online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - 12.12.12'den Kısa Kısa Notlar


12.12.12'den Kısa Kısa Notlar
Tarih: 14.12.2012 Saat: 00:09
Konu: Bingöl Haberleri


12 Aralık Bingöllüler Günü kutlamaları dolayısıyla Bingöl'de çeşitli etkinlikler düzenlendi. İşte onlardan dikkat çekenler...

Dünya Bingöllüler Günü Taksim'de Kutlandı
Dünya Bingöllüler Günü'nün özel bir tarih olan 12.12.12'ye denk gelmesi nedeniyle Taksim'de etkinlik düzenlendi. Bir grup Bingöllü, ellerinde kırmızı güllerle Taksim Meydanı'na geldi. Dünya Bingöllüler Günü'nü kutlayan grup, basın açıklaması yaptı. Bingöllüler Platformu adına açıklama yapan Galip Akengin, "Biz barış, dostluk, kardeşlik için buradayız. Artık kimse ölmesin, kardeşçe yaşayalım" diyerek barış mesajı verdi. Etkinlik sonunda bal ve börek dağıtıldı. Bu sırada ufak çaplı izdiham yaşandı.

....................

12 Tane Parkın Açılışı Yapıldı
12 Aralık Bingöllüler Günü dolayısıyla Bingöl'de bir takım etkinliklere katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 112 adet parkın açılışını yaptı.
Bakan Cevdet Yılmaz, "Bingöl'ün plaka numarası 12. Ayrıca bugün 12 Aralık Bingöllüler Günü. Bunun yanında yine bugün 12.12.2012 üç 12'inin bir arada bulunduğu ender rastlanan tarihlerden birini yaşıyoruz. Tüm bu güzel tesadüflerin yaşandığı güne özel Bingöl'e 12 park açıyoruz. Yine Bingöl'e 12 bin fidan dikimi gerçekleştireceğiz." dedi.
Cevdet Yılmaz, parkların açılış kurdelesini kestikten sonra, 12 fidanın dikimi için temsili bir ağaç dikti. Ardından Bingöl Hükümet Konağı Sanat Sokağı'nda kenti tanıtmak amacıyla düzenlenen resim sergisini gezdi. Bingöllüler, geleneksel yemeklerini sergiledi. Sergilerin yanı sıra Bingöllü Maral konser verdi.

...................


Merhamet Eli'nden Dünya Bingöllüler Günü Standı
Dünya Bingöllüler Günü münasebetiyle Bingöl`de kurulan stantlarda gün boyunca Bingöl`ün kültürü tanıtılmaya çalışılıyor. Bu stantlar arasında Bingöl`de yaptığı hayırlı faaliyetlerle ismini duyuran Merhamet Eli Gıda Bankası da yerini alarak Bingöl`ün manevi kimliğini yansıtmaya çalıştı.

Bingöllüler İçin Asıl Olan Dindarlıktır
Stant açma amaçlarının özellikle Bingöl`ün manevi kimliğini yansıtmak olduğunu söyleyen Araştırmacı-Yazar İbrahim Dağılma, "Dünya Bingöllüler Günü münasebetiyle herkes farklı bir şekilde Bingöl`ü tanıtırken bizde özellikle Bingöl`ün manevi iklimini yansıtmaya çalışıyor. Birinci standımızda tamamen Bingöllü yazarların kaleme almış olduğu ve İslami içerikli eserlerdir. Bununla beraber Bingöllü ses sanatçıları kardeşlerimizin çıkarmış olduğu albümleri Bingöllü hemşerilerimize tanıtıyoruz" dedi.

..............

Bingöl'de 'Çepik' coşkusu
Dün sabah saatlerinde başlayan ve gece yarısına kadar devam eden 12.12.12 Dünya Bingöllüler Günü etkinlikleri kapsamında Belediye Kültür Merkezi’nde Bingöl Kültür Gecesi programı düzenlendi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milletvekili Eşref Taş, Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Belediye Başkanı Serdar Atalay, Bingöl eski milletvekilleri Kazım Ataoğlu, Feyzi Berdibek ve Hüsamettin Korkutata, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı program, TRT 6 (Şeş)’in en fazla seyredilen programlarından biri olan ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Aydın Aydın'ın canlı olarak sunduğu “ÇEPİK” programında naklen yayınlandı.

Program, 12.12.12 Dünya Bingöllüler Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle başladı. Ödüllerin takdim edilmesinin ardından Bingöl Halkoyunları Araştırma Derneği’nce (BİNHAD) hazırlanan sinevizyon gösterisi yayımlandı. Bingöl’ün ilk halkoyunları ekibi ve geçen sürede oluşturulan ekiplerin fotoğraflarının yer aldığı sinevisyon gösterisinde, Bingöl’ün meşhur kartal oyunu ile özdeşleşen Haseni (Hasan Anşin)’in yaklaşık 30 yıl önce bir köy düğününde çekilmiş videosu büyük alkış topladı. Sinevizyon gösterisinin ardından sahneye çıkan BİNHAD folklor ekibi, katılımcıların büyük beğenisini aldı.

Sanatçı Aydın Aydın’ın seslendirdiği bir birinden hareketli türkülerle renklenen gece, Bingöllü dengbejlerin seslendirdiği bir birinden güzel türkülerle devam etti. Bingöllü ses sanatçısı Avni Polat’ın türküleriyle yeni bir hareketlilik kazanan gecede Bingöl Balı, kavurması, cevizi, pestili, pekmezi ve daha birçok ürün tanıtıldı. Sanatçı Aydın Aydın, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın bundan böyle her yıl 12 Aralık’ın Bingöllüler Günü olarak kutlanacağı müjdesini de davetlilerle paylaştı.
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3340