online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Solhan'da TÜBİTAK Bilim Fuarı


Solhan'da TÜBİTAK Bilim Fuarı
Tarih: 22.05.2013 Saat: 00:33
Konu: Solhan Haberleri


Milli Eğitim Bakanlığı ile TUBİTAK arasında yapılan protokol gereği Türkiye’de pilot olarak seçilen okullar arasında bulunan Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ve Solhan Atatürk Ortaokulu'nda Bilim Fuarı düzenlendi. Düzenlenen fuarın yerele indirgenmesi dikkat çekti. 

İMAM HATİP’TE TUBİTAK BİLİM FUARI
Milli Eğitim Bakanlığı ile TUBİTAK arasında yapılan protokol gereği Türkiye’de bin okul pilot olarak belirlendi. Pilot uygulamaların yapıldığı okullar arasında olan Solhan Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde Bilim Fuarı düzenlendi. Düzenlenen bilim fuarına Kaymakam Şeref Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Solhan Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu, Arakonak Belediye Başkanı Nazmi Çalışan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, eğitimciler, öğrenci velileri ve vatandaşlar katıldı. 

Öğretmenlerin rehberliğinde öğrenciler tarafından 47 günlük bir çalışma sonucunda hazırlanan 53 projenin sergilendiği fuarda yerel konulara geniş yer verildi. Çok eşlilikten çocuk oyunlarına ve Zazaki, Türkçe ile İngilizce ortak anlama gelen deyimlerden oluşan projeler, Şafilik algısı, tesettürün geldiği nokta ve namaz ile bilimsel projeler olan küresel ısınma, yaşayan matematik, sigaranın zararları gibi projeler sergilendi.

Ayrıca; ilçedeki işyeri isimlerinin hikâyesi, yerel ve ulusal şairlerin tanınması gibi konular da işlendi. Fuara katılanlara yöresel yemekler ikram edildi. Fuar günü bir bölümde ise Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi 10’uncu sınıf öğrencilerinden Harun Yaçin’in resim sergisi yapıldı. Sergide aktörlerden yerel yöneticiler ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın portreleri yanı sıra birçok kara kalem çalışması katılımcıların beğenisine sunuldu.
 
‘Solhan, hizmetleri hak ediyor’
Fuarı gezen yetkililer, daha sonra Okul Müdürü Selahaddin Akdeniz’in odasında sohbet ettiler. Yapılan sohbette İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı’nın gelmesi ile Solhan’a hizmetlerin daha hızlı geldiğini ve bundan dolayı memnuniyetini dile getiren Kaymakamımız Şeref AYDIN, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı’ya teşekkür etti. İlçede yapılan okulların durumunu değerlendiren Müdür SARI ise Yenimahalle’de yapılması planlanan okulun arsa sorunun çözülmemesinden dolayı bir yıl ertelendiğini bunun dışındaki çalışmaların hızla devam ettiğini ifade edip, Solhan’ın yapılan hizmetleri hak ettiğini söyledi.

ATATÜRK ORTAOKULU’NDA BİLİM FUARI
  Milli Eğitim Bakanlığı ile TUBİTAK arasında yapılan protokol gereği Türkiye’de bin okul pilot olarak belirlendi. Pilot uygulamaların yapıldığı okullar arasında olan Solhan Atatürk Orta Okulu’nda da Bilim Fuarı düzenlendi.

Düzenlenen bilim fuarına, Solhan Belediye Başkanı Niyazi ÇAVUŞOĞLU, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi AKTAŞ, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı. 1 Nisan 2013 günü hazırlık çalışmalarına rehber öğretmenleri ile başlayan öğrencilerin 19 Mayıs 2013 tarihine kadar en az 20 proje hazırlamaları gerekirken 16 Mayıs 2013 günü saat 14.00’da düzenlenen fuara kadar toplam 22 proje hazırlandı.

Öğrencilere bilimi sevdirmek, bilim fuarı kültürünü geliştirmek amacı ile yapılan fuarda; 5 Matematik, 5 Türkçe, 4 İngilizce, 2 Teknoloji Tasarım ve birer adet ise Beden Eğitimi, Müzik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Bilgisayar ile Fen ve Teknoloji alanlarında proje sergisi yapıldı. Her projede en az üç öğrencinin görev aldığı projelerin sergilendiği bilim fuarına katılanlar, fuarın güzel olduğunu dile getirip, emek veren öğrenci ve öğretmenleri tebrik ettiler.

Solhan KaymakamlığıBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3423