online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Çeliker: % 3 Ahlaksızca Bir Tekliftir


Çeliker: % 3 Ahlaksızca Bir Tekliftir
Tarih: 16.05.2012 Saat: 15:00
Konu: Bingöl Haberleri


Hükümetin memur zammı, için sunduğu %3 + %3'lük zam teklifine sert tepki gösteren Anadolu Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Sendikası Bingöl İl Başkanı Veysel Çeliker, teklifin vebalinin memur sendikalarını itibarsızlaştıran sendikaların boynuna olduğunu söyledi.

Hükümetin memura zam teklifi belli oldu. Açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi. Çelik; memura 2012 yılı için yüzde 3+3, 2013 yılı için ise yüzde 2+3 zam teklif ettiklerini açıkladı. Hükümet tarafından açıkalanan Zam oranına tepkiler artarken bir açıklama da AES Bingöl İl Başkanı Veysel ÇELİKER'den geldi.

Anadolu Eğitim-Sen il başkanı Veysel Çeliker, sendika olarak memur zammı için önerilen oranın komik bulduklarını söyledi. Çeliker: %16 ile %30 aralığında zam talepleriyle masaya oturan sendikaların şaşırmış görünmelerine şaşırmamak içten bile değildir. Sendikamız açısından bu teklif, ahlaksız olduğu kadar bizzat sendikaların neden olduğu bir durumdur.

Grevsiz toplu sözleşmeye “evet” diyenlere seslenmiştik. Hakem gölgeli toplu sözleşmenin toplu görüşmeden bile geri bir durum olduğu, haklılığımızın kaynağı olmakla birlikte, bizi üzmüştür. 5 ay ötelenen sözleşme görüşmesinin ucube yavrusunu kucağına alan sendikaların mevcut yasa ile bağırmaktan öte yapabilecekleri bir şey bulunmamaktadır. Grev hakkı tanımayan sendikal kanun yüzünden saatlik iş bırakma eylemleriyle oyalanacak olan sendikalar işverenle uzlaşmaz ise nihai karar hakem heyetince verilecek. Bu durumda memurlar, kurulun atanmış üyelerinin lütfedeceği virgüllü artırımı ile karşı karşıya kalacaktır.

Çalışma Bakanı ağzından maruz kaldığımız teklif içerisinde taban aylıklarına yansıyacak bir iyileştirme bulunmadığı gibi, 4-b ve özellikle 4-c’li personele dair hiçbir kazanım söz konusu olmamıştır. Yalnızca öğretmen ve akademisyenlerden esirgenen ek ödemelerin esamesi okunmamaktadır. 21 Mayıs'a kadar düğümlenmek istenen görüşmeler, zaten yoksulluk sınırı altında olan memurların artık açlık sınırına inmesinden başka bir sonuca hizmet etmeyecektir.

Bu teklifin vebali memuru itibarsızlaştıran memur sendikalarının boynunadır!
2011’de %8.5 büyüdüğü iddia edilen, remi enflasyon oranı %11 olarak ilan edilen bir ülkede memura teklif edilen üçlük-beşlik zamlar bütçe değil itibar sorunudur! Anayasa referandumu öncesi eksik toplu sözleşme kanununu abartılı bir sevinçle karşılayanlar, her vesile ile işverenle dost olmayı üye temsiline yeğ tutanlar memuru itibarsızlaştırmıştır. “Ne verirsek razı olacaklar” mantığı yetkili ama etkisiz sendikaların ayıbıdır.

Bu teklife evet diyen bedelini ağır öder!
Devlete her koşulda muhalefet eden yapılarla her koşulda evet diyen siyasallaşmış sendikalar arasına sıkışmış olan memurlar, siyaseten bağımsız sendikalara duyulan ihtiyacı bu vesile ile bir kez daha anlamış olacaklardır. Pek çok üyenin “hükümetle iyi geçinen, iyi zam alır” yanılgısı 21 Mayıs itibarı ile son bulacak, emanet üyelikler sonlanacaktır.

O Masadan Birlikte Kalkın!
Anadolu Eğitim Sendikası olarak halen sözleşme umuduyla masada oyalanan sendikaların değerli yöneticilerine sesleniyoruz: Üç konfederasyonun ortak kararıyla iş bırakılmadığı sürece bu ahlaksız teklif 1-2 puan değişiklikle imzanızla ya da hakem oluruyla geçecektir. Bu kararı derhal almanız ve uygulamanız durumunda memurun gerçek gündemi ve talebi yeniden masaya getirilebilir. Bizleri saatlik iş bırakma eylemleri, göstermelik basın açıklamalarıyla oyalamayın. Anadolu Eğitim Sendikası gerçek bir sendikal direnç, ortak bir eylemlilik için koşulsuz olarak yanınızda olacaktır.

Tavz.NetBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3115