online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Solhan Sağlık Meslek Lisesi İstiyor


Solhan Sağlık Meslek Lisesi İstiyor
Tarih: 13.07.2013 Saat: 17:57
Konu: Solhan Haberleri


Solhan’da faaliyet yürüten Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Yıllardır Solhan’da Sağlık Meslek Lisesi açılması için taleplerinin olduğunu ve bu taleplere karşılık nüfus şartının dayatıldığını ifade edip Solhan’a Sağlık Meslek Lisesi açılması taleplerini yinelediler.

Solhan’da faaliyet yürüten STK’lar İlçede Sağlık Meslek Lisesi’nin açılması taleplerini yinelerken, Sağlık Meslek Lisesi’ni neden talep ettiklerini de aktardıktan sonra Bakan Yılmaz ile Milletvekili Taş’ın tutumları hakkında da görüşlerini aktardılar. 

Bakan Yılmaz ile Yapılan Görüşmeler Aktarıldı
Solhanlılar olarak 2011 Genel Seçimleri öncesi Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz ile Bingöl İl Özel İdaresi toplantı salonunda görüşüldüğünü hatırlatan STK Temsilcileri Bakan Yılmaz’ın; “Solhan’da eğitimin başka havası var. Solhan’daki eğitimin güçlenmesi anlayışının hâkim olduğunun bir göstergesi de Solhan Eğitim Derneği’nin kurulmasıdır. Sağlık Meslek Lisesi konusunu İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşmem lazım. Konu hakkında bilgi sahibi değilim. Neler yapıldı neler yapılacak konusunda bilgi edindikten sonra gerekli çalışmaları yapacağız. Bireysel olarak eğitimle ilgileneceğim." İfadelerini kullandığını hatırlattılar.  

Mart 2013 tarihinde Bingöl Polis Evinde Basın Mensupları ile bir araya geldiğinde 2011 yılında Solhan’a Sağlık Meslek Lisesi gerekli çalışmaları yapacağına dair söylediği sözleri hatırlatılan Bakan Yılmaz’ın, Sağlık Meslek Lisesi açılacağına dair söz vermediğini ifade edip, Sağlık Meslek Lisesi’nin açılması için bazı şartların olduğunu dile getirerek Solhan’ın bu şartları taşımadığını anımsattığını, aynı toplantıda Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş ile Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı’nın ise Nüfus şartından dolayı Solhan’a Sağlık Meslek Lisesi’nin açılamayacağını ifade ettiklerini aktaran STK temsilcileri şu ifadeleri kullandılar:
“Bazı okulların açılması için yönetmenlikler mevcuttur. Ancak ülkemizde bir çok ilçede bu okulların açıldığına bakıldığında aslında ifade edildiği gibi imkansız bir durumun olmadığı görülmektedir. Belirttiğimiz sebeplerden dolayı Solhan’a Sağlık Meslek Lisesi açılmasını istiyoruz.”

Milletvekili Taş’a Eleştiri
Bingöl’ün hangi bölgesinde olursa olsun yapılan hizmetlerin Bingöl Halkı’nın hepsine yapılmış anlamına geldiğini ve gelen her hizmeti sevinçle karşıladıklarını aktaran STK Temsilcileri şu ifadeleri kullandılar:
“Genç ilçemize Sağlık Meslek Lisesi açılma kararını sevinçle karşılıyor ve Genç ilçemize hayırlı olmasını diliyoruz. Solhan ilçemizde de Sağlık Meslek Lisesi açılması gerektiğine inanıyor ve bu talebimizin gerekli mercilerce yeniden değerlendirilmesini istiyoruz. Bu dönemde Solhan’dan Milletvekili çıkmamasından dolayı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Bey ve Milletvekili Eşref Taş Bey Solhan’ın vekili olduklarını defaten dile getirmişlerdi. Ancak gerek Solhan kamuoyunda ve gerekse Bingöl kamuoyunda Milletvekili Sayın Taş’ın Genç dışındaki diğer ilçelere yapılan hizmetlere sahiplendiği ancak taleplerine cevap aramadığı yer edinmiştir. Sayın Eşref Taş’ın Bingöl Merkez ve tüm ilçelerinin Milletvekili olduğunun bilinci ile çalışmaları aynı duyarlılıkta yürütmesini istiyoruz. Solhan’a talep edilen Sağlık Meslek Lisesi’nin kendi davası olarak görmesini ve bunun için de gerekli gayreti göstermesini talep ediyoruz.”

Neden Sağlık Meslek Lisesi?
Solhan’da her geçen gün eğitim kalitesinin yükseldiğinin görüldüğünü ve ilçede orta okuldan mezun olan öğrencilerin Fen Lisesi ve Anadolu Liseslerine taleplerinin arttığını ifade eden STK’lar, ilçedeki başarılı öğrencilerin yine ilçede eğitim görmeleri ve ilçenin eğitim kalitesinin istenilen düzeye gelmesi için Solhan Anadolu Lisesi’nin yanında Sağlık Meslek Lisesine de ihtiyaç duyulduğunu aktardılar.
Genel Liselerin Meslek Liselerine dönüştürüldüğünü hatırlatan STK Temsilcileri, Solhan’da Sağlık Meslek Lisesi açılması durumunda hazır bina olmasından dolayı devletin kasasında tek kuruş çıkmayacağını dile getirip şunları aktardılar:

“Talep edilen Sağlık Meslek Lisesi ile açılması kararlaştırılan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’na olumlu katkı sunulacaktır. Dört yüz elli odalı, yetmiş beş yatak kapasiteli Solhan Devlet Hastanesiyle birlikte Solhan bir sağlık merkezi olacaktır. Öğrencilerin, okurken ücret aldığı meslek lisesi türü olduğu için bu okulda okuyan öğrenciler her ay aldığı düzenli maaşla ilçe esnafının işinde canlılık kazandıracağı gibi ailelerin ekonomisine de dolaylı olarak katkı sunacaktır. Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinin Mesleki Eğitim Uygulamalarına İlişkin Yönerge (12/10/2009 tarihli ve 174 sayılı TTK Kararı )’de Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinin İşletmelerde Beceri Eğitimi / Staj / Yaz Uygulama Sözleşmesi (TİP - I)’nin 7. Madde’sinde ‘Öğrencilere her ayın başında yaşlarına uygun asgari ücretin en az yüzde otuzu oranında ücret işletme tarafından net olarak ödenir (Öğrencilere ödenecek ücret her türlü vergiden muaftır.). Asgari ücrette artış olması hâlinde ücretin artış oranı öğrencilerin ücretine yansıtılır.’ belirtilmiştir. Ayrıca ilçeye gelen doktorlar bu okullarda ek ders karşılığında çalışma imkânı bulduğu için gelirlerine olumlu yansıyacağından doktor sirkülasyonunu da yavaşlatacaktır. Solhan’a Sağlık Meslek Lisesi’nin açılması için böyle nedenler sıralanabilir. İlçemize Sağlık Meslek Lisesi’nin açılması için defaten taleplerimizi iletmiştik ve bu vesile ile talebimizi yineliyoruz.”

Açıklamayı yapan Sivil Toplum Kuruluşları:
Solhan-Der
Solhan Eğitim Derneği
Yenibahar Eğitim ve Kültür Derneği
Eğitim Bir-Sen Solhan İlçe Temsilciliği
Eğitim-Sen Solhan İlçe Temsilciliği

Gazete BingölBu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3427