleri


Oymapınar Köyü’nün güneyinde bulunan Yenibaşak Gurup Köy yolu heyelandan dolayı çöktü. Meydana gelen heyelanın Oymapınar için büyük tehdit olduğunu ifade eden köylüler, yetkililerden çözüm beklediklerini ifade ettiler.

“20 yıl önce yine aynı sorun yaşanmıştı”
1992 yılında Oymapınar Köyü’nde meydana gelen toprak kaymasının ardından 20 yıl geçtikten sonra yine bahar aylarında toprak kaymasının meydana geldiğini söyleyen Oymapınar Köyü sakinleri, meydana gelen toprak kaymasından dolayı Yenibaşak Gurup Köy yolunun meydana gelen toprak kaymasından çöktüğünü, kara yolları ekiplerinin geçici çözüm için dolgu çalışmaları yaptığını ifade ettiler.

Bir hafta önce köyün doğusunda meydana gelen selden solayı köyün doğusunu besleyen su şebeke hattının tahrip olduğunu ve geçtiğimiz hafta meydana gelen toprak kayması sonucu da köyün güneyinden köye gelmekte olan şebeke hattının tahrip olması sonucu köyde şebeke suyunun kesildiğini söyleyen köylüler, köyde bulunan kuyularından toprak kayması tehdidi ile kesilme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade edip köyün su sorunun çözülmesi gerektiğini dile getirdiler.

Evlerinin tehdit altında olduğunu söyleyen köy sakinleri bir vatandaşın müracaatı sonrası köye İl Afet’den ekiplerin geldiğini ve müracaat sahibi vatandaş ile ilgili incelemelerde bulundukları aktarırken yetkililerin köye gelip geçmiş olsun demelerini beklerken, AK Parti İlçe Başkanı Nihat Doğu’nun dışında köye hiçbir yetkilinin geçmiş olsuna gitmediğini dile getirdiler.

“4 aileye bir konut verilerek sorun çözülmüyor”
Afet bölgesi olduğu için gerekli önemin gösterilmediğini dile getiren Köyün eski muhtarlarından Ahmet Kaynar, 1992 yılında meydana gelen toprak kaymasında şahsıma 92 metrekarelik bir konut çıktı. Üç oğlum ve benimle birlikte 4 haneydik. 92 metrekarelik konuta bir hane halkı bile zor yaşayabilirken bize konut çıkmış hakkınız verilmiş köyde yaşamayın deniliyor. 4 haneden diğer 3 hane halkı için çıkar yol olmadığı için tekrar köyde yaşamaya devam ettik. Köyde geçimizi tarım ve hayvancılıkla sağlayabiliyorduk. Solhan’a gittiğimizde tarım olmayacaktı, hayvancılık da olmayacaktı, iş imkânları yok… Bu durumda bu insanlar ilçeye gidip ne yapacaklardı? Nasıl geçimlerini sağlayacaklardı? Bunun hesabını yapan yok. Alın yatak yorganınızı ilçede 4 aileye yaptığımız konuta yerleşin denildi ve hala konut yapıldı ama onlar yine köyde yaşıyorlar deniliyor. İlçeye gelip başıboş dolaşıp, boş olan kahve kürsülerini mi dolduralım. Bunları düşünen yok.” şeklinde konuştu.

“Gerekli incelemelerde bulunulmasını istiyoruz”
20 yıl önce yapılan konutların sorunlarını hala yaşadıklarını aktaran köy sakinlerinden Halit Kaynar, “Şimdi de yapılan konutların sigorta primleri çıkmış. Sözde yaralarımız sarılıyor. Fatura yine köylünün boynunda. Bir kez toprak kayması yaşandı diye mağdur olduk. Şimdi de sigorta mağdur ediyor. Zaten birden fazla aileye tek konut çıktığı için tüm köyün boşaltılması söz konusu değildi. Köyde tahliyeler başladı. Öncelikli olarak su sorunun çözülmesini istiyoruz. Daha sonra köye yetkililerin gelip gerekli incelemelerde bulunmalarını ve varsa çözüm yoluna gidilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Solhan HaberBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3087