online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Demiryolu Çalışmasında Vurgun İddiası!


Demiryolu Çalışmasında Vurgun İddiası!
Tarih: 07.01.2013 Saat: 23:45
Konu: Bingöl Haberleri


CHP'li Atıcı, Palu-Genç-Muş demiryolunun yer değiştirme işleminde devletin 774 milyon lira zarara uğratıldığını iddia etti.

TBMM’ye soru önergesi veren CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a, "Palu-Genç-Muş demiryolunun yer değiştirme işlemi kaç liraya mal olmaktadır?" diye sordu.

Murat Nehri üzerine Kale 1, Kale2, Beyhan1 ve Beyhan 2 isimlerinde dört adet hidroelektrik santral (HES) yapımına karar verildiği ve bunun için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından bir firmaya lisans verildiğini söyleyen Atıcı, Lisans için başvuran firmaların öncelikle arazi etüdü yapmaları ve HES yapımı içen gerekli tüm giderleri hesap ederek bu giderleri üstlenmeleri gerektiğini söyledi.

“FİRMANIN ÖDEMESİ GEREKEN BEDEL DEVLETE ÖDETİLİYOR”

Bu giderlerin baraj altında kalacak olan gayrimenkuller, kara yolu, demir yolu, elektrik ve telefon hatları olabileceğini belirten Atıcı, şunları söyledi:
“Yukarıda bahsi geçen barajların inşaat alanlarında bulunan 114 km’lik Palu-Genç-Muş demiryolunun baraj alanı dışına çıkarma (deplasman) giderlerinin de lisansı alan ve barajı yapmayı taahhüt eden firma tarafından yapılması gerekirdi. Ancak Palu-Genç-Muş demiryolunun yer değiştirme işlemi için AKP Hükümeti ihale yaparak firmanın ödemesi gereken bedeli devlete ödetme yoluna gitmiştir. Hatta Bakanlar Kurulu Kararı ile demiryolunun yeni güzergâhındaki taşınmazların kamulaştırma işleri için TCDD’ye acele yetki verilmiştir. Demiryolu yer değiştirme işlemi için Devletimizin uğrayacağı zararın yaklaşık 744 milyon TL olduğu ileri sürülmektedir. Ayrıca kamulaştırma için harcanacak paranın miktarı bilinmemektedir” dedi.

Atıcı, önergesinde şu sorulara yanıt aradı:
1. Palu-Genç-Muş demiryolunun yer değiştirme işlemi kaç liraya mal olmaktadır?
2. Palu-Genç-Muş demiryolunun yer değiştirme işlemi HES’leri yapacak olan firma tarafından yapılması gerekirken, neden devlete yüklenmiştir?
3. Palu-Genç-Muş demiryolunun yer değiştirme ihalesi neden davetiye yöntemi ile yapılmıştır?
4. Bölgede benzer işler genelde %60 indirimle yapılırken anılan demiryolu yer değiştirme işlemi için ne kadar indirim yapılmıştır?
5. Güzergâh değiştirme ihalesini alan firma ile barajı yapan firmanın aynı firmalar olduğu doğru mudur?
6. Anılan demiryolu güzergâh değiştirme ihalesine davet edilen firmaların başka projelerde iş ortağı oldukları, yani kasanın aynı olduğu doğru mudur?
7. Demiryolunun geçeceği yerlerde yapılacak kamulaştırma neden “acele” ibaresiyle yapılmaktadır?
8. Acele olarak kamulaştırılması öngörülen alan kaç m2 dir?
9. Acele kamulaştırma işlemi için harcanması öngörülen para ne kadardır?
10. Palu-Genç-Muş demiryolu yer değiştirme işinin proje etüdü yapılmış mıdır? Yapılmış ise hangi firma/lar yapmıştır?
11. Murat Nehri üzerine kurulacak HES’ler “yap-işlet-devret” mi yoksa “yap-işlet” yöntemi ile mi yapılacaktır?
12. Yap işlet devret yöntemi ile yapılan HES projelerinde kamulaştırma bedeli veya kamu mallarının giderleri karşılanan başka HES projesi var mıdır?

Bingöl Gazetesi
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3361