online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - ''Tarihimiz Sular Altında Kalmasın''


''Tarihimiz Sular Altında Kalmasın''
Tarih: 08.12.2012 Saat: 23:28
Konu: Köy Haberleri


Ginc’in yöre halkının geçmiş tarihini yansıttığını söyleyen Yanılmaz, Baraj yapımından dolayı bir tarihin kaybolacağını söyleyip bugüne kadar bu tarihe hep sahip çıktıklarını dile getirip bu tarihin sular altında kalmasına razı olmadıklarını söyledi.

Tarihi Kaleköyü (Ginc)’de bulunan tarihi yapıların, eserlerin ve yerlerin barajn altında kalacağını hatırlatan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden emekli Mehmet Yanılmaz, tarihi eserlere sahip çıkılması gerektiğini ifade edip, ilgililerden konunun takipçisi olmalarını istedi.

Tarihin sular altında kalmasının bu bölgede ikamet eden halkı kaygılandırdığını söyleyen Yanılmaz, “Solhan İlçemiz Murat Suyu üstünde yapılmakta olan Kalehan1 Barajı ve HES sınırları içerisinde yer alan Tarihi Kaleköyü (Ginc)’de bulunan tarihi yapılar, eserler ve yerler barajın altında kalmaktadır. Bu barajla birlikte bir tarih yok oluyor. Tarihin sular altında kalması bu bölgede ikamet eden halkı kaygılandırıyor. Kültür ve Türizm kurumundan emekli olan bir vatandaş olarak üzüntü duyuyorum. Baraj yapımı ile birlikte bölgede bulunan tarihi yerler konusunda her hangi bir çalışma yapılmamış, mevcut eserlerin korunması gerekiyor.

Bölgenin en önemli ve en eski tarihi yerlerinden biri olan genellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait ve geçmiş tarihi yansıtan Cami, Mezarlık, Kars Magazin, Kale Zindan, yer altında kalan hamam gibi bir çok tarihi kalıntılar baraj suları altında kalıp yok olacaktır. Bu eserler, aynı zamanda ilgili kurumlarca tescil edilmiştir. İl Kültür ve Türizm Müdürlüğü tarafından ilgili kurumlar bilgilendirildi ancak bugüne kadar bölgede bulunan eski eserlerin kurtarılmasına yönelik bir çalışma olmadığı gibi işin yapımını üstlenen firma yetkililerin de bu konuda hiçbir çalışmalarının olmadığı görülmektedir. Bu tarihi yerlerin ve eserlerin baraj suları altında kalarak yok edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Bu tür eserlerin gerekli çalışmalar yapılarak korunmaya alınması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz. İlgili kurumların Kaleköyündeki (Ginc) tarihi yerler ve eserleri konusunda yüzey araştırması yaparak tarihi eserlerimizin yok olmasını önleyerek, mevcut eserlerin korunmasını sağlayarak katkı sunmaları gerekir. Ginc Köyü yöre halkının geçmiş tarihini yansıtıyor. Biz de bugüne kadar bu tarihe hep sahip çıktık bu tarihin sular altında kalmasına razı değiliz.” şeklinde konuştu.

Solhan Haber
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3323