online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Okul Aşı Günleri Devam Ediyor


Okul Aşı Günleri Devam Ediyor
Tarih: 05.03.2013 Saat: 12:22
Konu: Solhan Haberleri


Solhan’da İlköğretim 1. ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik aşı uygulaması devam ediyor. Solhan Toplum Sağlığı Merkezi tarafından `Okul Aşı Günleri Uygulaması` kapsamında ilçe genelinde ilköğretim çağındaki tüm çocuklar aşılanıyor.

 Solhan Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) çalışanları ilçemiz genelindeki ilköğretim okullarındaki birinci sınıf öğrencileri ile son sınıf öğrencilerine yönelik aşı çalışmaları devam ediyor. 18 Şubat 2013 Pazartesi başlayan aşı çalışmasının ilçe genelindeki tüm okullarda yapılacağını aktan TSM çalışanları, ilçedeki tüm okullarda aşı çalışması sürdürdüklerini aktardılar. Aşılama programında hedef öğrencilerin tamamına aşılama yapılacağını vurguladı.


Okul çağı çocuklarına yönelik olarak 1. sınıf öğrencilerine 4'lü karma (difteri, boğmaca, tetanos, polio) ve KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşıları uygulandığını, 8. sınıf öğrencilerine ise TD (Tetenoz, Difteri) aşılarını yapmaya çalıştıklarını aktaran İlçemiz Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları; “Bağışıklıma hizmetleri kapsamında toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunulabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek ve bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmek amacıyla belli bir takvim çerçevesinde hastalıklar için riskli olan yaşa ulaşmadan kişileri koruma amacıyla uygulanan aşıların Aşı Takvimi'ne göre çocukların aşıları okul çağında yapılan dozlarla tamamlamaya çalışıyoruz. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Genişletilmiş Bağışıklama Programı uyarınca ulusal aşı takvimine göre rutin aşılama programında 1. sınıf öğrencilerine erişkin difteri, tetanos, oral polio aşısı ve kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı uygulanır. 8. sınıflara ise erişkin difteri, tetanos aşısı uygulanır. 2011-2012 eğitim öğretim yılında İlköğretim 8. Sınıf öğrencilerine planlanan aşı çalışması aşı lojistiğinden kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle yapılmadığından söz konusu aşılar da bu yıl ki aşı çalışmaları kapsamında yapılmaktadır.”


Koruyucu sağlık hizmetlerinin en etkin yöntemi olan aşı uygulamasının, okul çağındaki çocuklarda başarıyla gerçekleştirilmesinin halk sağlığı açısından büyük önem taşıdığını belirten sağlık çalışanları, aşıların Sağlık Bakanlığı Aşı Takvimi kapsamında yapıldığını ve aşıların devam edeceğini söylediler.


Ayrıca Solhan İlçe Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yapmakta olan 1 Ocak 1980 ve 31 Aralık 1991 doğumlu Er ve Erbaşların KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşılarının da yapıldığını aktardılar.


Solhan Kaymakamlığı Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3388