online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Okul Sorunları İsyan Ettirdi


Okul Sorunları İsyan Ettirdi
Tarih: 13.07.2012 Saat: 21:54
Konu: Köy Haberleri


Bu yıl okullarında çok zor koşullarda eğitim-öğretim yapıldığını söyleyen Hazarşah Yeniyerleşim İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Selim Barlık, “Artık, köyümüz seçmenlerinin AK Parti’ye oy vermedikleri için çocuklarımızın cezalandırıldığına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tüm yetkililer sorundan haberdar
430 öğrencisi bulunan okulda sağlıksız koşullarda eğitim öğretim yapıldığını iddia eden Barlık, problemlerinin başta Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz olmak üzere milletvekillerine, Bingöl valisine, ilçe kaymakamına, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerine iletildiğini ancak problemlerinin çözümüne ilişkin bir gelişme yaşanmadığını söyledi.

Dilekçemize cevap bile verilmedi

Mayıs ayında okul aile birliği ve köy muhtarı imzalı bir dilekçe ile ilçe kaymakamlığına sorunları ilettiklerini ancak sorunların çözümüne yönelik bir gelişme yaşanmadığı gibi dilekçelerine de cevap verilmediğini söyleyen Barlık, “Yol ve su için söz aldık ancak okuldaki diğer sorunlar da var olduğu sürece gelecek yıl okulda eğitim öğretim yapılması mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

430 öğrenci susuz kaldı

Okulun suyu olmadığı için su ihtiyacının okula 65 metre mesafedeki kuyu suyu ile karşılandığını ancak Ocak ayından itibaren dinamo yandığı için kuyu suyundan da faydalanılamadığını söyleyen Barlık, “Okulun su ihtiyacı okula yakın evlerden temin ediliyordu. Ancak son aylarda su yetersizliği nedeniyle köylüler de su vermeyeceklerini söylediler. Okulda öğrenim gören 430 öğrencimiz ve yaklaşık 30 personel adeta susuz bir şekilde eğitim öğretim yılını tamamladı. Bir okulun suyunun olmayışı gibi önemli bir problemin bile çözülmemesi bizleri büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Çalmadık kapı bırakmadığımız halde aylardır sorun çözülmedi. Okullar açılmadan problemin çözülmesi için yetkililerden duyarlılık bekliyoruz.”

Taşıma merkezi okulun yolu yok

Taşımalı eğitim kapsamında 230 öğrencinin 19 araçla okula taşındığını söyleyen Barlık, Okulun ana yola yaklaşık 450 metre mesafede olduğunu söylerek şu ifadeleri kullandı: “Okulumuz taşıma kapsamında bir okuldur. Öğrencileri taşıyan araçlar yolun kötü olmasından dolayı okul yanına inmemektedir. Bu da taşımalı eğitim merkezi olan okulumuzda ciddi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Araçlar okula inemedikleri için öğrencilerin kontrollü bir şekilde okula intikalleri sağlanamamaktadır. Taşımalı eğitim öğrencilerine yemek verildiği için yemek taşıması sırasında da sorunlar yaşanıyor. Zaman zaman ana yoldan okula yemekler el ile taşınmakta ve taşıma esnasında yemekler dökülmektedir. Okula gelen öğrenciler, ana yolda indikleri için okula çamurlu yoldan gelmekte ve bu durum da okulun temizliği konusunda sorunlar yaratmaktadır. Ana yol ile okul arasındaki tali yolun biran önce yapılması gerekmektedir.”

Okul fiziki sorunlarla boğuşuyor

Okulun bina oturumu bakımından eğimli bir arazide yapıldığını söyleyen Barlık, yağışlı havalarda meydana gelen su taşkınlarının okul bahçesine aktığını, bu durumun önüne geçmek için de okul etrafında bazı yerlere kanal açılması ve yağmur sularına geçit verilmesi gerektiğini dile getirerek şu ifadeleri kullandı: “Okulumuzun problemleri yıllardır çözülmediği için birikmiş ve adeta okulda eğitim öğretim yapılamaz hale gelmiştir. İstinat duvarı olmasına rağmen yerden yüksekliğinin az olması nedeniyle dışarıdaki hayvanlar rahat bir şekilde okul bahçesine girebilmektedirler. Okulumuzun çatısındaki hasardan dolayı akıntılar olmaktadır. Okulumuzun dış cephe boyası ve sıvası zarar görmüştür. Bahsettiğim sorunların çözülmemesi binaya ciddi zararlar vermektedir.”

350 eksik petekle kış geçirildi

Arızalı olan kalorifer tesisatının kısmen onarıldığını fakat ödenek yetersizliği nedeniyle okulun kalorifer tesisatının olması gerekenden 350 petek eksik haliyle bınanın ısıtılmaya çalışıldığını söyleyen Barlık, bu sıkıntının eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde devam etmesini engellediğini söyledi. Bilişim Teknolojileri sınıfının ihtiyaca cevap vermediğini söyleyen Barlık, okulun sorunları ile ilgili şunları aktardı: “90’lı yılların teknolojisiyle hem yazılım hem donanım bakımından öğrencilerimizin hiçbir anlamda ihtiyacını karşılamamaktadır. Bu nedenle okulumuz Bilişim Teknolojileri sınıfı için bilgisayar ve projeksiyon cihazı gerekmektedir. Okulumuz çok amaçlı salonunda (konferans salonu) klima sistemi vardır. Fakat sistem kurulduğundan bugüne kadar çalıştırılamamıştır. Sistemin devreye sokulması için gözden geçirilmesi gerekmektedir.”

Solhan HaberBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3171