online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - ''2012 Yılı Başarılı Geçti''


''2012 Yılı Başarılı Geçti''
Tarih: 27.01.2013 Saat: 20:13
Konu: Solhan Haberleri


İlçede faaliyet gösteren kamu kurumları 2012 yılında yaptıkları faaliyetleri anlatıp 2013 yılı programlarını açıkladılar. YİBO Konferans Salonu’nda yapılan toplantıda 2012 yılında ilçedeki kamu kurumlarının başarılı çalışmalar sergiledikleri aktarıldı.

İlçede hizmet veren kamu kurumlarının 2012 yılında yaptıkları faaliyetlerin aktarılması ve 2013 yılı içerisinde yapacakları hizmet programlarının paylaşılması için Solhan Yatılı Bölge Okulu Konferans Salonu’nda bir toplantı yapıldı. 17 Ocak 2013 Perşembe günü saat 9.30’da başlayıp 17.30’da sona eren toplantıda Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, bir konuşma yaptı.

Kamu kurum ve kuruluşların, 2012 yılı faaliyetleri ve faaliyet raporlarını ve 2013 hedefleri ile yapılacak yatırımlar hakkında yapılan sunumlar öncesinde bir konuşma yapan Kaymakam Aydın, benzer bir toplantıyı Valiliğin de son iki yıldır yaptığını ifade edip çok güzel sonuçların alındığının gördüğünü ifade etti.

İstişareye önem verilerek çalışmalar sürecek…
Böyle bir toplantıyı 2013 yılının başında yapılmasının gerekli planların ve koordinenin sağlanması için önemli olduğunu vurgulayan Aydın, “Bu şekilde 2013 yılını daha verimli geçirir ve çıtamızı daha yükseltiriz diye düşünüyorum. O yüzden böyle bir toplantı ortaya çıktı. En başta ilçe halkı adına hepinize çok teşekkür ediyorum. Tabii ki bölgemizin, ilçemizin kendine özgü bazı sıkıntılarının olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun en fazla ön plana çıkanı güvenlik sıkıntısı. Çok şükür göreve başladığımın üçüncü yılındayım bu süre içerisinde güvenlik yönünde ilçemizde canımızı sıkacak herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Bunda tabii ki en büyük katkı şüphesiz vatandaşımızın desteğiyle güvenlik güçlerimizin, kolluk kuvvetlerimizindir. Ben bu vesileyle öncelikle kendilerine teşekkür ediyorum. Eğer kendileri bu ortamı sağlayamazlarsa bizim diğer hizmetleri, imkânları sunma şansımız kalmıyor. Gün geçtikçe aramızdaki koordinasyonun artması hizmet standartlarımız daha da yükseliyor. Günümüz yönetişim çağı. Yönetişim demek insanlarında yönetime ortak olarak birlikte karar alma sürecini şekillendirmek demektir. Biz de daha fazla istişareye önem vererek bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2012 yılının çok verimli güzel bir yıl olduğuna inanıyorum. Bu da tabii ki sizlerin sayesinde oldu. Ben yine bu vesileyle sizlere teşekkür ediyorum. 2013’te de çıtamızın daha yüksek olduğunu belirtmek istiyorum.” İfadelerini kullandıktan sonra katılımcı kurumlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
Kaymakam Aydın’ın konuşmasının akabinde sırayla kurumlar sunumlar eşliğinde yaptıkları çalışmaları aktarıp 2013 yılı hedeflerini paylaştılar.

Kaçakçılıkta artış dikkat çekti
İlk sunumu İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Kasım Ermiş yaptı.
Binbaşı Ermiş 2012 yılında Solhan’da terör suçuna karışan kişinin olmadığını, Kaçakçılık suçlarına 33, Asayiş olaylarında 62, takibi gerek suçlardan 39 ve kabahatler kanunu kapsamında ise hiç kimsenin suça karışmadığını aktarıp yıl içerisinde toplam 134 kişinin suçlara karıştığını aktardı. 2012 yılında meydana gelen olaylarda kişilere karşı 53 suç işlendiğini aktaran Ermiş, Mal varlığına karşı suçların 7, topluma karşı suçların 1, millete ve devlete karşı suçların 1 olduğunu söyleyip şunları aktardı:

“Kaçakçılık olayları incelendiğinde 2 uyuşturucu madde kaçakçılığı meydana gelmiş bu olaylara karışan 3 kişi ile birlikte 3.102 gr kubar esrar yakalanmıştır. 1 adet pasaport kanununa muhalefet olayı meydana gelmiş ve 20 yabancı uyruklu şahıs yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir. 29 adet 4733 sayılı kanuna muhalefet olayında 30 şahıs ile birlikte 3006 karton (30.060 paket) kaçak sigara ve 732,950 kg kaçak çay yakalanarak adli makamlara gönderilmiştir. 2012 yılı içerisinde meydana gelen 33 kaçakçılık olayında 53 şahıs yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir.”

Kılkoçan kapatılacak, Hazarşah ile Yenibaşak’a yeni karakollar yapılacak
Jandarma bölgesinde meydana gelen 2 ölümlü trafik kazasının olduğunu ve bu kazalarda 3 kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Ermiş, 18 adet yaralamalı trafik kazalarının meydana geldiğini ve bu kazalarda ise 25 vatandaşın çeşitli yerlerinden yaralandığını ifade etti.
2012 yılı içerisinde yaptıkları devriye faaliyetinde 61 adli olaya müdahale edildiğini aktaran Ermiş, şunları aktardı:
“Kılkoçan TRT Verici İstasyonu Koruma Karakolu bu hafta boşaltılacak. 2013 yılı içerisinde Yenibaşak Köyü ve Hazarşah Köyü Jandarma Karakollarının yapılması planlanmaktadır. 2012 yılında yol kontrolleri arttırıldı. 2013 yılında bunlar daha da arttırılıp köy yollarında da denetimlere yoğunluk verilecek.”

2013 yılında önemli yatırımlar bekleniyor

Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü’nün Kapalı spor salonuna sahip olduğunu ve ilçede bir adet sentetik çim sahalarının olduğunu aktaran Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Cemal Esen, Sentetik çim sahanın soyunma odalarının da olduğunu aktarıp, 600 kişilik tribünün yapılıp açık alanda basketbol voleybol ve tenis kortunun Solhan Belediyesi ile eş finansmanlı olarak yapılacağını aktardı.
Geniş bir arsaya sahip olduklarını ve arsanın beton duvarlarla çevrildiğini aktaran Esen, Salonun sporcular tarafından düzenli olarak kullanıldığını aktarıp, Her yıl yaz aylarında 4 branşta yaz spor kurslarını açıp yıl boyunca faaliyet gösterdiklerini ifade etti. Ayrıca Esen, yeni bir spor salonu yapmayı planladıklarını aktarıp önemli projelerinin de olduğunu ifade edip projelerin ileriki süreçte kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

Çiftçiler için ortak projeler uygulandı

2011-2012 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İl Özel İdare Müdürlüğü İşbirliği ile 217 dekar alan üzerine 27 bahçe projesinin uygulandığını söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Seyithan Özgür, Meyve ve sebze bahçelerinde bakım, hastalık ve zararlılarla mücadele, Budama, desteklemeler ve tarımsal yayım faaliyetleri ile ilgili saha çalışmalarının düzenli şekilde yapıldığını aktardı.
2012 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İl Özel İdare İşbirliği ile % 50 hibeli getirilen 500 adet armut fidanı, 500 adet kiraz fidanı, 1806 adet elma fidanı, 6780 adet ceviz fidanının çiftçilere dağıtıldığını aktaran Özgür, çiftçilere yönelik gezilerin düzenlendiğini söyledi.

Tarımsal desteklemeler ve hayvan sayıları

Mazot, kimyasal gübre ve toprak analizi desteği, yem bitkileri desteklemesi, sertifikalı fidan desteklemesi ve Arıkovanı desteğinin yapıldığını söyleyen Özgür, Kayıtlarında Küçükbaş Hayvan (Koyun-Keçi) sayılarının 86.720, Büyükbaş Hayvan (Sığır) sayılarının 13.346, Arı kovan sayılarının 16.649, Tek Tırnaklı (At, Eşek, Katır) sayılarının 1.550 ve Kanatlı Hayvan (Tavuk, Kaz, Hindi, Ördek) sayılarının 15.560 adet olduğunu aktardı.

İlçe Mezbahanede 2012 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü veteriner Hekimi ve Belediye Veteriner Hekimi kontrolünde yapılan kesimler hakkında bilgi veren Özgür, “2012 Yılı Şap hastalığı İlimizde azalması nedeniyle aşı projeye alınmadı. 2012 yılı ilkbahar ve Sonbahar döneminde Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvanlara Brucella aşısı yapıldı.” dedi.
Solhan’dan İl sınırları dışına kesim, otlatma, besi ve konaklama amacıyla sevk edilen hayvanlar hakkında da bilgi veren Özgür, 2012 yılında Kale, Bozkanat, Arslanbeyli ve Gençtavus Köylerinde kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı ile mücadele edildiğini söyledi.
Anaç Koyun ve Keçi Desteklemesi hakkında bilgi veren Özgür, Anaç Sığır ve Buzağı desteklemeleri hakkında da bilgi verip Arakonak Beldesi ile Hazarşah, Mutluca, Yiğitharman, Elbaşı ve Göksu köylerinde Halk elinde Ülkesel Küçükbaş hayvan ıslahı projesi uygulandığını aktardı.
Özgür, “Haziran 2010 tarihinde yapımına başlanan Tütünen Hayvancılık İşletmesi Aralık 2010 tarihinde yapımı tamamlanarak faaliyete girmiştir. Güler Hayvancılık İşletmesi de ilçemizde faaliyet yürütmektedir. Ayrıca Karagöz Süt İşletmesi Nisan 2010 tarihinde yapımına başlamış olup Haziran 2012’de üretime başlamıştır. Bu işletmemizde Yoğurt, Ayran, Peynir ve Tere Yağı üretimi yapılmaktadır.” dedi.

“Hayvancılık organize sanayi’yi önemsiyoruz”

Sünni tohumlama yoluyla büyükbaş hayvan ırk ıslahını hedeflediklerini ve Cevizciliğin yaygınlaştırılması için Sülünkaş, Arslanbeyli, Doğuyeli, Mutluca, Asmakaya, Bozkanat, Gelintepe ve Kale köylerinde çalışmaların yoğunlaştırılacağını söyleyen Özgür, şunları aktardı:
“Hayvancılık organize sanayi’yi önemsiyoruz. Kurulması halinde önümüzdeki yıllarda İlçemize, hayvancılık bakımında önemli bir katkı sunacaktır. İl Müdürlüğümüzün yaptığı 5 yıllık stratejik eylem planına Sayın Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın katkıları ile Hayvancılık Organize Sanayi eylem planına dahil edileceği sözü alınmıştır. Gerçekleşmesi durumunda ilçemize ekonomik bir canlılık getirecektir.”

Solhan’da 2012 yılında 698 doğum tescili yapıldı

Sunumunda; “Müdürlüğümüzün vermiş olduğu hizmetin rolü son derece önemli olup, Genel Müdürlük ve Taşra Teşkilatlarının Gerçekleştirdiği MERNİS Projesi, Ülkemizde Kamu hizmetinin elektronik dönüşümü temel teşkil etmektedir.” diyen İlçe Nüfus Müdürü Mehmet Baymaz şunları aktardı:
“Kimlik Paylaşımı Sistemi sayesinde kurumların bir e-Devlet yapısına ulaşmaları doğrultusunda ve Kimlik Paylaşımı Sistemi Projesi ile Kurum ve Kuruluşların kimlik bilgilerine elektronik ortamda doğrudan ve hızlı erişimin sağlanması için tüm personelimizin özverili çalışmalarıyla ilçemize hizmet sunmaktadır. İlçemizin 69 adet aile kütük defteri ve 1 adet saklılar kütüğü bulunmaktadır. İlçemizde 2012 yılında 698 doğum tescili, 157 ölüm tescili, 319 evlenme tescili ve 5 de boşanma tescili yapılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumunun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Veri Tabanına göre 31.12.2011 tarihindeki güncelleme verilerine göre İlçe Merkezi nüfusu: 16.080 Köylerin Nüfusu: 17.416 kişi olup, toplam nüfus: 33.496 kişidir. Erkek nüfusu: 16.611, Kadın nüfusu: 16.855 kişidir.”

Solhan’da 1049 vergi mükellefi bulunmaktadır

Muhasebe Servisi, Gelir Servisi, Milli Emlak Servisi, Muhakemat ve Vezne Servislerinden oluşan bir kurum olduklarını aktaran Solhan Mal Müdürü İsmet Kahyaoğlu, sunumunda 2012 yılında kayıtlı mükellef sayısının 1049 olduğunu ve 2012 yılı Aralık sonu itibariyle kamu gelirleri tahsilât oranının ise % 83,03 olduğunu söyledi.
Vergi Türleri İtibariyle 2012 yılı Aralık sonu itibariyle vergi gelirleri miktar ve oranlarını açıklayan Kahyaoğlu, “Bundan sonraki hedeflerimiz arasında; Hazine taşınmazlarının program çerçevesinde tespitlerinin yapılarak kontrol altına alınması, buna göre kiralama ve satış işlemleri takip edilmektedir. Hazine taşınmazları üzerindeki (varsa) işgalcilerin tespitlerinin yapılarak ecrimisil alınması ve tahliye işlemlerinin yapılması sağlanacaktır. Bunlardan satışı talep edilenlerin işlemlerinin yapılarak atıl durumda olan taşınmazların ekonomiye kazandırılması hedeflenmektedir. İlçede kayıt dışılığın önlenmesi için denetimler devam etmektedir. Aralık 2012 sonu itibariyle %83 olan tahsilat oranının yüzde doksanlara çıkarılması da hedeflerimiz arasındadır. Ayrıca hazineye ait taşınmazların krokilerinin çıkarılması çalışmalarını da yapacağız.” dedi.

Tapu Müdürlüğü “Kalite Yönetim Sistemi Belgesi” aldı

Mahalle ve Köylerde Kadastro çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Tapu Müdürü Çetin Yılmaz, Halen 3402 sayılı Kadastro Kanununun 22/a maddesi gereği 1 birimde yenileme çalışmaların devam etmekte olan 4 köyde yenileme çalışmaların tamamlandığını söyledi.
Tapu Sicili hakkında katılımcıları bilgilendiren Yılmaz, “Müdürlüğümüz 1 Ocak 2012 tarihinden 31 Aralık 2012 tarihine kadar 1020 Tescile tabi başvuru ile Alım-Satım, İntikal-Taksim, İpotek, İpotek terkini, Haciz, Mahkeme kararları tescilleri, İmar uygulaması, İfraz, tevhit trampa, kat irtifakı, kat mülkiyeti vb. işlemler yapılmış, bu işlemler neticesinde; 90 parsel yeniden oluşmuş, 210 parsel hükmen tescil edilmiş, 1174 taşınmaz satış, intikal, trampa vb nedenlerle el değiştirmiş, 100 adet bağımsız bölüm kat irtifakı yada mülkiyeti kurularak yeniden oluşturulmuştur. Doğrudan gelir desteği ile vatandaşa verilen 1500 adet tapu kaydı verilmiştir. Yenileme çalışmaları tamamlanan yerlerin kütüklerinin yeniden tescilinin kontrolü sağlanmıştır. 2012 yılında Müdürlüğümüzün TS EN İSO 9001-2008 Şartlarına uygun bir Kalite Yönetim Sistemine sahip olduğu onaylanarak Müdürlüğümüze; “Kalite Yönetim Sistemi Belgesi” verilmiştir.

Denetim ve seminerlere dikkat çekildi

Solhan Toplum Sağlığı Merkezi sunumunu yapan Dr. Özge Ütkür, “Her ay ilçemizdeki 5 ayrı su deposundan klor ölçümü, bakteriyolojik ve kimyasal ölçümlerin yapılması amacıyla su numuneleri gönderilmektedir. 4207 sayılı tütün ürünlerinin önlenmesi ve kontrolü hakkındaki kanun çerçevesinde tütün denetim ekibimiz tarafından tütün denetimleri yapıldı. Her ay oyuncak satan esnafların denetimi yapılarak oyuncakların sağlığa ve standartlara uygunluğu kontrol edildi. Solhan Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı Aile Sağlığı Birimleri denetlendi. 2012 yılının yaz aylarına girilmesi ile birlikte Türkiye genelinde aralarında Bingöl ilinin de bulunduğu 20 ilin riskli bölge olarak belirlenmesi nedeni ile köy ve mezralarında kene ile mücadele konusunda tüm hanelere gidilerek hane halkına sağlık personelince broşürler dağıtılarak gerekli eğitimler verilmiştir. 2012 Nisan ayında Hazarşah Yeni Yerleşim Orta Okulu’nda hekimlik mesleğine yönelik meslek tanıtım semineri verildi. Verem hastalığına yönelik eğitim semineri verildi. 2012 Mayıs ayında Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı Merkezimizce Somali Halkına yararına kermes düzenlendi.” şeklinde konuştu.

İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü’nün faaliyet alanları paylaşıldı

Solhan Kaymakamlığı İlçe Yazı İşleri Müdürü Übeyit Döner ise vatandaşlar ve kurumlarda kendilerine iletilen evrakların işleyişi hakkında katılımcıları bilgilendirip ilçede bulunan dernekler ve internet kafeler hakkında bilgi verdi.
Ayrıca Döner, “Kaymakamlığımız www.solhan.gov.tr resmi web sitesi ile ilçemize ait haber, ilan ve diğer eklentilerine devam edilmektedir. Şu anda görevli bir personelimiz tarafından web sitemiz sürekli güncel tutulmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Bayanlar daha çok Kur’an öğrenmeye ilgililer

Toplumu din konusunda aydınlatırken dinin iki temel kaynağı olan Kuran ve Sünnete dayalı sağlam bilgiyi esas almak, Müslümanların 14 asırlık dini tecrübesini göz önünde bulundurmak, modern hayatı ve insanlığın ortak birikimini de göz ardı etmemektir.
Din konusunda mezhep, anlayış ve uygulama ayrımı yapmadan vatandaşlık esasına göre hizmet sunmak ilkesi ile çalıştıklarını söyleyen İlçe Müftüsü İbrahim Özdemir, Sürekli bilgi üretmek, bilgiyi toplumla paylaşmak ve güncel sorunlar hakkında yerinde ve zamanında açıklama yapmayı hedeflediklerini söyledi.
İlçe Müftülüğü olarak 2012 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi veren Özdemir, Vaaz ve irşat faaliyetleri, eğitim faaliyetleri, sosyal, dini ve kültürel etkinlikler gerçekleştirdiklerini dile getirip yatırımlar hakkında bilgi verdi.
Her yıl yaz aylarında Kur’an Kursu eğitimi verdiklerini söyleyen Özdemir, Uzun dönem olarak 6 Kur’an Kursunda eğitim verdiklerini ifade edip Merkez Kur’an Kursu’nda erkek öğrencilerin de Kur’an-ı Kerim öğrendiğini diğer Kursların ise sadece bayanlara yönelik faaliyette olduğunu aktarıp bayanların erkeklere nazaran daha çok katılım gerçekleştiğine dikkat çekti.

Konferans ve Seminerler Düzenlendi

Solhan’da her yıl rehber öğreticiler tarafından Kur’an-ı Kerim hizmet içi eğitim kursları ve vaaz becerilerini geliştirme kursları düzenlendiğini söyleyen Özdemir, Hac ve Umre seminerlerin sayının az oluşundan Bingöl’de verildiğini ayrıca personellerinin ise Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen seminerlere katıldığını aktardı.
Dini, sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında 2012 yılında belirli gün ve gecelerde çeşitli konferans ve etkinlikler ile gerek personele yönelik ve gerekse halka yönelik programlar gerçekleştirdiklerini söyleyen Özdemir, Yaz Kur’an Kursuna katılan öğrencilere yönelik halısaha turnuvası düzenlediklerini söyledi.

Cami ve Kur’an Kursları yapıldı

Müftülük hizmet binasında çok amaçlı bir salon yaptıklarını ifade eden Özdemir, şunları aktardı: “Ulu Caminin bakım, onarım ve tadilatı yapıldı. Merkez yeni cami inşaatı bitirilerek hizmete açıldı. Merkez Cami, Çatı izolasyonu ve yenilenmesi ; Dış cephe boyası ve yalıtımı; Kalorifer tesisatının yenilenmesi yapıldı. Eşmetaş Köyü Camii; Cami, Kur’an Kursu, Taziye Evi, Gasilhane ve Lojman olarak yeniden inşa edilmektedir, Cami hizmete girmiştir. Diğerlerinin inşaatı devam etmektedir. Demirkapı Köyü Camii; Camii, Taziye Evi, Abdesthane ve Lojman olarak inşaatı devam etmektedir. Yukarı Kavaklıdere Camii; Camii, Taziye Evi ve Abdesthane olarak yeniden inşa edilerek hizmete açılmıştır. Hazarşah Köyü Yüzenada Camii; Camii, Taziye Evi, Lojman ve Abdesthane olarak yeniden inşa edilmektedir. Arakonak Beldesi Kız Kur’an Kursu, Murat Köyü Barış Kur’an Kursu’nun 3. kat tefrişatı yapıldı ve bilgisayar alındı. Dilektepe Köyü Kız Kur’an Kursu yapılan çalışmalar arasındadır.

2013 yılında nelerin yapılacağı paylaşıldı

2013 yılında vaaz irşat faaliyetlerinin 3 ayda bir yapılacağını söyleyen Özdemir, Ezanı Güzel Okuma Kursu, Kuran-ı Kerim’ i Güzel Okuma Kursu, Hazırlayıcı ve Temel Eğitim Kursu ve Yüz Yüze Vaaz Becerisini Geliştirme Kursu açacaklarını söyledi .
Özdemir, “Camilerimiz Evimiz Olsun” projesi kapsamında teknik donanımlı kütüphane ve okuma salonunun iki camide yapılması planlanmaktadır. İlçemizin Dini - Manevi Haritasının çıkarılması bu doğrultuda yeni faaliyet ve projeler üretilmesi, Zararlı alışkanlıklara müptela olmuş çocukların tespiti yapılarak sosyal ve kültürel çalışma yapılması planlanmaktadır. Dini, Sosyal ve Kültürel Faaliyetler kapsamında ziyaretler gerçekleştirilecektir. Belirli gün ve gecelerde programlar tertip edilecektir. Cami bahçelerinde çevre düzenlenmesi ve ağaçlandırma yapılması, İnşaat halinde olan Camii ve Kur’an Kursları tamamlanması ve Ulucamii’ye minare yapılması hedeflenmektedir.” dedi
Başta Kaymakam ve Belediye başkanı olmak üzere tüm kurumlardan destek aldıklarını aktaran Özdemir, “Birçok olumsuzluğun varlığına rağmen ilçemizde yaşayan halkımızın kahir ekseriyetinin dindar ve hayırsever olması, faaliyetlerimizin başarısında önemli katkı sağlamaktadır. Bunların yanında; Dini konularda yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan kişi ve gurupların din gibi hassas bir konuda gelişi güzel beyanat vermeleri, personelimizin hızla gelişen ve değişen çağın şartlarına göre kendilerini yenileme ve geliştirme konusundaki zafiyetleri, toplumun genelinde görülen dünyevileşmenin baskın gelmesi ve dini hassasiyetin azalması ise sıkıntılarımız arasındadır.” diye konuştu.

Emniyet Müdürlüğü çalışmaları anlatıldı

2012 yılında şahıslara karşı işlenen suçlardan 224’ünün faillerinin belirlendiğini 6’sının ise faillerinin meçhul olduğunu ifade eden İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Yurdaer, Mala karşı işlenen suçlardan da 26’sının faillerinin belirlendiğini 14’ünün ise faillerinin meçhul olduğunu aktardı.
Mahallelerde işlenen suçların da sayılarını aktaran Yurdaer, Asayış olayların belli başlı sebeplerini; kasten yaralama, yaralamalı trafik kazası, taksirle yaralama, hakaret ve tehdit, intihara teşebbüs, zehirlenme, aile içi şiddet olarak sıraladı.
Şehir İçi; Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğinde hizmet görmüş 6 Polis Memuru tarafından çalışmaların yürütülmekte olduğunu söyleyen Yurdaer; İlçemiz Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğinde 4 polis memuru tarafından; şehir içi trafik düzenleme ve denetleme, araç ve sürücülerin kontrolü, trafik kazaları, trafik uygulamaları, tescil işlemleri vb… hizmetleri yürütülmektedir. 2011 yılı trafik profili hazırlanmıştır. 2012 yılında 30 adet yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş olup bu kazalarda 43 kişi yaralanmıştır. Maddi hasarlı kaza sayısı ise 13’tür. İlçe sorumluluk sahamızdaki kazaların yüzde % 82.8’i D-300/28 karayolunda meydana gelmiştir. Bu kazaların oluşumunda aşırı hızı engellemek için ilçe giriş-çıkışlarına uyarı, 50 km hız tabelası ve uyarıcı tepe lambalarının konulması için Karayolları Bölge Müdürlüğüyle gerekli yazışmalar yapılmıştır. Kazaların yoğun olduğu noktalarda trafik denetleme ekibimizce uygulamalar yapılmıştır. Özellikle okul giriş çıkışlarındaki kazaları önlemek için okul geçidi görevlileri çalışması yapılmıştır. Her hafta bir okulumuzda okul geçidi görevli uygulaması yapılmaktadır. Öğrenci servisi yapan sürücülere trafik kuralları ile Solhan – Bingöl arası çalışan minibüs sürücülerine trafik eğitimi düzenlenmiştir. Bu çalışmamız her hafta 10-15 sürücü ile devam etmektedir. Meydana gelen trafik kazalarında özellikle yayaya çarpmalarda karşıdan karşıya geçmek için orta refüje çit yapılması için karayolları ile gerekli yazışmalar yapılmıştır. D-300/28 karayolu üzerinde trafik işaret ve levhaların düzenlenmesi için gerekli çalışma yapılmıştır.” İfadelerini kullandı.

MOBESE hizmete girecek

Yıllara göre 2012 yılında Polis İmdat hattı olan 155’in daha fazla kullanıldığını ifade eden Yurdaer, şunları aktardı:
“Huzur toplantıları, her kahvehaneye bir kitaplık kampanyası, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle koordineli satranç turnuvası, Eğitime destek ve güvenli eğitim projesi kapsamında genel güvenlik tedbirleri, İnternet güvenliği, arkadaş seçimi, zararlı alışkanlıklar, bıçak taşıma, trafik güvenliği ve terör konularında, bilgilendirme sunumları yapıldı. toplum destekli polislik semineri, okul geçidi görevlileri pratik ve uygulamalı eğitimi, kurum ve vatandaş ziyaretleri ile yardımlaşma ve dayanışma faaliyetleri tertip edildi. Hizmet binalarımızın tadilat işleri yapıldığı gibi çevre düzenlemesi ile ilgili çalışmalar yapıldı. Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi (MOBESE) sistemi kurulmuş olup yakın zamanda faaliyete geçecektir. Güvenli hayat ve güvenli gelecek için çocuk ve gençler sosyal koruma ve destek programı uygulanmıştır. Hizmet binalarımızın birden fazla ve dağınık olması personel, yakıt, zaman, güvenlik vb… konularda kayıplara ve verimin azalmasına neden olmaktadır. Yeni bir hizmet binası yapılması hususunun yatırım planına alınması çalışmaları devam etmektedir.”şeklinde konuştu.

İlçe Özel idaresi neler yaptı?
Taşımalı eğitim kapsamındaki taşıma ve yemek hizmetleri hakkında bilgi veren İlçe Özel İdare Müdürü Cahit Çabadak, Müdürlüğümüze bağlı Köye Yönelik Hizmetler Birimi Şantiyesi İlçemiz Dilektepe sınırları dahilinde bulunan Hamo mevkiindedir. İlçemize bağlı 27 köy ve 136 mezra vardır. 15 köyümüzün yolu asfalt olup, 12 köyümüzün yolu ise stabilize yoldur. Köprü-Menfez sorunu büyük ölçüde giderilmiştir. Murat Köyü köy içi sokaklarının tamamı beton parke ve bordür taşı ile döşenmiştir. 25 Köyümüze ve 105 mezramıza şebekeli içme suyu hizmeti götürülmüştür. Doğuyeli ve Oymapınar Köyleri, iskâna tabi olması sebebiyle şebekeli içme suyu götürülememiştir. Yenibaşak, Demirkapı, Gelintepe, Asmakaya, Sülunkaş Kırık Köyleri ve Oymapınar köyü Hosir Mezrası olmak üzere 6 köy ve 1 mezramıza sulama suyu hizmeti götürülmüştür. Ayrıca Elbaşı Köyü sulama suyu kanalı da Köylere Hizmet Götürme Birliğinin yapmış olduğu malzeme yardımı ve köylü vatandaş işbirliği ile yapılmıştır. Hazarşah, Yenibaşak, Dilektepe ve Murat Köylerimize kanalizasyon hizmeti götürülmüştür. Hazarşah Yeniyerleşim ortaokulu bakım onarım yapıldı.” şeklinde konuştu.

“Turizmin Anahtarı Yüzen Ada”

2011 yılı turizmin sektörünün geliştirilmesi mali destek programı kapsamında “Turizmin Anahtarı Yüzen Ada” projesini uyguladıklarını aktaran Çabadak, “2011 yılı içersinde Köylere Hizmet Götürme Birliğimizce hazırlanan ve FIRAT Kalkınma Ajansına sunulan “Turizmin Anahtarı Yüzen Ada” projesi kabul görmüş olup 8 Ekim 2011 tarihinde sözleşmesi imzalanarak uygulamaya başlanılmıştır. Proje kapsamında Yüzen Ada’nın tanıtımı ve çevre düzenlemesi yapılacaktır. Solhan Kaymakamlığınca yürütülen proje kapsamında Yüzen Adaların tanıtımı yapılacak olup, adada üst yapı ile peyzaj çalışmaları yapılmaktadır. Köylere Hizmet Götürme Birliğimizce hazırlanarak Fırat Kalkınma Ajansı’na sunulan “Hanımeli Köy Pazarı” Projesi kabul görülüp projemiz kapsamında İlçe Özel İdare Müdürlüğümüze ait bahçede 8 adet ahşap dükkan yapılmıştır. Projemiz tamamlanmış olup, Proje Nihai Raporu Fırat Kalkınma Ajansı tarafından onaylanmıştır.” dedi.

Dört Köy yolu asfalt yapılacak
25 Köye şebekeli içme suyu hizmeti götürüldüğünü söyleyen Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Şakir Telci, “Yenibaşak, Demirkapı, Gelintepe, Asmakaya köyü ve Kırık Köyü ile Oymapınar köyü Hosir Mezrası olmak üzere 5 köy ve 1 mezramıza sulama suyu hizmeti götürülmüştür. Ayrıca Elbaşı Köyü sulama suyu kanalıda Köylere Hizmet Götürme Birliğinin yapmış olduğu malzeme yardımı ve köylü işbirliği ile yapılmıştır. Yenibaşak Köyü’nde özürlü olan bir vatandaşımızın yolu kilitli parke taşı ile döşenmiştir. 2012 Yılı KÖYDES Projesi kapsamında İlçemize 1.452.360,00 TL ödenek tahsis edilmiş olup, bu ödenek ile 19 adet proje teklifi yapılmıştır. Bu kapsamda 31.12.2012 tarihi itibariyle 1 adet sulama suyu projesi, 5 adet içme suyu projesi ve 13 adet yol projesi yapımı gerçekleşmiştir. Köprü yapımı, menfez yapımı, tahkimat duvarı, sulama suyu ve içme suyu işleri yapıldı. Bu işlerden Hazarşah Grup Köy yolu betonarme köprü yapımı yapılmış olup bu köprü Bingöl’de yapılan en iyi köprü seçilmiştir. 2013 yılında Sülünkaş Köyü, Gelintepe Köyü, Demirkapı Köyü ve Göksu Köyü 1. Kat asfalt yapılacaktır. Muhtelif Köylerimizin köy içindeki sokaklara kilitli parke taşı ve bordür taşı döşenmesi ve tarım arazisi olan köylerimize küçük ölçekli sulama suyu kanallarının yapılması hedeflenmektedir.

Tan ideali konuştu: “Vakfımız ilçemizin en demokratik sivil toplum kuruluşudur”
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının (SYDV) Faaliyet Alanları hakkında katılımcıları bilgilendiren Solhan SYDV Müdürü Recep Tan, Fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan vatandaşlar ile her ne suretle olursa olsun Türkiye'ye kabul edilmiş veya gelmiş kişilere yardım etmenin faaliyetleri olduğunu söyledi.
Sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde yapılmasını sağlamanın amaçlandığını ifade eden Tan, Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmek ise de; ilerleyen zaman zarfında faaliyet alanı genişletilmiştir. Devletle vatandaş arasında bir köprü vazifesi gören, Vatandaşların yaşadıkları kriz, doğal afet ve benzeri olağanüstü durumlarda gerekli müdahalenin hızlı bir şekilde yapıldığı, Devletin vatandaşa en hızlı bir şekilde ulaşabildiği, Vatandaşların devlete olan güvenini muhafaza eden ve arttıran, Sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlayan, Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik eden vakfımız ilçemizin en demokratik sivil toplum kuruluşudur.” dedi.

“63 kişiye barınma yardımı yapıldı”
Eşi vefat etmiş bayanlara yönelik yardım yapıldığını ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi uygulaması yapıldığını söyleyen Tan, 2022 sayılı kanun kapsamındaki yardımlar, şartlı eğitim, sağlık, gebelik yardımların yapıldığını ifade edip şu alanlarda projelerin desteklendiğini aktardı:
Geçici İstihdam Proje Destekleri; kırsal alanda projeler, gelir getirici projeler, sosyal hizmet projeleri, istihdam eğitim projeleri ve toplum kalkınma proje destekleri yapıldı.
Başvuruların alındıktan sonra Kişilerin Sosyal Güvenlik, Tapu, Araç, Vergi, İş Kur, 2022 maaşı, SHÇEK, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kredi ve Yurtlar Kurumu, nüfus ve adres vb gibi 28 kurumdan sorgulamaları yapıldığını ifade eden Tan, Hane ziyaretleri ile sosyal incelemeler yapılıp gerekli tespitler mütevelli heyete sunulmaktadır. Merkezi yardımlar; şartlı eğitim, sağlık ve gebelik yardımlarıdır. Vakıf Kaynaklarından ise; barınma yardımları, eğitim yardımları, gıda yardımları, yakacak yardımı, sağlık yardımları, para yardımı, mesleki eğitim yardımları, deprem yardımı ve giyim yardımı yapılmaktadır. Ayrıca 2022 sayılı kanun kapsamında özürlü yakını aylığı, özürlü aylıkları, yaşlı aylığı yardımları yapılmaktadır. Eşi vefat etmiş kadınlara yardım yapılıyor. Aile yardımlarından ilçe genelinde 2.391 kişiye 1.500 ton kömür yardımı yapıldı. Giyim yardımları yapıldı. Sağlık yardımları ve şartlı sağlık, gebelik yardımları ile eğitim yardımları yapıldı. Gelir getirici projeler kapsamında 40 projeden 120 vatandaşımız faydalanmıştır. İstihdam eğitim proje destekleri SODES kapsamında 40 kişiye operatörlük belgesi verilmiştir. İlçemize çevre illerden okumaya gelen kız çocuklarının barınma sorununun çözümü için 300 kişilik yurt binası yapımı devam etmektedir. 2022 Sayılı Kanun kapsamında özürlü yardımları 587 kişiye 1.731.056,79 TL yapılmıştır. 63 kişiye barınma yardımı yapılmıştır.” şeklinde konuştu.

Eğitimde fiziki sorunların giderileceği gündeme geldi
Okul ve personel durumu hakkında katılımcıları bilgilendiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, Solhan’da Okul Öncesi 518, İlkokul (birleştirilmiş sınıf) 880, İlkokul+Ortaokul 5882 ve Lisede ise 1572 olmak üzere toplam 8852 öğrencinin olduğunu söyledi.
Okul ve sınıf durumundan da bahseden Aktaş, Seviye Belirleme Sınavı ve LYS-YGS başarılarına dikkat çekti.
Kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerde Bingöl’de katıldıkları her alanda başarı gösterdiklerini aktaran Aktaş, katıldıkları alanlardaki başarıları tablo olarak gösterip katılımcıları bilgilendirdi.
Hayat boyu öğretim kapsamında 2012-2013 yıllarında toplam 82 kursun açıldığını söyleyen Aktaş, “895 bayan, 386 erkek olmak üzere toplam 1281 kursiyer hayat boyu eğitim felsefesi kapsamında kurslarımızdan faydalandı. Hazarşah Yeniyerleşim Ortaokulu onarımı, Dilektepe İlkokulu, Eşmetaş İlkokulu, Solhan İmam-Hatip Lisesi’nde onarımlar gerçekleşti. Solhan Lisesi güçlendirildi. SODES kapsamında konferans Salonları, Halı sahalar, geziler gibi çok sayıda aktivite gerçekleşti. Solhan YİBO bahçesinde 300 Kişilik Kız öğrenci yurdu inşaatı ve METEM inşaatı devam etmektedir. Merkezi Sınavla öğrenci alan Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesine civar İllerden ve İlçenin bağlı köylerinden kayıt hakkı kazanarak gelen öğrenciler barınma problemi yaşadıklarından geri dönmek zorunda kalmaktadırlar. KDRP tarafından finansmanı sağlanarak projelendirilen yurt binasının yapılması, söz konusu sıkıntıyı izole edeceğinden adı geçen okulumuzun akademik başarısına da olumlu katkı sağlayacaktır. Atatürk İlköğretim Okulu Bahçesinde 3 derslik Anaokulu yapılmaktadır. Öğretmen Veli Tuğa İlköğretim Okulu’na 8 destlikli ek bina ve Öğretmen Veli Tuğa İlköğretim Okulu bitişiğine 5 derslikli anaokulu yapıldı. Solhan Lisesi’ne SODES kapsamında minyatür halı saha, Hazarşah Yeniyerleşim Ortaokulu’na SODES kapsamında Halı Saha yapılacak. 5 okulumuza SODES kapsamında kütüphane yapılacak. Atatürk Ortaokulu ve Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokuluna SODES Kapsamında özürlü sınıfı yapılacak. Atatürk İlköğretim Okulu güçlendirilmesi işi ihale edildi. Hazarşah Yeniyerleşim Ortaokulu ile Öğretmen Veli Tuğa Orta Okulu güçlendirilmesi planlanmaktadır. İmam-Hatip Okulu için yeni bina, Yenimahalle’ye yeni İlköğretim Okulu ve Boğlan Mahallesi’ne yeni ilköğretim okulu yapılması 2013 yılında planlanmaktadır. Ayrıca bir köyümüze de 16 derslik taşıma merkezi açılması planlanmaktadır.” Şeklinde konuştu.

Solhan Haber
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3371