online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - 12 Milyon İmzaya Sahip Çıkacağız


12 Milyon İmzaya Sahip Çıkacağız
Tarih: 27.03.2013 Saat: 20:33
Konu: Solhan Haberleri


Kamu kurum ve kuruluşlarında 30 yıldır süren kılık ve kıyafet dayatmasının günümüz Türkiyesi’ne yakışmadığını söyleyen Azak,

“Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen ailesi olarak temel hak ve özgürlükleri hiçe sayan, kamuda başörtüsü yasağı dâhil kamu görevlilerinin saçı, bıyığı, ense tıraşı, kazağının yakası, pantolonunun kumaşı ve ayakkabı topuk boyuyla ilgilenen darbe ürünü yönetmeliğin acilen kaldırılmasını istiyoruz”dedi.

“Kamu kurum ve kuruluşlarında 30 yıldır süren kılık ve kıyafet dayatması günümüz Türkiyesi’ne yakışmamaktadır.” diyen Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Solhan İlçe Temsilcisi Nurullah Azak, “Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen ailesi olarak temel hak ve özgürlükleri hiçe sayan, kamuda başörtüsü yasağı dâhil kamu görevlilerinin saçı, bıyığı, ense tıraşı, kazağının yakası, pantolonunun kumaşı ve ayakkabı topuk boyuyla ilgilenen darbe ürünü yönetmeliğin acilen kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Azak, “Talebimiz İletilmiştir”
Kamu kurum ve kuruluşlarında kılık ve kıyafet özgürlüğü talebiyle yürüttükleri “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” kampanyasında topladıkları 12 milyon 300 bin imzayı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hükümeti temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e teslim edildiğini hatırlatan Azak, gereğinin yapılmasını sendikalarının talep ettiğini ifade etti.

“İmza atan milyonlara yürekten teşekkürler”
“Anayasal açıdan hiçbir meşruiyeti olmayan, 1982’den bu yana binlerce insanın mağduriyetine neden olan darbe kalıntısı kılık ve kıyafet yönetmeliğinin kaldırılması yolunda attığımız adımlarda kararlı olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.” İfadelerini kullanan Azak, “Daha önce sendika genel merkezimiz, 30 Kasım’da Meclis önünde, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde ülke genelinde basın açıklamalarını yaptı ve  2 Ocak’ta da bir günlük sivil itaatsizlik eylemini gerçekleştirdi. Devamında ise bir ay süren ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ kampanyası başlattı. Kampanyamız, Türkiye’de bir ilke vesile olmuş ve bir ayda 12 milyon 300 bin imza ile adeta rekor kırılmıştır. Kampanyamıza Kamu-Sen ve KESK kurumsal olarak olmasa bile binlerce üyeleri destek vermiş ve milletin talebinin yanında olduklarını göstermişlerdir. Kampanyamızı, açılan imza stantlarında günlerce nöbet tutarak yürüten, mahallesinde, işyerinde elinde imza formları ile destek toplayan, teklifimize katılarak imza atan milyonlara yürekten teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Hükümet iradesini ortaya koymalıdır”
Azak, “Yıllarca hayatları zindan edilen ve geleceği karartılanlar için, kamusal alan yalanıyla ötekileştirilen ve örselenenler için de özgürlük talebini içeren 10 milyon imza kampanyasında millet gereğini yapmış, 10 milyon imzanın da üstüne çıkarak 12 milyon 300 bin imzayla iradesini ortaya koymuştur. Sıra, milletin taleplerini dikkate alması için hükümetin iradesini ortaya koymasındadır. Eğitim-Bir-Sen olarak milletin talebini yansıtan imzalara sahip çıkacak ve 18 Mart itibarıyla eğitim kurumlarına serbest kıyafetle gideceğiz. Memur-Sen, konfederasyona bağlı bütün sendikaların destek vereceği eyleme ilişkin yönetim kurulu kararı almıştır.” dedi.

“Ucube yönetmelik, tarihi çöplüğe atılmalıdır”
Eğitim-Bir-Sen olarak çağdışı yönetmeliği kaldırtmak için ellerinden gelen hiçbir gayreti esirgemeyeceklerini ve örgütlü güçlerini harekete geçireceklerini ifade eden Azak, şu ifadeleri kullandı: “Hükümetten beklentimiz; kamuda çalışmak için kadınlara başı açık olmayı dayatan, temel hak ve hürriyetler açısından düşünüldüğünde ise başörtülü bayanlara zulmeden ucube yönetmeliği, darbecilerle birlikte tarihin çöp sepetine atmasıdır.”

Solhan Haber
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3395