online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Solhan Kale Barajlarını Sordu


Solhan Kale Barajlarını Sordu
Tarih: 08.12.2012 Saat: 23:32
Konu: Köy Haberleri


Önergesinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan yanıtını istediği 8 soruya yer veren Baluken, barajda çalıştırılmak üzere işe alınacakların siyasi baskıyla belirlendiği iddiasına dikkat çekti ve doğa tahribatının etkisi üzerinde durdu.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Solhan Kale barajlarıyla ilgili soru önergesi verdi.

Sorularının Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzük ’ün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili Baluken: “Bingöl Solhan ilçemiz birçok temel kamu hizmetinin verilmemesinden kaynaklı sorunlar ile karşı karşıyadır. Bu sorunların yanı sıra hayvancılık ve tarım sektörleri yöre halkının temel geçim kaynağı iken, AKP hükümetinin politikası neticesinde söz konusu sektörler bitme noktasına gelmiştir. Tarım ve hayvancılık politikasının mağdur ettiği yöre halkının yaşadığı coğrafyada yapılmak istenen HES Barajları ile yöre halkının mağduriyeti daha fazla artmaktadır. Solhan ilçemizde yapılmak istenen iki adet HES Barajı, tarımsal arazilerin ve coğrafyanın tahrip edilmesi yoluyla tarım ve hayvancılık sektörlerini bitirme noktasına getirmekte ve doğanın tahribatı da yöre halkının sağlığını tehdit etmektedir” dedi.

Baluken’in, yönelttiği sorular şöyle:

1) Bingöl ilimiz Solhan ilçesinde yapımına başlanan Yukarı Kale Köy Barajının yapımının bitirilmesi sonucu kaç metre karelik alan su altında kalacaktır? Bu alan içerisinde ikameti olan köy sayısı kaçtır? Bu köylerde kaç hane vardır? Bu hanelerde yaşayan nüfus ne kadardır?

2) Yukarı Kale Köy Barajının yapımının bitirilmesi sonucunda su altında kalacak kentlerde ve tarımsal arazide yok olacak meyve ağaçları, hayvan yem deposu ve hayvan yem yeri sayısı kaçtır?

3) Solhan ilçemizde yapılacak olan iki adet HES barajından etkilenecek olan yöre halkıyla HES’lerin proje aşaması, ihale aşaması ve yapım sürecinde bir ortaklaşma gerçekleştirilmiş midir? Yöre halkının görüşünü almak yasal içtihat gereği iken, bugüne kadar yapılan kaç HES Barajında yöre halklarının fikirleri doğrultusunda kararlar alınmıştır?

4) Solhan ilçemizin HES Barajı yapılacak bölgelerindeki yöre halkı kamusal otoritenin barajları yapan şirketlerin lehinde tutum aldığını ifade etmektedirler. HES Barajlarının en fazla yöre halkını ilgilendirdiği ve etkilediği göz önünde bulundurulduğunda kamusal otoritenin şirketlerden taraf olması ahlaki ve vicdani midir?

5) Barajların etkileyeceği yöredeki mağduriyetlerin belirlenmesi, su altında kalacak mal ve arazilerin maddi tutarının belirlenmesi noktasında kamulaştırma heyeti oluşturulmuş mudur? Oluşturulmuşsa bu heyetin faaliyetleri hangi aşamadadır?

6) Barajların yapılması sonucunda su altında kalacak ev, arazi, ağaç, samanlık, ahır, değirmen vs’nin değerlerinin belirlenmesi ile ilgili ivedilikle bir çalışmanın yürütülmesi talebi yoğun olarak dillendirilmektedir. Söz konusu değerlerin belirlenmesi hususunda belirlenen birim fiyatlar var mıdır? Yöreye ilişkin bu tür bir çalışma başlatılmış mıdır?

7) Solhan ilçemizde yapılan HES Barajlarının inşaatında çalıştırılacak işçilerin belirlenmesi hususunda siyasi baskı yapılarak çalışan kişilerin belirlendiği ile ilgili ciddi bir kamuoyu tepkisi vardır. Bu kamuoyu tepkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

8) Solhan ilçemizde yapılması düşünülen söz konusu iki HES Barajının Solhan ilçemizde doğa tahribatına neden olacağı, ekolojik yıkımı hızlandıracağı, biyo çeşitliliği körelteceği yönünde etkilere sahiptir. Bu olumsuz etkilere ilişkin düşünceleriniz nelerdir?

BİNGÖL ONLİNEBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3324