online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Ağaçları Kim Koruyacak?


Ağaçları Kim Koruyacak?
Tarih: 08.04.2013 Saat: 13:41
Konu: Solhan Haberleri


Solhan’ın kuzey yamacında ağaçlandırma çalışmaları yapıldı, ancak ağaçlar yeterince büyümeden bu alana giren hayvanlar verilen emekleri heba ediyor. Yıllardır alanın korunmadığı dile getirilirken ihmalin devam ettiği vatandaşların hayvanları alana götürülmesi ile kanıtlandı.

Solhan kuzey yamacında bulunan meşe ağaçlarının yıllar önce kesilip alanın ağaçsız kalması üzerine yapılan çalışmalar sonucu ilçenin kuzeyi tekrar ağaçlandırıldı. Ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra hayvanlardan korunması için tel örgü ile çevrilen alan adeta kaderine terk edildi.

Ağaçların henüz yeterince büyümediğini dile getiren vatandaşlar, geçmiş dönemlerde hayvanların alana girdiğini ve böyle devam edilirse yetişen ağaçların da kısa sürede yok olacağını dile getirdiklerini söyleyip ihmalin hala devam ettiğini kaydettiler.

İlçenin kuzeyinde ağaçlandırılan alanın hayvanlara terk edildiğini söyleyen vatandaşlar, bir gündem oluştuğunda çalışmalara başlandığını ancak daha sonra yeniden kaderine terk edildiğini ifade edip yetkilileri duyarlı olmaya çağırdılar.

Solhan’ın kuzey yamacında ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığını hatırlatan vatandaşlar, ağaçların yeterince büyümeden korunmadığından dolayı hayvanlarca ağaçlara zarar verildiğini ve bu sebeple verilen emeklerin heba olduğunu söylerken korunmayan alanın bazı vatandaşların hayvanlarını beslemek için de kullandığını aktardılar.

“Komisyon toplanmakla yetinmiş…”
Şubat 2012’de Solhan Kaymakamı Şeref Aydın başkanlığında yapılan toplantıda sokak hayvanları konusunda bir komisyon kurulduğunu ve kurulan komisyonun başkanlığını ise Solhan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Doğan’ın yürüteceği kararlaştırıldığını hatırlatan vatandaşlar şunları kaydettiler:

“Bir yıl önce ilçenin kuzeyinin de içinde olduğu hayvanlar ile ilgili bir komisyon kuruldu. Gerek 2012 yılında alan için komisyonca bir çalışmanın yapılmadığı ve gerekse bu yılda hayvan sahiplerinin bile duyarsızlığı doğaseverler olarak bizleri üzmektedir. Havaların ısınması ile hayvanlar dışarı bırakıldığı ve birçoğunun da yine ilçenin geleceği olan kuzey yamacını mesken tuttuğu görülmektedir. Hayvanlar tarafından ağaçlandırılmış alanda oluşan tahribatların önlenmesi ve bir daha hayvanlarla ilgili sorunların yaşanmaması için bir toplantı yapıldı, yapılan toplantıda hayvan sahipleri uyarılıp kurumlara da sorumlulukları hatırlatılıp gereğinin yapılması istenmişti. Ancak görünen; bu toplantı sadece toplanmaktan ibaret olmuştur. Yetkililerden ve hayvan sahiplerinden duyarlı olmalarını bekliyoruz”

“İlçenin geleceğine yeşil bir sayfa açılmalı”
İlçenin kuzey yamacındaki ağaçlandırılmış alanın korunmamasının görselliğin dışında birçok doğa olayının önlenmesini de beraberinde getireceğini söyleyen vatandaşlar, şunları aktardılar:

“Zaman zaman aşırı yağışlardan dolayı yaşanan taşkın su olayları da söz konusu bölgenin ağaçsız olmasından kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra özelikle bazı bölgelerde taşların yuvarlanması da vatandaşların tedirgin olmasına neden olmaktadır. Bu sorun da bölgenin ağaçlandırılması ile giderilebilmektedir. İlçede yaşayan her birey bu sorumluluğun bilincinde olmalıdır. Hayvan sahipleri hayvanları söz konusu alana götürmeyerek sorumluluğunu yerine getirmeli, alanda hayvan gören vatandaşlar da kendi imkanlarında ise mani olmalılar imkanları dışında ise ilgililere bildirerek sorunun çözümüne katkı sunmalılar. Yetkililerde alanın korunması ve ağaçlandırılması için gerekli çalışmaları yaparak ilçenin geleceğine yeşil bir sayfa açabilirler.”

Solhan HaberBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3401